Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Nieproszeni goście w twojej pościeli – jak się ich pozbyć?

Pospolity kurz stanowi udrękę wielu osób. O ile sam w sobie nie powoduje żadnych objawów, o tyle żyjące w nim roztocze przyczynia się do występowania wielu przewlekłych alergii. Wobec wszechobecnego kurzu czujemy się często bezradni. Jednak roztocza w pościeli czy na poduszce nie powinny być bagatelizowane. Tam jest ich najwięcej. Dlatego postanowiliśmy podpowiedzieć, co zabija roztocza oraz jak powinno wyglądać ich zwalczanie.

Nieproszeni goście w twojej pościeli – jak się ich pozbyć?

fot. Pixabay.com

Czym są oraz co zabija roztocza?

Mówiąc o roztoczu, należy mieć na myśli mikroskopijne organizmy należące do gatunku pajęczaków. Ich naturalne siedlisko stanowi kurz domowy. Świetnie rozwijają się w wilgoci i cieple, zwłaszcza w okresie jesienno–zimowym. Roztocza żywią się naskórkiem, a ich odchody oraz odnóża są dla wielu silnymi alergenami.

Na szczęście na te uciążliwe pajęczaki jest kilka skutecznych sposobów. Jednym z nich jest częstsze wietrzenie pościeli i poduszek. Roztocza są wrażliwe na temperaturę - niska temperatura sprawia, że błyskawicznie giną. W celu pozbycia się szkodliwych organizmów wskazane jest nie tylko częste wietrzenie tekstyliów, ale też całych pomieszczeń. 

Warto też wiedzieć, w jakiej temperaturze giną roztocza podczas prania. Zalecane jest korzystanie z wyższych temperatur. Dla przykładu, roztocza w pościeli zginą, jeśli wypierzemy ją w temperaturze 60 stopni. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł o powstawaniu kurzu.

 fot. 123RF/PICSEL

Zwalczanie roztoczy z poduszki, kołdry i materaca

Roztocza w poduszce są bardzo niebezpieczne dla alergików. Z tego względu konieczne jest dbanie o higienę pościeli i regularną jej wymianę, przynajmniej raz w roku. Istotny jest także materiał, z jakiego wykonana jest pościel. Syntetyczne poduszki są bowiem bardziej sprzyjające dla roztoczy niż np. bawełniane.

Z roztoczami w łóżku postępuje się natomiast nieco inaczej. Poza częstym odświeżaniem i wietrzeniem pomieszczeń sypialnych (szczególnie przed snem), materac lub łóżko, na którym śpimy, powinno być dokładnie odkurzane przynajmniej raz w miesiącu. Ważne jest również czyszczenie łóżka. Warto zainwestować (o ile posiadamy materac) w specjalny pokrowiec, który ogranicza rozmnażanie się roztoczy. Alergia na roztocza kurzu domowego nie może zostać zaniedbana. W przeciwnym razie może odbić się to dosyć mocno na naszym zdrowiu.

Inne cenne rady

Jeśli u naszych najbliższych występuje alergia na roztocze, skutecznym dla nich rozwiązaniem będzie pościel barierowa (antyroztoczowa). To specjalny rodzaj pościeli, która jest swego rodzaju nieprzepuszczalną barierą dla roztoczy. Sprawi, że roztocza w poduszce czy kołdrze nie będą już tak mocno uczulały.

W łóżku mamy czuć się zrelaksowani, a po obudzeniu się rano  wypoczęci. Dlatego wszelkie roztocza w pościeli, na poduszkach czy w materacu powinny być konsekwentnie eliminowane poprzez regularne sprzątanie.

Wiemy już, w jakiej temperaturze giną roztocza, co może je zabić oraz w jaki sposób należy z nimi walczyć. Teraz pozostaje już tylko wzięcie spraw w swoje ręce. Robimy to dla własnego zdrowia, dlatego warto powyższe wskazówki potraktować poważnie.

Ekspert Ania Radzi

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.