Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Piekarnik i kuchenka - skuteczne metody czyszczenia

Gotowanie i pieczenie nieodłącznie wiąże się z zabrudzeniami kuchenki i piekarnika. Sprawdź, jak o nie dbać, by były czyste i służyły ci przez lata!

Piekarnik i kuchenka - skuteczne metody czyszczenia

fot. 123RF/PICSEL

Kuchenka indukcyjna i elektryczna

Nic nie szpeci kuchni bardziej, niż nieestetycznie pobrudzona płyta do gotowania. Jej wyczyszczenie to tylko chwila, a dzięki temu zyskujemy o wiele więcej, niż tylko poczucie czystości. W tłustych zabrudzeniach po gotowaniu szybko namnażają się bakterie, a długo niesprzątana spalenizna może być potem niezwykle trudna do usunięcia. Zapomnij o skrobaniu zabrudzeń nożem czy metalową gąbką. Do czyszczenia płyt kuchennych należy używać specjalnej skrobaczki, która zwykle jest dołączona do sprzętu przy jego zakupie.

 fot. Pixabay.com

Pamiętaj, że kuchenkę należy czyścić, gdy ta nie jest gorąca. W innym wypadku produkt nałożony na palnik będzie się spalał, co jeszcze bardziej utrudni doczyszczenie płyty.

Płyty elektryczne i indukcyjne najlepiej myć delikatną gąbką lub szmatką, namoczoną w roztworze wody i płynu do mycia naczyń. Można także używać specjalnych produktów, przeznaczonych do usuwania tego typu zabrudzeń. Po nałożeniu środka na płytę należy czyścić ją tak długo, aż nie pozbędziemy się wszystkich zabrudzeń (czasem mycie płyty należy powtórzyć dwa lub trzy razy). Po usunięciu całego produktu z płyty najlepiej wytrzeć ją do sucha papierowym ręcznikiem. To najlepszy sposób na smugi.

  fot. Pixabay.com

Czyszczenie kuchenki gazowej

Usunięcie zalegającego tłuszczu i zaschniętych resztek jedzenia z płyty gazowej to wymagające zdanie. Z tego właśnie powodu warto pamiętać o przecieraniu zabrudzeń „na świeżo” tuż po tym, kiedy powstały. Jeśli jednak masz problem z systematycznością, oto kilka składników, z których użyciem wyczyścisz nawet bardzo stare plamy:

Olej roślinny — płynny olej doskonale usuwa zaschnięty tłuszcz. Nasącz nim ściereczkę z mikrowłókien, a następnie ułóż na zabrudzonym miejscu. Po kilku chwilach zetrzyj całość wilgotną gąbką, z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Ocet – zdejmij palniki i spryskaj płytę octem. Odczekaj ok. 15 min, po czym przetrzyj ją miękką stroną gąbki. Niczego nie skrob na siłę – możesz tylko uszkodzić wykończenie kuchenki. 

Jak czyścić mocno zabrudzony ruszt kuchenki?

Do dyspozycji jest kilka praktycznych preparatów: specjalne degresery lub naturalne ocet, sodę spożywczą i sól. Zabrudzony ruszt możemy wyczyścić z użyciem octu. Substancja ta doskonale rozpuszcza tłuszcz i zaschnięty brud. Trzeba ją jednak pozostawić na żeliwnych żeberkach na dłużej i tutaj z pomocą przychodzą gazy apteczne, bandaże lub ręczniki papierowe. Namocz je w occie spirytusowym i zawiń wokół metalowych części rusztu. Pokryj nimi cały przedmiot, miejsce po miejscu, po czym zostaw go na ok. godzinę, by odmókł. Zdejmij „octowy opatrunek” i przetrzyj ruszt wilgotną gąbką.

 fot. Pixabay.com

Czym wyczyścić przypalone palniki kuchenki gazowej?

Co będzie potrzebne do wyczyszczenia palników kuchenki gazowej? Przygotować wystarczy roztwór z dwóch składników: octu i wody (w proporcji 3:1). Całość zagotuj i doprowadź niemal do wrzenia, po czym zdejmij z gazu. W tak przygotowanym preparacie umieść brudne palniki i zostaw je do namoczenia, dopóki roztwór nie ostygnie zupełnie. Po tym czasie możesz je wyjąć i oczyścić szczoteczką lub np. folią aluminiową zwiniętą w kulkę. Spalony brud powinien zejść jednak bez większego wysiłku.

 fot. 123RF/PICSEL

Piekarnik - czyszczenie krok po kroku

To jedno z najbardziej zaniedbywanych urządzeń w kuchni. Po każdym użyciu powinien być dobrze wyczyszczony. W przeciwnym razie resztki pieczonego jedzenia pozostaną w piekarniku na dobre i trudno będzie się ich pozbyć. Piekarnik wymaga czyszczenia każdej jego części oddzielnie. Najlepiej zacząć od wnętrza. Czyść je na mokro, specjalnym produktem chemicznym, płynem do mycia naczyń, lub przy użyciu sody spożywczej i octu. 

Skuteczny środek na najtrudniejsze zabrudzenia piekarnika 

Z wody i octu spirytusowego przygotuj roztwór - połącz je w proporcji 1:1. Wodę i sodę spożywczą zmieszaj w takich proporcjach, by powstała gęsta papka. Papkę z sody wyłóż myjką wewnątrz urządzenia - na dnie oraz ściankach. Pomiń jednak grzałkę, wentylator i oświetlenie. Sodę spryskaj roztworem sody i octu. Gdy zacznie się pienić, szorstką stroną gąbki wyszoruj wnętrze urządzenia. Wilgotną ścierką wytrzyj piekarnik do czysta. 

Tak samo należy postąpić z wewnętrzną stroną drzwi do piekarnika. Z zewnątrz wystarczy umyć je produktem do czyszczenia powierzchni szklanych lub wodą z kroplą octu.

Jak wyczyścić blachę piekarnika? Soda oczyszczona i woda utleniona

Sodę oczyszczoną połącz z wodą utlenioną. Proporcje należy dobrać w taki sposób, by w efekcie otrzymać gęstą, ale półpłynną masę. Rozprowadź ją po brudnej blasze i pozostaw, by popracowała przez 10-15 minut. Po tym czasie miękką szczotką lub gąbką przetrzyj zabrudzenia. Gdy już zejdą, blachę opłucz pod bieżącą wodą.

Czyszczenie blachy piekarnika solą

Na blachę do pieczenia wysyp sporą ilość gruboziarnistej soli; rozłóż ją równomiernie. Następnie wyłóż ją do rozgrzanego piekarnika na 50-60 st. C. i czekaj, dopóki białe kryształki nie zbrązowieją. Po tym czasie wyjmij blachę, a gdy przestygnie, przetrzyj z tłustych zabrudzeń wilgotną gąbką.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.