fot. Pixabay.com
Czym są oraz co zabija roztocza?
Mówiąc o roztoczu, należy mieć na myśli mikroskopijne organizmy należące do gatunku pajęczaków. Ich naturalne siedlisko stanowi kurz domowy. Świetnie rozwijają się w wilgoci i cieple, zwłaszcza w okresie jesienno–zimowym. Roztocza żywią się naskórkiem, a ich odchody oraz odnóża są dla wielu silnymi alergenami.
Na szczęście na te uciążliwe pajęczaki jest kilka skutecznych sposobów. Jednym z nich jest częstsze wietrzenie pościeli i poduszek. Roztocza są wrażliwe na temperaturę - niska temperatura sprawia, że błyskawicznie giną. W celu pozbycia się szkodliwych organizmów wskazane jest nie tylko częste wietrzenie tekstyliów, ale też całych pomieszczeń.
Warto też wiedzieć, w jakiej temperaturze giną roztocza podczas prania. Zalecane jest korzystanie z wyższych temperatur. Dla przykładu, roztocza w pościeli zginą, jeśli wypierzemy ją w temperaturze 60 stopni. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł o powstawaniu kurzu.
Zwalczanie roztoczy z poduszki, kołdry i materaca
Roztocza w poduszce są bardzo niebezpieczne dla alergików. Z tego względu konieczne jest dbanie o higienę pościeli i regularną jej wymianę, przynajmniej raz w roku. Istotny jest także materiał, z jakiego wykonana jest pościel. Syntetyczne poduszki są bowiem bardziej sprzyjające dla roztoczy niż np. bawełniane.
Z roztoczami w łóżku postępuje się natomiast nieco inaczej. Poza częstym odświeżaniem i wietrzeniem pomieszczeń sypialnych (szczególnie przed snem), materac lub łóżko, na którym śpimy, powinno być dokładnie odkurzane przynajmniej raz w miesiącu. Ważne jest również czyszczenie łóżka. Warto zainwestować (o ile posiadamy materac) w specjalny pokrowiec, który ogranicza rozmnażanie się roztoczy. Alergia na roztocza kurzu domowego nie może zostać zaniedbana. W przeciwnym razie może odbić się to dosyć mocno na naszym zdrowiu.
Inne cenne rady
Jeśli u naszych najbliższych występuje alergia na roztocze, skutecznym dla nich rozwiązaniem będzie pościel barierowa (antyroztoczowa). To specjalny rodzaj pościeli, która jest swego rodzaju nieprzepuszczalną barierą dla roztoczy. Sprawi, że roztocza w poduszce czy kołdrze nie będą już tak mocno uczulały.
W łóżku mamy czuć się zrelaksowani, a po obudzeniu się rano wypoczęci. Dlatego wszelkie roztocza w pościeli, na poduszkach czy w materacu powinny być konsekwentnie eliminowane poprzez regularne sprzątanie.
Wiemy już, w jakiej temperaturze giną roztocza, co może je zabić oraz w jaki sposób należy z nimi walczyć. Teraz pozostaje już tylko wzięcie spraw w swoje ręce. Robimy to dla własnego zdrowia, dlatego warto powyższe wskazówki potraktować poważnie.
Ekspert Ania Radzi