Porady ogrodnicze

Dziwaczek jalapa - uprawa w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Jak dbać o ten niezwykły kwiat?

Dziwaczek jalapa to roślina jednoroczna, która słynie z dużych i pachnących kwiatów. Co ciekawe, kwiaty wytwarzane przez jedną sadzonkę mogą być różnokolorowe, a nie jednobarwne. Sprawdźcie, jak uprawiać dziwaczka, by pięknie prezentował się w ogrodzie.

Dziwaczek jalapa - uprawa w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Jak dbać o ten niezwykły kwiat?
Dziwaczek cudnie pachnie i pięknie wygląda w ogrodzie. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Dziwaczek jalapa — charakterystyka

Dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa), nazywany również dziwaczkiem peruwiańskim lub dziwaczkiem wielobarwnym, to jednoroczna bylina ogrodowa. Kwiat ten przywędrował do nas aż z Meksyku i bardzo dobrze zadomowił się w naszym kraju. Na świecie istnieje ponad 40 gatunków tej rośliny, lecz najbardziej rozpowszechniony jest właśnie dziwaczek jalapa.

Dziwaczek osiąga wysokość od 70 do 80 cm, ma szeroki i nieco krzewisty pokrój oraz silnie rozgałęzione pędy z liśćmi w kolorze jaskrawej zieleni. Największym atutem dziwaczków są dzwonkowate kwiaty przybierające różnorodną kolorystyką. Występują one w odcieniu żółtym, pomarańczowym, czerwonym, fioletowym i białym. Kwiaty mogą być też dwubarwne, a jedna sadzonka, w przeciwieństwie do większości gatunków, może wytwarzać różnokolorowe kwiaty.

Dziwaczki kwitną zwykle kwitną od lipca aż do pierwszych przymrozków. Pojedyncze kwiaty zwykle otwierają się wieczorem i przekwitają nad ranem. Pewnie też dlatego roślina została nazwana dziwaczką – w przeciwieństwie do większości kwiatów preferuje cień i rozkwita, gdy słońce nie świeci już tak intensywnie. Kwiaty dziwaczków oprócz pięknego wyglądu mają jeszcze jedną ważną cechę. Podczas rozkwitu wydzielają przepiękny słodki zapach, który unosi się z daleka.

Przeczytaj również: Ubarwi taras licznymi kwiatami. Jak uprawiać diaskię?

Dziwaczek świetnie sprawdzi się jako ozdoba rabat. Fot. 123RF.com 

Dziwaczek – jak uprawiać

Dziwaczek nie jest trudny w uprawie. Warto jednak poznać jego wymagania, by dostosować do nich stanowisko w ogrodzie oraz pielęgnację.

Dziwaczki najbardziej lubią żyzną i wilgotną glebę o odczynie obojętnym. Najlepiej zasadzić je w miejscu częściowo zacienionym, ciepłym i zacisznym. Na osłoniętym od wiatru i częściowo słonecznym stanowisku będą miały szansę pokazać swój największy potencjał i obficie zakwitną.

Najważniejszą wskazówką pielęgnacyjną jest regularne podlewanie dziwaczków. Należy o tym pamiętać zwłaszcza podczas upalnych letnich dni i starać się nie dopuszczać do przesuszenia podłoża. Chcąc jeszcze bardziej pobudzić roślinę do kwitnienia, warto zasilać ją wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących.

Niestety dziwaczki nie zimują w naszym klimacie, dlatego jesienią należy wykopać je z ziemi. Karpy następnie przechowujemy w suchym i chłodnym pomieszczeniu aż do wiosny. Można je również umieścić w doniczce z piaskiem lub torfem. Wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków, można od nowa posadzić je w gruncie. Podczas sadzenia warto wyłożyć ściółkę na podłożu wokół roślin, co zapobiegnie wyrastaniu chwastów i odparowywaniu wody z ziemi.

Rozmnażanie dziwaczków odbywa się przez nasiona lub podział karp. Nasiona tej rośliny warto wysiać wczesną wiosną np. w marcu do doniczek, a następnie młode sadzonki wysadzić do gruntu w drugiej połowie maja, gdy prawdopodobieństwo przymrozków spada. Warto zachować odstęp około 50 cm pomiędzy sadzonkami, ponieważ kwiaty te często mocno się rozrastają.

Choroby i szkodniki zwykle omijają dziwaczki, więc nie musimy się martwić, że zostaną zaatakowane przez pleśń czy insekty.

Dziwaczek jalapa — zastosowanie

Dziwaczki z powodzeniem można uprawiać na letnich rabatach. Świetnie poradzą sobie pod koronami drzew czy w pobliżu krzewów ozdobnych. Można nimi obsadzać również obwódki rabat. Ze względu na ich piękny zapach, warto umieszczać je w okolicach, w których często przebywamy w ogrodzie, aby delektować się słodką wonią. Dlatego dobrym pomysłem jest obsadzanie dziwaczkami altanek, tarasów czy innych stref w ogrodzie przeznaczonych na wypoczynek.

Warto również zaznaczyć, że dziwaczki można uprawiać nie tylko w gruncie, ale również w donicach na balkonie czy na tarasie. Rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają jednak częstszego podlewania, ze względu na ograniczoną bryłę ziemi, która podczas upalnych dni szybko wysycha.

Dziwaczek jalapa — ciekawostki

Niektórzy nazywają dziwaczka "świecącym kwiatem". Skąd wzięło się to określenie i czy naprawdę dziwaczek świeci? Otóż okazuje się, że dziwaczki mają właściwości fluorescencyjne i mogą świecić w nocy, ale pod warunkiem, że naświetlimy je wcześniej światłem UV. Dopiero wtedy kwiaty dziwaczka (szczególnie te żółte) zaczną świecić w nocy.

Przeczytaj również: Kwiaty świecące w ciemności – mają niezwykłą cechę

Niektóre kwiaty mają zdolność świecenia w ciemności. Fot. 123RF.com

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema żadnej rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon.bezposrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dziwaczek jalapa - uprawa w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Jak dbać o ten niezwykły kwiat?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.