Porady domowe

Jak udekorować znicz na Wszystkich Świętych? Ręczne zdobienie zniczy na cmentarz – porady i wskazówki

Samodzielna dekoracja lampionów nie tylko pozwala nam stworzyć znicz oryginalny i wyjątkowy, ale też dopasować go na przykład do wybranej na grób wiązanki. Dekoracja znicza nie jest szczególnie trudna, choć wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jak ozdobić znicz na cmentarz i co będzie nam potrzebne?

Jak udekorować znicz na Wszystkich Świętych? Ręczne zdobienie zniczy na cmentarz – porady i wskazówki
Znicze na Wszystkich Świętych możemy ustawić na drewnianej podkładce i to do niej przytwierdzić dekoracje. Fot. Katarina Gondova/Canva Pro

Spis treści:

Jak udekorować znicz? Najpiękniejsze znicze na Wszystkich Świętych

Dekoracja zniczy na Wszystkich Świętych może sprawić, że zyskają one dodatkowy urok. W ten sposób można łatwo odnowić stare znicze, ale też sprawić, że te przeciętne nabiorą wyjątkowego piękna. Trzeba jednak znać umiar, aby nie przesadzić – znicze mają być przecież jeszcze ładniejsze, a nie prezentować się kiczowato. Dekoracje z lampionami muszą być dopasowane do miejsca, w którym się znajdują, a także do okoliczności.

Znicze ręcznie zdobione mają dodatkową wartość, ponieważ samodzielnie zadbaliśmy o ich wygląd. To wyraz przede wszystkim troski o bliskich i pamięci o tych, którzy odeszli. Znicze na Wszystkich Świętych można w ten sposób dopasować do zakupionych lub samodzielnie wykonanych wiązanek. Stworzy się wspaniałą kompozycję, która długo będzie zachwycać. Można też w ten sposób wykonać takie dekoracje, o których wiemy, że najbardziej podobałyby się danej osobie.

Jak udekorować znicz? Zdobienie zniczy nie jest wcale takie trudne, choć wiele zależy od posiadanych ozdób, a przede wszystkim od efektu, jaki chcemy uzyskać. Najpopularniejsze jest zdobienie kwiatami, ale tak naprawdę możliwości jest naprawdę wiele.

Przeczytaj również: Jakie znicze wybrać na Wszystkich Świętych? Przegląd zniczy - długopalące czy na baterie?

Jak ozdobić znicz na Wszystkich Świętych?

Dekoracja zniczy może je całkowicie odmienić. Możemy na przykład zmienić kolor podstawki i pokrywki, jeśli wymaga tego kolor grobu. Elementy srebrne mogą stać się złote i odwrotnie. Do zdobienia warto wybrać znicze możliwie jak najprostsze, spore – takie, które posiadają wymienne wkłady, bo wtedy będą mogły dłużej postać na grobie i nasza praca nie pójdzie na marne.

Podstawę i kapelusik można pomalować też na biało, co będzie doskonałym tłem dla kolejnych ozdób. Można udekorować sam znicz lub dodać do niego ozdobną podstawkę. Jaką? Na przykład drewniany krążek, do którego przytwierdzi się kwiaty lub gałązki. Można do tego wykorzystać pistolet na gorący klej, dzięki któremu doklejanie będzie o wiele prostsze i wygodniejsze. Jeśli gałązki czy kwiaty będą zbyt długie, trzeba je odpowiednio przyciąć.

Do wykonania niewielkiego stroika możemy również użyć gąbki florystycznej. Do wyboru jest gąbka florystyczna sucha lub mokra. Ta pierwsza przeznaczona jest do kwiatów sztucznych, a ta druga do kwiatów żywych – dzięki jej namoczeniu są one w stanie dłużej przetrwać. Gąbkę florystyczną możemy dowolnie przycinać. Jest więc możliwe jej wycięcie w taki sposób, by stworzyć wianuszek wokół znicza. Można również wykorzystać na przykład drewniany pojemnik, umieszczając w nim lampion i gąbkę, do której przytwierdzimy ozdoby. Aby wszystkie elementy były stabilne, warto je przykleić do podstawki. W ten sam sposób może zostać udekorowana drewniana skrzynka.

