Porady domowe

Jaki rodzaj węgla daje najwięcej ciepła? Na co zwracać uwagę przy zakupie węgla?

Zakup węgla to ważna i kosztowna inwestycja, dlatego warto dokładnie ją przemyśleć. Jaki rodzaj węgla wybrać? Który z nich jest najbardziej kaloryczny, a co za tym idzie, zapewni najwięcej ciepła? Czy cena ma znaczenie? Wyjaśniamy.

Jaki rodzaj węgla daje najwięcej ciepła? Na co zwracać uwagę przy zakupie węgla?
Sprawdźcie parametry, które mają największe znaczenie w spalaniu węgla. Fot. Jacek Dominski / East News

Spis treści:


Październik to ostatni moment na zakup opału, nim temperatura na zewnątrz znacząco spadnie. Tegoroczny sezon grzewczy u wielu osób wzbudza niepewność – główną przyczyną są wysokie ceny materiałów opałowych oraz problemy z ich dostępnością. Z tego względu warto dokładnie przemyśleć, gdzie i jaki rodzaj węgla kupić.

Jaki rodzaj węgla daje najwięcej ciepła? Sprawdź te parametry

Węgiel kamienny to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów opałowych w Polsce. Każdego roku ogrzewana jest nim znaczna część gospodarstw domowych. Dane z 2020 r. pokazują również, że aż 85 proc. energii elektrycznej w kraju produkowanej jest z węgla.

W obliczu dużych podwyżek wiele osób podczas zakupu węgla kieruje się głównie jego ceną. To jednak nie wystarczy – aby kupić wydajne, dające dużo ciepła paliwo, należy zwrócić uwagę także na inne aspekty.

Przede wszystkim opał musi być dostosowany do parametrów posiadanego kotła. Piece przeznaczone do palenia ekogroszkiem nie zawsze nadają się do spalania grubego węgla. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

 • gatunek węgla,
 • typ węgla,
 • klasa węgla,
 • sortyment

Przeczytaj również: Jeden dodatek węglowy na jeden piec. Kto dostanie dopłatę do węgla? W jakiej formie będzie wypłata dodatku węglowego?

Klasa węgla – co oznacza i jaką wybrać?

Klasa węgla uzależniona jest od jego wartości opałowej, a także  wilgotności, zawartości popiołu i siarki. Najważniejsza dla kupca jest jednak wartość opałowa, czyli tzw. kaloryczność węgla. Jest to określenie ilości energii, którą wytwarza opał w czasie procesu spalania. Podawana jest w MJ/kg.

Ze względu na tę klasyfikację wyróżniamy:

 • węgiel wysokokaloryczny – 25-30MJ/kg
 • węgiel średniokaloryczny – 20-25 MJ/kg
 • węgiel niskokaloryczny - 17-19 MJ/kg

Im wyższa jest kaloryczność węgla, tym więcej ciepła zapewnia. Wiele osób decyduje się jednak na zakup dwóch rodzajów opału – nisko oraz wysokokalorycznego. Tym pierwszym palą jesienią oraz w czasie ciepłych zimowych dni, drugi wykorzystują natomiast po nadejściu mrozów. Jest to rodzaj oszczędności, ponieważ wysokokaloryczny węgiel jest droższy, jest jednak również bardziej wydajny.

Jaki rodzaj węgla daje najwięcej ciepła? Zdecydowanie ten gruby, wysokiej klasy. Kupując opał niższej klasy, trzeba się liczyć z większym jego zużyciem.

Kolejną ważną wartością jest typ węgla – określa ona ciepło spalania, zawartość części lotnych oraz zdolność spiekania.

Im wyższa jest kaloryczność węgla, tym więcej ciepła zapewnia. Fot. Bartlomiej Magierowski/EastNews

Jaki gatunek węgla wybrać?

W Polsce do ogrzewania gospodarstw domowych można używać jedynie węgla kamiennego – zakazane jest spalanie węgla brunatnego oraz paliw węglopochodnych.

Do najpopularniejszych gatunków węgla kamiennego dostępnych w kopalniach i na składach należą:

 • kostka,
 • orzech,
 • węgiel
 • miał

Różnią się od siebie nie tylko wymiarami ziarna, ale również wartością opałową i ilością wytwarzanego popiołu oraz siarki.

Miał pojawił się w sprzedaży dopiero kilka tygodni temu. Od 2020 r. używanie go było zakazane, ze względu na niską kaloryczność i dużą emisyjność. W 2022 r. w obliczu kryzysu energetycznego normy jakości materiałów opałowych zostały zawieszone na dwa lata, co pozwoliło na ponowne wprowadzenie do obiegu miału.

Przeczytaj również: Czym można palić w piecu? Co z ekogroszkiem i miałem? Zakazane odpady i kary

Czym jest sortyment węgla?

Sortyment węgla to nic innego, jak wielkość jego ziaren. Rozróżnia się cztery podstawowe grupy sortymentów, do których należą:

 • węgiel gruby – o wielkości ziaren większej niż 25 mm – to najpopularniejszy materiał opałowy, do którego zalicza się węgiel kostkę czy orzech,
 • węgiel średni – o średnicy ziaren od 5 mm do 30 mm, należą do nich m.in. groszek i ekogroszek
 • węgiel miałowy – jego ziarna nie przekraczają 6 mm, uważany jest za najgorszy i w dodatku nieekologiczny rodzaj opału,
 • inne – mieszanki o wielkości ziarna poniżej 1 mm – należą do nich muł i pył węglowy, których wykorzystywanie jest obecnie zabronione

Obecnie największą popularnością cieszy się węgiel gruby oraz średni. Jest on dopasowany do paramentów większości kotłów.

Przeczytaj również: Brykiet torfowy. Lepszy od węgla i ekogroszku? Zalety i wady brykietu torfowego

Gdzie szukać opisu węgla i gdzie najlepiej go kupić?

Każdą z opisanych powyżej wartości można znaleźć na opakowaniu zakupionego węgla lub (w przypadku zakupu opału luzem) u sprzedawcy. Szczegółowe parametry węgla podawane są również na stronach internetowych głównych dostawców, takich jak PGG czy JSW.

Obecnie zakup węgla możliwy jest na kilka sposobów:

 • bezpośrednio u producentów, np. w sklepie online PGG – można tam liczyć na niższe ceny, jednak w ostatnich miesiącach występują bardzo duże problemy z dostępnością węgla,
 • w składach – tam jednak ceny bywają znacznie wyższe

Od kilku tygodni działa również Sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla, która zajmuje się dystrybucją zamówionego w PGG opału.

Przeczytaj również: Opał trzy razy tańszy. Jak kupować węgiel na stronie internetowej PGG? Czy można go rezerwować?

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.