fot. 123RF/PICSEL
Jak wyczyścić okap?
Funkcją okapów jest odprowadzanie oparów powstających podczas przygotowywania posiłków poza pomieszczenie kuchenne. Urządzenie zasysa parę wodną i cząsteczki tłuszczu unoszące się nad kuchenką podczas gotowania, dzięki czemu zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów po domu. Skuteczna wentylacja zapewniania przez wyciąg służy również utrzymaniu wyposażenia kuchni w dobrym stanie – brud (tłusty osad) nie osiada na nich, a to zdecydowanie ułatwia ich czyszczenie. Okap zasysa wilgotne powietrze, dzięki czemu ograniczone jest parowanie okien oraz zabrudzanie i pleśnienie fug.
Regularne czyszczenie okapu nie jest trudne. Jak się zabrać do mycia wyciągu kuchennego? Ważne jest, by pamiętać nie tylko o konserwacji filtrów, ale także o wnętrzu urządzenia – w końcu to właśnie przez nie przechodzą opary z gotowania. Przed czyszczeniem urządzenia należy odłączyć je od źródła zasilania.
Czyszczenie filtrów bez szorowania. Skuteczny sposób na dawno niemyty filtr
Przygotuj: duży garnek (im większy, tym lepszy – najlepiej taki, w którym zmieści się filtr), sodę oczyszczoną, wodę
W garnku należy zagotować wodę i rozpuścić w niej sodę. Do wciąż podgrzewającego się roztworu przełóż filtr. Już po kilku minutach zauważysz, jak rozpuszcza się tłusty osad. Jeśli korzystasz z mniejszego garnka, po upływie ok. 20 minut odwróć filtr i zanurz drugą jego połowę w wodzie. Następnie dokładnie opłucz kratkę pod bieżącą wodą.
Drugi sposób – z wykorzystaniem płynu do naczyń
Przygotuj: dużą miskę, wodę, szczotkę, płyn do mycia naczyń
W misce z wodą rozpuść 7-8 porcji płynu do naczyń. Zanurz filtr w wodzie i potrząśnij nim kilka razy. Po 20 minutach, gdy osad namoknie, zetrzyj go szorstką szczotką.
Przeczytaj: Co zrobić, żeby nasz okap był cichy i jednocześnie wydajny? Pięć porad
Czyszczenie filtru okapu w zmywarce
Czyszczenie filtrów w zmywarce, choć z pewnością wygodne, nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Nierzadko brud jest zbyt stary i zaschnięty, ściśle przylegający do kratki, by rozpuścił się w cyklu czyszczenia zmywarki bez uprzedniego namaczania.
Uwaga: w zmywarce można myć tylko filtr metalowy, wykonany ze stali nierdzewnej. Filtry z aluminium po czyszczeniu w zmywarce mogą sczernieć.
Poza filtrem przeciwtłuszczowym w okapach stosowane są również filtry węglowe. Te są jednorazowe i nie można ich myć. Należy je wymieniać raz na jakiś czas. O tym jak często, informuje zwykle producent w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia, przeciętnie jest to okres ok. pół roku.
Jak umyć okap od wewnątrz?
Do tego zadania przydadzą się i szczotka do szorowania i gąbka do mycia naczyń, a nawet szczoteczka do zębów. Taki dóbr narzędzi umożliwi dotarcie do każdego brudnego zakamarka.
Deccoria.pl