Porady domowe

Poradnik: Czyszczenie okapu

Okap jest sprzętem tak powszechnym jak mikrofalówka czy zmywarka. Warto wiedzieć, jak prawidłowo czyścić to urządzenie, bo właściwa konserwacja sprzyja wydajnej i cichej pracy.

Poradnik: Czyszczenie okapu

fot. 123RF/PICSEL

Jak wyczyścić okap?

Funkcją okapów jest odprowadzanie oparów powstających podczas przygotowywania posiłków poza pomieszczenie kuchenne. Urządzenie zasysa parę wodną i cząsteczki tłuszczu unoszące się nad kuchenką podczas gotowania, dzięki czemu zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów po domu. Skuteczna wentylacja zapewniania przez wyciąg służy również utrzymaniu wyposażenia kuchni w dobrym stanie – brud (tłusty osad) nie osiada na nich, a to zdecydowanie ułatwia ich czyszczenie. Okap zasysa wilgotne powietrze, dzięki czemu ograniczone jest parowanie okien oraz zabrudzanie i pleśnienie fug.

Regularne czyszczenie okapu nie jest trudne. Jak się zabrać do mycia wyciągu kuchennego? Ważne jest, by pamiętać nie tylko o konserwacji filtrów, ale także o wnętrzu urządzenia – w końcu to właśnie przez nie przechodzą opary z gotowania.  Przed czyszczeniem urządzenia należy odłączyć je od źródła zasilania.

 src: Jak wyczyścić filtry i okap kuchenny | Skuteczne domowe sposoby, Youtube.com, kanał: Take Look

Czyszczenie filtrów bez szorowania. Skuteczny sposób na dawno niemyty filtr

Przygotuj: duży garnek (im większy, tym lepszy – najlepiej taki, w którym zmieści się filtr), sodę oczyszczoną, wodę

W garnku należy zagotować wodę i rozpuścić w niej sodę. Do wciąż podgrzewającego się roztworu przełóż filtr. Już po kilku minutach zauważysz, jak rozpuszcza się tłusty osad. Jeśli korzystasz z mniejszego garnka, po upływie ok. 20 minut odwróć filtr i zanurz drugą jego połowę w wodzie. Następnie dokładnie opłucz kratkę pod bieżącą wodą. 

Drugi sposób – z wykorzystaniem płynu do naczyń

Przygotuj: dużą miskę, wodę, szczotkę, płyn do mycia naczyń

W misce z wodą rozpuść 7-8 porcji płynu do naczyń. Zanurz filtr w wodzie i potrząśnij nim kilka razy. Po 20 minutach, gdy osad namoknie, zetrzyj go szorstką szczotką.

Przeczytaj: Co zrobić, żeby nasz okap był cichy i jednocześnie wydajny? Pięć porad

Czyszczenie filtru okapu w zmywarce

Czyszczenie filtrów w zmywarce, choć z pewnością wygodne, nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Nierzadko brud jest zbyt stary i zaschnięty, ściśle przylegający do kratki, by rozpuścił się w cyklu czyszczenia zmywarki bez uprzedniego namaczania.

Uwaga: w zmywarce można myć tylko filtr metalowy, wykonany ze stali nierdzewnej. Filtry z aluminium po czyszczeniu w zmywarce mogą sczernieć.

Poza filtrem przeciwtłuszczowym w okapach stosowane są również filtry węglowe. Te są jednorazowe i nie można ich myć. Należy je wymieniać raz na jakiś czas. O tym jak często, informuje zwykle producent w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia, przeciętnie jest to okres ok. pół roku.

Jak umyć okap od wewnątrz?

Do tego zadania przydadzą się i szczotka do szorowania i gąbka do mycia naczyń, a nawet szczoteczka do zębów. Taki dóbr narzędzi umożliwi dotarcie do każdego brudnego zakamarka. 

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.