Porady ogrodnicze

Czerwiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 21.06 - 27.06.

Gdy w czerwcu słońce dopieka, burza niedaleka. Zapraszamy na kolejny artykuł z cyklu „Kalendarz ogrodnika”.

Czerwiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 21.06 - 27.06.
Fot. 123RF/PICSEL

Rozpoczynamy kolejny tydzień w ogrodzie, który zapowiada się burzowo. Sprawdźmy więc, czy zabezpieczyliśmy wszystkie wrażliwe na wiatr i ulewy rośliny. Czy podwiązane są pomidory i pnące rośliny, które tego wymagają. Jeżeli to możliwe, warto też na czas burzy schować pod zadaszenie surfinie i inne kwitnące rośliny uprawiane w donicach na balkonach i tarasach, które mogą się uszkodzić podczas silnych opadów deszczu.

Sprawdź: Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda, skąd się wziął i dlaczego jest tak niebezpieczny?

W warzywnikach cieszymy się o tej porze zbiorami, m.in. takich roślin jak: groszek cukrowy, kalarepa, brokuły, cebula ze szczypiorem czy bób. 22 czerwca to pierwszy dzień kalendarzowego lata, od tego momentu dzień będzie się już skracał, a noc wydłużać.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

W wielu ogrodach cudownie kwitnie teraz czosnek ozdobny. Fioletowe kule unoszą się nad innymi roślinami kwitnącymi lub bylinami. Równie pięknie kwitnie szczypiorek, delikatniejszymi fioletowymi kwietnymi kulami. Jeżeli zależy nam na większej ilości aromatycznych liści szczypiorku, kwiaty te należy usunąć. Pamiętajmy, że są one jadalne i możemy ich użyć np. do sałatek, mogą być piękną dekoracją. Jeżeli z kolei chcielibyśmy pozyskać nasiona szczypiorku, żeby je potem wysiać i powiększyć szczypiorkowe nasadzenia, pozostawiamy je na roślinie jak najdłużej, najlepiej do zaschnięcia. Cały czas możemy sadzić zioła w ogrodowych zielnikach lub donicach.

W sklepach ogrodniczych, a także spożywczych możemy nabyć gotowe sadzonki rozmarynu, szałwii, tymianku, oregano, mięty i wielu innych często leczniczych roślin. Wysiewać możemy nadal bazylię w różnych odmianach. Na pewno zdąży dojrzeć, a my będziemy mogli cieszyć się smakiem jej aromatycznych liści, np. w połączeniu z pomidorami.

O tej porze możemy rozmnożyć wiele roślin np. lawendę, która jest zarówno rośliną zielną, jak i ozdobną. Pobrać możemy teraz jej sadzonki zielne.

Sprawdź: Lawenda: Uprawa, pielęgnacja, zbiór i suszenie

lawenda_fioletowe kwiaty

Podobnie możemy latem postąpić z wieloma roślinami balkonowymi. Rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe możemy np. pelargonie i fuksje, a przez sadzonki wierzchołkowe i pędowe pnącza, których często używamy do wypełnienia kompozycji, takich jak np. komarzyca czy dichondra. W tym celu wystarczy odciąć wybrany fragment rośliny bądź pędy za pomocą ostrego czystego sekatora lub noża, usuwamy dolne liście i ewentualny kwiatostan i umieszczamy w wodzie lub w doniczce z podłożem. W tym drugim przypadku możemy dodatkowo użyć ukorzeniacza, który przyspieszy proces ukorzeniania się naszej nowej sadzonki. W przypadku lawendy warto wybierać wierzchołki pędów, które są stosunkowo długie, mają 7-10 cm i są na tyle twarde, że da się je wcisnąć w podłoże, jeszcze niezdrewniałe, ale też niekwitnące. Powinny być one gotowe do sadzenia na miejsce stałe jeszcze w tym roku.

Komarzyca Fot.123RF.com

Czerwiec to także czas przycinania żywopłotów liściastych, których ze względu na tzw. „efekt płaczu” nie przycinaliśmy wcześniej. Dotyczy to np. nasadzeń z grabu i buku, a także drzew, takich jak klon lub brzoza. Regularne cięcie żywopłotów liściastych to podstawowy zabieg, dzięki któremu możemy w ogrodzie zbudować zieloną ścianę. Dzięki niemy zagęszcza się on od dołu, jest odpowiednio zwarty i wypuszcza wiele odrostów bezpośrednio z pnia. Cięcie takiego szpaleru, przykładowo z grabów, należy wykonać co najmniej raz w roku lub dwukrotnie, pierwszy raz w czerwcu, drugi – pod koniec sierpnia.

Sprawdź: Rośliny tłumiące hałas. Koniecznie posadź je w ogrodzie, jeśli mieszkasz w mieście

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Autor Tekstu: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.