Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Dlaczego kostka brukowa robi się zielona? Raz-dwa pozbędziesz się mchu i glonów

Zielony nalot na kostce brukowej obniża jej walory estetyczne. Jeśli nie dbamy o jej regularną pielęgnację, w szczelinach będą pojawiać się trudne do usunięcia chwasty. Czyszczenie kostki brukowej bez odpowiednich środków i techniki  będzie mozolne i nieskuteczne. Na szczęście jednak istnieją skuteczne preparaty, które pomogą nam pozbyć się problemu. Jak zapobiegać zielenieniu kostki brukowej i czym ją czyścić?

Dlaczego kostka brukowa robi się zielona? Raz-dwa pozbędziesz się mchu i glonów
Jednym z powodów, dlaczego kostka brukowa zielenieje może być wilgoć, do która utrzymuje się w szparach podjazdu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kostka brukowa jest bardzo praktyczna i stanowi ozdobę posesji, o ile jest czysta i zadbana. Niestety, cały jej urok znika, gdy nawierzchnia w miarę upływu czasu zaczynają pokrywać nieestetycznie wyglądające chwasty.

Zielone podjazdy są w Polsce częstym problemem, dlatego wyjaśniamy, dlaczego kostka brukowa robi się zielona. Podpowiadamy, jak zapobiegać zielenieniu kostki brukowej tak, aby podjazd, jak najdłużej pozostał w dobrym stanie i zdradzamy sposoby, jak usunąć zielony nalot na kostce brukowej szybko i skutecznie.

Kostka brukowa robi się zielona – jakie są przyczyny?

Znanych powodów, dlaczego kostka brukowa zielenieje, jest kilka. Do najpowszechniejszych zalicza się jednak trzy: mech, pospolite chwasty i glony, które oszpecają nawierzchnię wokół domu. Dlaczego tak ważne jest, aby jak najszybciej pozbyć się ich z kostki brukowej?

  • Mech, gdy kostka brukowa jest wilgotna

Pierwszym powodem, dlaczego kostka brukowa robi się zielona, jest mech. Najczęściej szpeci on posesje, gdzie mamy do czynienia z wysokim poziomem wilgoci. Może do tego doprowadzić regularne zraszanie podjazdu np. przy podlewaniu trawnika.

Jeżeli w szczelinach kostki brukowej przez dłuższy czas stoi woda, to możemy być niemal pewni, że niebawem pojawi się tam trudny do usunięcia mech. Ogrodnicy twierdzą również, że na występowanie glonów bardziej narażone są kostki brukowe z południową ekspozycją, która daje im najlepsze warunki do rozwoju.

  • Glony - na powierzchni i w fugach

Skąd pojawia się zielony nalot na kostce brukowej, jeśli przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest mech? Kolejne rośliny szpecące podjazd wokół domu to glony. Mogą się one pojawiać zarówno na powietrzni kostki bukowej, jak i w fugach.

W przeciwieństwie do mchu, glony na kostce brukowej najczęściej występują po północnej stronie budynku. Powodem takiego stanu rzeczy jest ograniczony dostęp do światła słonecznego, który zwiększa ryzyko ich wyrastania.

Co ciekawe, na intensywność wyrastania glonów na kostce brukowej wpływ ma częstotliwość korzystania z podjazdu. Zwłaszcza jesienią warto więc regularnie użytkować nawierzchnię.

  • Chwasty - w szczelinach pomiędzy płytami

Ostatni ważny powód, dlaczego kostka brukowa robi się zielona, to zwykłe chwasty. Często szpecą one nawierzchnię, wyrastając w pustych przestrzeniach pomiędzy dwoma kostkami brukowymi.

Z problemem tym często możemy mieć do czynienia już po kilku miesiącach korzystania z podjazdu, ponieważ piasek tworzący fugi w miarę upływu czasu miesza się z nawianą ziemią. W takiej glebie zaś z powodzeniem mogą rozwijać się rozmaite gatunki roślin.

Jak zapobiegać zielenieniu kostki brukowej? Patrzymy na konstrukcję podjazdu

Kostka brukowa wcale nie jest skazana na ciągłe zielenienie. Istnieją skuteczne metody pozwalające zminimalizować ryzyko degradacji podjazdu lub ścieżki wokół domu jeszcze na etapie jego wykonania. Jak zapobiegać zielenieniu kostki brukowej?

  • Odpowiednia podbudowa – solidna podbudowa to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o walkę z zielenieniem kostki brukowej. Zlecając pracę nad podjazdem, trzeba więc zadbać o to, aby grubość podbudowy była dobrana do rodzaju gruntu i jego obciążenia. W przeciwnym razie w kostce brukowej zaczną się tworzyć zagłębienia, w których wkrótce rozwiną się m.in. glony.

  • Przepuszczalność gruntu – Układanie kostki brukowej na nietrwałej podbudowie, usytuowanej na słabo przepuszczalnym np. gliniastym podłożu przyczynia się do zatrzymywania wilgoci, a to warunki wręcz idealne do rozwoju różnego rodzaju chwastów, glonów i mchu. Sposobem, jak zapobiegać zielenieniu kostki brukowej jest więc zadbanie o przepuszczalność gruntu.

