Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak wyczyścić brudną szybę w kominku? Czy można ją czyścić wodą? [PORADNIK]

Czyszczenie szyby kominka to często bardzo uciążliwe zajęcie. Sadza na szkle wygląda bardzo nieestetycznie, a niestety jest trudna do usunięcia. W dodatku nie każdy preparat chemiczny potrafi się jej pozbyć. Sprawdź, dlaczego dochodzi do zabrudzeń i jak wyczyścić brudną szybę w kominku.

Jak wyczyścić brudną szybę w kominku? Czy można ją czyścić wodą? [PORADNIK]
Kominek to ozdoba naszego domu, dlatego warto dbać o jego czystość. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego szyba kominka się brudzi?

Największym problemem posiadaczy kominka jest osadzająca się sadza. Powstaje ona na skutek niepełnego spalania się produktów, które zawierają znaczące ilości węgla w swoim składzie. Sadza jest o tyle problematyczna, że jest czarna i tłusta, co sprawia, że bardzo ciężko ją usunąć. W dodatku jest odporna na większość środków chemicznych.

Przyczyn zabrudzenia może być kilka. Oto co sprawia, że szyba kominka się brudzi:

  • złej jakości opał,

  • ograniczona prędkość spalania,

  • zbyt wilgotny opał,

  • zatkanie szczeliny wokół szyby kominka.

Przeczytaj również: Jak samodzielnie wyczyścić komin? Poznaj 4 sposoby na wyczyszczenie komina

Jak wyczyścić brudną szybę w kominku?

Każdy chce, aby jego kominek prezentował się nie tylko przytulnie, ale i estetycznie. Jednak dbanie o czystość kominka, a w szczególności jego szyby nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zabrudzenie sadzą jest często uporczywe i trudne do usunięcia.

Czyszczenie brudnej szyby w kominku musi być dostosowane do stopnia jej zabrudzenia, aby mogło być skuteczne. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z brudną szybą.

  • Smugi – jeśli twój kominek ma widoczne smugi, to warto zainwestować w specjalistyczny płyn do czyszczenia szyb kominkowych. Można opcjonalnie skorzystać z płynów do czyszczenia piekarników lub grilli. Należy jednak pamiętać, że wolno nimi czyścić wyłącznie szybę, bo mogą one pozostawić plamy na metalowych ramach drzwiczek. Preparat nałóż na szybę, a następnie zbieraj go delikatnie miękką i lekko zmoczoną ściereczką, albo gazetami.

  • Delikatne zabrudzenia – w przypadku, gdy na szybie widoczne są jedynie lekkie zabrudzenia sadzą, to do ich usunięcia wystarczy dobry płyn do mycia naczyń. Należy wycisnąć go na miękką i wilgotną ściereczkę, a następnie przetrzeć szybę kominka. W ostatnim etapie trzeba ją wypolerować za pomocą starych gazet. Ważne jest, aby były to rzeczywiście gazety, a nie kolorowe pisma.

  • Mocne zabrudzenia – jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić szybę kominka, która ma mocne zabrudzenia, to najpierw zastosuj wszystkie powyższe kroki, a na koniec spróbuj pozostałe zabrudzenia usunąć skrobakiem, takim, jakiego używa się do płyt ceramicznych.

czyszczenie szyby kominka

Sadza jest bardzo trudna do usunięcia i odporna na wiele preparatów. Fot.123RF.com

Czym czyścić brudną szybę kominka?

Podczas czyszczenia brudnej szyby kominka, istotne jest również to, czym będziemy to robić. Przede wszystkim należy unikać używania materiałów ściernych, które porysują szybę. Oprócz tego nie stosujmy druciaków, skrobaków, innych niż ten do płyty ceramicznej, czy tzw. magicznych gąbek.

Najlepszym wyborem będzie gąbka celulozowa, miękka ścierka lub kuchenny zmywak. Warto też pamiętać o tym, aby po czyszczeniu usunąć wszelkie pozostałości z gąbki lub ścierki z szyby, ponieważ pod wpływem temperatury mogą one później przywrzeć do szkła kominka.

Czy szybę kominka można czyścić wodą?

Wiele osób zastanawia się, czy szybę kominka można czyścić wodą. Okazuje się jednak, że mimo iż wydaje się to najprostszym rozwiązaniem, to do czyszczenia nie powinno się używać wody.

Dotyczy to również zmywania ze szkła użytych do czyszczenia preparatów. Ich nadmiar lepiej zebrać za pomocą gazet lub wilgotnych ściereczek czy gąbek, które muszą być nie tylko miękkie, ale i chłonne.

Czyszczenie szyby kominka — domowe sposoby

Nie tylko chemiczne preparaty mogą nam pomóc wyczyścić brudną szybę w kominku. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą usunąć osad z sadzy za pomocą domowych metod.

Podpowiadamy, jak to zrobić.

  • Czyszczenie szyby kominka popiołem — wilgotną szmatkę należy namoczyć w popiele z paleniska i następnie rozpocząć czyszczenie szyby. Trzeba jednak pamiętać, że popiół musi być pozbawiony ostrych drobinek.

  • Czyszczenie szyby kominka octem i amoniakiem — w tym przypadku wystarczy dodać do pół litra wody łyżkę amoniaku oraz łyżkę octu. Następnie należy spryskać szybę i przetrzeć ją szmatką po minucie od spryskania.

  • Czyszczenie szyby sodą oczyszczoną i octem – wlewamy do pojemnika ze spryskiwaczem ocet oraz sodę oczyszczoną i mieszamy oba te składniki. Następnie zabezpieczając ręce gumowymi rękawiczkami, spryskujemy szybę i przecieramy ją miękką ścierką.

Źródło: Jak To zrobić?/YouTube

Czyszczenie szyby kominka — jak często je przeprowadzać?

To, jak często czyścić szyby kominka zależy w głównej mierze od tego, jakie urządzenie posiadamy oraz od tego, jakie ma powłoki zabezpieczające skrzydło.

W przypadku szyby w kominku z kurtyną powietrzną czyszczenie należy przeprowadzać nawet co kilka dni. Jeśli chodzi o szyby z powłoką pirolityczną, która zwana jest samoczyszczącą, zabieg musimy przeprowadzać o wiele rzadziej. Szyby pirolityczne to dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy spędzać dużo czasu na czyszczeniu kominka, ponieważ pokryte są one warstwą tlenków chromu, które podwyższają temperaturę szkła i tym samym wypalają osadzającą się na nich sadzę.

Przeczytaj również: Jak myć okna, żeby nie było smug? Genialne sposoby na czyste szyby

"Ekologicznie": Kosmetyki eko na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.