Skład proszku do pieczenia
Zanim zaczniesz szukać zamienników proszku, warto wiedzieć, z czego on się składa.
- wodorowęglan sodu – czyli dobrze znana wszystkim soda. Jest to produkt gazotwórczy, jaki odpowiada za tworzenie siędwutlenku węgla – dzięki temu, ciasto staje się pulchne (w temperaturze min. 160 st. C),
- kwas cytrynowy – może być również adypinowy lub winowy. Dzięki niemu soda zaczyna działać i spulchniać ciasto,
- stabilizator – jest skrobią, czyli wypełniaczem ciasta. Zapobiega ona zbrylaniu się proszku do pieczenia w cieście.
Soda zamiast proszku
Nie da się ukryć, że soda oczyszczona jest jednym z tych zamienników proszku do pieczenia, które działają najskuteczniej. Doskonale potrafi spulchnić ciasto, jednak należy pamietać o jednej, ważnej zasadzie – soda musi być aktywowana. Dlatego, razem z sodą oczyszczoną trzeba użyć czegoś kwaśnego, jak np.:
- ocet,
- maślanka,
- kefir,
- cukier ciemny,
- sok z cytrusów,
- jabłko,
- melasa,
- miód,
- śmietana.
Zastanawiasz się, ile sody trzeba dodać, żeby powstało ciasto na sodzie? Otóż, zaledwie 1 łyżeczka sody zastąpi 3 łyżki proszku do pieczenia. Jeżeli wsypiesz jej za dużo, to produkty o kwaśnym odczynie mogą jej zwyczajnie nie przerobić – ciasto może wówczas gorzkawo smakować. Ile sody użyć w cieście? Sprawdź, ile wypiek wymaga łyżek proszku do pieczenia i przeliczyć je na łyżeczki sody oczyszczonej.
Pamiętaj o tym, aby zastosować również nieco większą ilość kwaśnego produktu. Ciasto na sodzie zacznie się spulchniać od razu po jej dodaniu, więc masa musi błyskawicznie wylądować w rozgrzanym piekarniku! Pamiętaj o tym – jeżeli będziesz przechowywać surowe ciasto zbyt długo w temperaturze pokojowej, podczas pieczenia w piekarniku może zwyczajnienie wyrosnąć! Jak widzisz, soda zamiast proszku do pieczenia jest znakomitym rozwiązaniem i jednym z tych najskuteczniejszych! Sprawdź także ten artykuł o pasteryzacji słoików w piekarniku.