Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Cukinia pada, nie owocuje. Jak pobudzić cukinię do plonowania po ataku mączniaka prawdziwego?

Uprawa tego warzywa dyniowatego w ogrodzie nie bez powodu nie traci na popularności. Cukinia przez całe lato rodzi dorodne, niezwykle smaczne owoce – z jednego krzaka możemy zebrać ich nawet 20 kg! Czasem się jednak zdarza, że rośliny marnieją oraz nie plonują zgodnie z oczekiwaniami. Dlaczego cukinia wygląda coraz gorzej i nie owocuje? Jak pobudzić ją do plonowania? W artykule zdradzamy najlepsze sposoby zwalczania jednej z najczęstszych chorób cukinii, która zagraża naszej uprawie. Podpowiadamy także, jak postępować z roślinami po ustaniu choroby. 

Cukinia pada, nie owocuje. Jak pobudzić cukinię do plonowania po ataku mączniaka prawdziwego?
Mączniak prawdziwy uznawany jest za najgroźniejszego przeciwnika cukinii. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Mączniak prawdziwy na cukinii

Ta choroba grzybowa uznawana jest za najgroźniejszego przeciwnika cukinii. Mączniak prawdziwy przyczynia się do zmniejszenia rozmiarów owoców, które rosną znacznie wolniej, lub nawet całkowitego zatrzymania plonowania. Porażona infekcją roślina z czasem zamiera, dlatego ważne jest, aby nie zwlekać z reakcją, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy rozwoju choroby. Jak rozpoznać mączniaka prawdziwego na cukinii? Początkowo zaobserwujemy jasny, mączysty nalot na liściach, który później rozprzestrzeni się na inne części roślin: pędy, kwiaty oraz ogonki liści. Na zaawansowanym etapie choroby bez trudu zobaczymy, że liście rośliny opadły, łodygi obumarły, natomiast pąki kwiatowe wstrzymały swój rozwój.

Mączniak prawdziwy na cukinii rozwija się w ekspresowym tempie, gdy ma ku temu sprzyjające warunki. Infekcja postępuje szybko przy suchej i słonecznej aurze.

Przeczytaj również: Opryski z krwawnika - niszczą szkodniki i choroby grzybowe. Jak zrobić gnojówkę, wywar i wyciąg z krwawnika?

Zwalczanie mączniaka prawdziwego

Chorobie, która zniszczy naszą uprawę, można przeciwdziałać. Wśród działań profilaktycznych wymieniamy unikanie zagęszczenia roślin – podczas sadzenia warto zachować odpowiednie odległości między krzakami. W trakcie uprawy starajmy się zadbać o cyrkulację powietrza, jeśli cukinię prowadzimy w szklarni. Ponadto unikajmy długotrwałego moczenia liści podczas podlewania, a także usuwajmy z grządek chwasty i powstałe po zbiorach resztki roślin. Jeśli zauważymy pierwsze objawy choroby, pozbywajmy się porażonych liści, pędów i kwiatów. Do zwalczania mączniaka prawdziwego na cukinii zastosujmy naturalne preparaty, np. wywar ze skrzypu polnego bądź wyciąg z czosnku lub krwawnika. W przypadku zaawansowanego stadium infekcji możemy sięgnąć po chemiczne środki ochrony roślin.

Jak pobudzić cukinię do plonowania?

Uprawy cukinii porażonej mączniakiem prawdziwym nie musimy likwidować. Rośliny mogą jeszcze dobrze plonować, jeśli zwalczymy infekcję oraz skupimy się na pobudzeniu rośliny do owocowania. Aby cukinia na nowo zawiązała owoce, wzmocnijmy ją nawozem bogatym w fosfor oraz potas. Możemy sięgnąć po specjalistyczny nawóz lub wykorzystać obfitującą w składniki odżywcze gnojówkę z żywokostu, która stymuluje roślinę do bujnego kwitnienia i plonowania. Ponadto w przypadku osłabionych chorobą roślin wskazane jest ręczne zapylanie cukinii.

Aby to zrobić, rano należy zebrać kwiaty męskie i usunąć z nich płatki. Następnie jego pręcikami przesunąć po słupku w otwartym kwiecie żeńskim. Do realizacji tego zadania można wykorzystać również pędzelek, którym nabieramy pyłek z kwiatów męskich i przenosimy na żeński słupek.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Gnojówka z żywokostu. Jak zrobić i jakie rośliny podlewać?

Zmienna pogoda niszczy pomidory, choroby atakują – czy to koniec uprawy? Ogrodnik radzi, co robić

"Rolnicy": Swojskie cytrusy w przydomowej szklarni na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.