Istnieją też gotowe wianuszki z wikliny, które możemy samodzielnie ozdobić, wykorzystując do tego dowolne kwiaty i liście. Co ciekawe, możemy też wykorzystać mech, przytwierdzając go do wikliny przy pomocy sznurka. Wyjątkowo dekoracyjne są też kawałki kory, szyszki czy jarzębina. Można wykorzystać elementy naturalne lub sztuczne – w zależności od własnych upodobań i potrzeb.

Możemy też przystroić sam znicz – przytwierdzając kwiaty do podstawki przy pomocy kleju. Nie doklejajmy niczego do samego szkła. Po pierwsze, dlatego że szkło się nagrzeje i wówczas dekoracja spadnie. Stanie się to na pewno, gdy użyjemy kleju na gorąco. Po drugie, ozdoba zasłoni światełko widoczne wewnątrz, a przecież po to zapalamy znicze, by ogień był widoczny.

Źródło: Jak udekorować znicz? Kanał: dekorady Klaudia Jachna. Youtube.com

Co jest potrzebne do ozdobienia znicza na Wszystkich Świętych?

Jak udekorować znicz i co jest do tego potrzebne? Jeśli chodzi o dekoracje, mogą one być różnorakie. Przede wszystkim jednak potrzebujemy zniczy – w dowolnym rozmiarze i kształcie, choć najlepsze będą te najprostsze, neutralne, na których tle najlepiej będą wyglądać barwne ozdoby.

Co się przyda do ozdobienia znicza na Wszystkich Świętych?

  • Sam znicz i wkład do niego
  • Drobne koraliki
  • Kwiaty i gałązki
  • Brokat w sprayu
  • Farba ozdobna w sprayu
  • Ozdobna wstążka lub sznurek
  • Mech, szyszki, głóg lub inne dodatki.

Jak udekorować lampion? Przydatne porady

Nawet najpiękniej udekorowany znicz niewiele zdziała, jeśli grób nie zostanie wysprzątany. Warto więc poprzedzić ustawienie zniczy i wiązanki na grobie jego wysprzątaniem. Zacznijmy od pozbycia się tych lampionów, które nie nadają się już do ewentualnego odnowienia, wymiany wkładów w tych, które zostają i usunięcia starej wiązanki, jeśli jest już nieładna. Zmiećmy też z nagrobka liście i umyjmy grób.

Lepiej nie przesadzajmy z liczbą zniczy – zwłaszcza tych bardzo dekoracyjnych. Sprawdzi się raczej zasada „mniej znaczy więcej”. Warto też zawczasu przemyśleć kolorystykę. Zbyt wiele barw i zbyt jaskrawe kolory mogą sprawić, że uzyskany efekt będzie daleki od zamierzonego.

Podobne dekoracje grobów można wykonać nie tylko na Wszystkich Świętych, ale też na Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Możemy zresztą samodzielnie przystroić znicze czy wykonać wiązanki na grób, które będą na nim umieszczone bez szczególnej okazji. Ładne znicze na Wszystkich Świętych sprawią, że nagrobek będzie się lepiej prezentował, a nam na pewno będzie miło, iż zrobiliśmy coś dla zmarłych bliskich samodzielnie.

Przeczytaj również: Jak odnowić stare znicze? Dzięki tej metodzie szybko odświeżysz znicze na Wszystkich Świętych

Jak odnowić stare znicze? To prostsze niż wiele osób sądzi, a pozwala sporo zaoszczędzić. Fot.123RF.com/Stanislaw Bielski/REPORTER

Drożeją znicze i kwiaty. Przed cmentarzami możemy zapłacić nawet dwa razy tyle na INTERIA.TV.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.