Porady ogrodnicze

Jak nawozić ogród jesienią?

Jesień to idealny moment na przedzimowe nawożenie roślin w ogrodzie. Wilgoć utrzymująca się w glebie, sprzyja równomiernemu rozpuszczaniu się składników pokarmowych, a brak palącego słońca i deficytu wody, znacząco obniża ryzyko spalenia roślin nawozem.

Jak nawozić ogród jesienią?

Fot.123RF.com

Dzięki nawożeniu jesienią zyskamy czas, który sprzyja równomiernemu rozłożeniu się nawozów w glebie i przygotowaniu w niej odpowiedniego zaplecza ze składników pokarmowych przed wiosennym, bujnym i intensywnym wzrostem roślin.

Wyróżnia się dwa podstawowe typy nawożenia jesiennego

Nawożenie mineralne – gotowymi mieszankami tzw. nawozów jesiennych lub mieszankami sporządzonymi samodzielnie według zapotrzebowania dla konkretnej gleby. Jest jedna podstawowa zasada jesiennego nawożenia mineralnego: absolutnie nigdy po zakończeniu sierpnia nie nawozimy roślin nawozami bogatymi w azot! Pierwiastek ten pobudza rośliny do intensywnego wzrostu, co jest niewskazane jesienią, gdyż wtedy roślina powinna przechodzić już w stan spoczynku i przygotowywać się do zimy. Zbyt późno wytworzone pędy, które nie zdążą zdrewnieć przed mrozami, narażają rośliny na ryzyko przemarznięcia i ogólne osłabienie.


Fot.123RF.com

Dobrze natomiast jeśli mieszanka nawozowa jest bogata w pierwiastki fosfor i potas, które przyspieszają dojrzewanie, a więc drewnienie pędów i gromadzenie zapasów na zimę i ułatwiają im przystosowanie do okresu zimowego. Poza tym nawóz jesienny nie tylko zwiększa odporność roślin na choroby i wymarzanie, ale również zapewnia atrakcyjny wygląd roślin przez cały następny okres wegetacji.

Nawożenie organiczne - dla zwolenników ekologicznej uprawy roślin w ogrodzie. Do jesiennego, organicznego nawożenia używamy obornika i kompostu. Kompost najlepiej stosować podczas przekopywania gleby, dzięki czemu składniki nawozów umieszcza się odpowiednio głęboko w glebie, w miejscu rozwoju głównej masy korzeni, a zawarte w nich związki mineralne będą najlepiej przyswajalne wiosną. W miejscach, gdzie dopiero planujemy nasadzenia oraz w warzywniku, po rozłożeniu nawozu, przekopujemy ziemię na głębokość szpadla, ale nie grabimy jej, lecz pozostawiamy w ostrej skibie do wiosny.

Zimą pod wpływem mrozu i wody ziemia pokruszy się i przybierze pulchną, gruzełkowatą postać, która sprzyja wzrostowi roślin. Obornik najlepiej stosować raz na dwa, trzy lata. Podobne do obornika właściwości ma też kompost. Rozsypujemy go na rabatach między roślinami warstwą grubości 2-3 cm i lekko mieszamy z podłożem. Jeżeli nawozy organiczne i mineralne porówna się pod względem zawartości ilościowej składników pokarmowych, to okaże się, że nawozy organiczne zawierają ich o wiele mniej. Nawożenie takie ma jeszcze kilka dodatkowych zalet: takie nawozy są ekologiczne, zawierają inne składniki (materię organiczną) mające pozytywny wpływ na rośliny, a ich dodatek poprawia strukturę gleby. Sprzyjają rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych i zwiększają w ziemi zawartość próchnicy, dzięki czemu jest ona żyzna, przewiewna i łatwo gromadzi wodę.

Dodatkowo, raz na kilka sezonów, jeśli gleba jest zbyt mocno zakwaszona, można jesienią zastosować zabieg wapnowania. Ale tu uwaga: nie łączymy go z innym nawożeniem! Dzięki wapnowaniu rośliny będą lepiej przyswajały fosfor i potas.

Jesienne nawożenie jest bardzo korzystne dla większości roślin ozdobnych i użytkowych. Są jednak pewne grupy roślin, które wręcz wymagają nawożenia jesienią. Należą do nich młode drzewa iglaste (świerki, sosny), także drzewa owocowe: jabłonie, grusze, wiśnie, śliwy oraz krzewy i drzewa wykorzystywane do tworzenia formowanych rzeźb i żywopłotów: berberysy, tawuły, grab, jałowiec, kosodrzewina.

Jesień to idealna pora na założenie kompostownika 
Jesienna pielęgnacja trawnika

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.