  • Solidnie wykonane spadki – spadki muszą zostać wykonane w taki sposób w taki sposób, aby woda mogła z nich spływać z kostki brukowej bezpośrednio na trawnik. Warto od razu poprosić o to wykonawcę odpowiedzialnego za budowę podjazdu. Często bowiem zdarzają się błędy, gdy woda zbiera się po jednej stronie konstrukcji i przez to kostka zielenieje.

  • Dobra jakość kostki brukowej – im lepsza jakość produktu, którego używamy do budowy podjazdu wokół domu, tym mniejsze ryzyko jego degradacji przy jego intensywnej eksploatacji. Dzięki temu, że konstrukcja jest solidna, nie jest tak narażona na powstawanie pęknięć, a ilość niechcianej roślinności w przestrzeniach kostki brukowej jest mniejsza.

Zaraz po ułożeniu podjazdu z kostki brukowej zarastaniu jego powierzchni można natomiast zapobiegać, decydując się na zabieg impregnacji. Sposobem, jak zapobiegać zielenieniu kostki brukowej może być również wykonanie w szczelinach spoin z piasku polimerowego.

Przeczytaj również: Czyszczenie kostki brukowej: domowe sposoby i preparaty. Czym skutecznie wymyć kostkę?

czyszczenie kostki brukowej Do walki z brudem przyda się miękka i twarda szczotka oraz wiaderko z wodą. Fot.123RF.com

Jak usunąć zielony nalot na kostce brukowej?

Są osoby, którym podoba się zieleń w szczelinach kostki brukowej, ponieważ daje to bardzo naturalny efekt. Pozostawianie podjazdu samopas nie jest jednak wskazane. Chwasty ekspresowo się pod nim rozprzestrzeniają i wtedy konieczne staje się sięgnięcie po silne, chemiczne środki do czyszczenia kostki brukowej.

Ręczne usuwanie chwastów z kostki brukowej ma jednak sens wyłącznie w przypadku pojedynczych roślin wyrastających ze szczelin. W sklepach ogrodniczych znajdziemy różne narzędzia, które pomogą  nam usunąć chwasty i wyczyścić skutecznie nawierzchnię z zielonego nalotu.

Najbardziej przydatne przy mechanicznym czyszczeniu kostki brukowej mogą okazać się elementy ogrodnicze z wygiętymi, metalowymi częściami, a także szczotki do kostki brukowej wyposażone w wygodną rączkę.

Ogrodnicy często korzystają z palnika gazowego, który jest skutecznym środkiem do czyszczenia kostki brukowej z mchu i innych zielonych elementów, które po jego użyciu stają się wysuszone i odpadają. Później wykarczowane rośliny trzeba po prostu wymieść z kostki brukowej. 

Alternatywą, jak usunąć zielony nalot z kostki brukowej, jest też myjka ciśnieniowa, która usuwa rośliny ze szpar w kostce brukowej wraz z korzeniami. Woda pod wysokim ciśnieniem sprawia, że chwasty stają się bezsilne. Ta metoda bywa jednak ryzykowna, ponieważ może powodować wypłukanie piasek spod podjazdu czy tarasu wykonanego z kostki brukowej.

Czym czyścić kostkę brukową? Po chemię sięgamy w ostateczności

Na rynku znajdziemy rozmaite środki do czyszczenia kostki brukowej, jednak po produkty chemiczne warto sięgać tylko w poważnych sytuacjach, gdy nie pomagają mechaniczne metody.

Ich nieostrożne zastosowanie może bowiem zniszczyć rośliny ogrodowe wokół kostki brukowej. Szkodzą one również skórze, więc trzeba używać ich jedynie po zastosowaniu środków ochronnych, m.in. rękawic ogrodowych. Chemiczne środki do czyszczenia kostki brukowej zaleca się nakładać pędzelkiem, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się preparatu w ogrodzie. 

Zanim jednak zdecydujemy się na chemiczne zabiegi, wypróbujmy naturalne preparaty do czyszczenia kostki brukowej np. na bazie olejków z pelargonii. W sklepach ogrodniczych znajdziemy ich całą masę. Możemy również zdecydować się na domowe środki do czyszczenia kostki brukowej. 

Domowy środek do czyszczenia kostki brukowej. Jak zrobić go samodzielnie?

Środek, który pomoże nam się pozbyć mchu, glonów i chwastów z kostki brukowej możemy przygotować samodzielnie w domu. W tym celu potrzebne będą nam jedynie woda i ocet

Aby wykonać oprysk na zieloną kostkę brukową, powinniśmy rozcieńczyć je w proporcji 2:1 (dwie części wody na jedną część octu).

Zabieg mieszanką zaleca się wykonać w słoneczny dzień. Silne promieniowanie słoneczne zwiększa właściwości preparatu i przyczynia się do szybszej eliminacji chwastów. Opryskiwanie w deszczowe dni będzie zaś nieskuteczne, ponieważ mieszanka będzie się wypłukiwać. 

Przeczytaj również: Nietuzinkowe pomysły na dekoracje ogrodowe. Jakie kamienie wybrać do ogrodu?

ścieżki w ogrodzie Kamienie ozdobne to oryginalna dekoracja, która będzie pasować do wielu aranżacji ogrodów. Fot.123RF.com

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.