Porady ogrodnicze

Jak zadbać o taras po zimie?

Ciepłe popołudnia i coraz wyższa temperatura wieczorami to moment, w którym przypominamy sobie o tarasie. W ciągu zimy najczęściej zalegał na nim deszcz, śnieg oraz lód, powierzchnia mogła więc ulec zniszczeniu. Wraz z pierwszymi słonecznymi dniami warto się zabrać za uporządkowanie i odświeżenie tarasu. 

Fot.123RF.com
REKLAMA

Wiosenne porządki na tarasie

Zalegające liście, gałęzie, piasek, resztki błota czy wrastający w szczelinach mech – po chłodnych miesiącach na tarasie może być naprawdę brudno. Zanim przystąpisz do konserwacji, odświeżania i odnawiania, należy zadbać o porządek i czystość.

W pierwszej kolejności usuń większe przeszkody, jak liście i gałęzie. Możesz pomóc sobie dmuchawą, znacznie przyspieszy to cały proces. Następnie warto umyć podłoże. Sprawdzi się tutaj woda z dodatkiem delikatnego detergentu lub myjka ciśnieniowa. W przypadku trudniejszych zabrudzeń należy używać preparatów przeznaczonych do konkretnych powierzchni. Co dalej? Wszystko zależy od materiału, który jest budulcem twojego tarasu.

Zobacz więcej zdjęć

Taras na wiosnę: jak zadbać o drewno?

Drewniany taras to przede wszystkim konieczność sprawdzenia wszelkich mocowań. Skontroluj dokładnie wszelkie śruby oraz łączniki, w razie potrzeby dokręć je lub wymień. Pod wpływem wilgoci mogły także powstać ubytki, które trzeba zaszpachlować. Po tym czasie należy odczekać przynajmniej 12 godzin, aby wszystko dokładnie wyschło, a następnie pokryć drewniany taras olejem. Pamiętaj o tym, że olejowanie warto przeprowadzać dwa razy w roku – na początku i na końcu sezonu.

Wiosna w ogrodzie - poradniki. O tych pracach nie możesz zapomnieć

Powitaj wiosnę w ogrodzie. Porady ogrodnicze

Zabezpieczy to powierzchnię przed niszczeniem pod wpływem warunków atmosferycznych. Nie należy używać lakieru czy lakierobejcy – nie są odporne na ścieranie, a deszcz oraz słońce mogą je złuszczać. W przypadku gatunków mało odpornych na działanie warunków atmosferycznych (np. świerk) koniecznie zastosuj impregnat, zanim nałożysz olej na deski.

REKLAMA
REKLAMA

Kamienny taras – jak go odświeżyć?

Sezonowa pielęgnacja kamiennego tarasu zależy od rodzaju użytego kamienia. W przypadku twardych skał (np. granit, bazalt) zabiegi porządkowe ograniczają się do zamiatania i mycia. Z kolei kamień porowaty (jak piaskowiec) ma tendencję do chłonięcia brudu oraz wilgoci. Należy go więc nie tylko dokładnie czyścić, np. myjką ciśnieniową, ale i zabezpieczać środkiem przeciwgrzybiczym. Jeżeli tego nie zrobisz być może czeka cię walka z pleśnią. Odpryski na kamiennym tarasie? Powierzchnia prawdopodobnie wymaga użycia szpachli oraz szlifierki. Ta ostatnia przyda się także do odnowienia kilkuletnich powierzchni. Miej na uwadze, że po przeszlifowaniu powierzchni należy je zabezpieczyć impregnatem.

Zobacz więcej zdjęć

Odświeżenie betonowego tarasu

Modny we wnętrzach beton zawitał także na tarasy. Jego pielęgnacja jest jednak wymagająca ze względu na wysoką porowatość. Łatwo brudzącą powierzchnie najlepiej doprowadzić do porządku myjką ciśnieniową, jeżeli jednak wolisz środki chemiczne, zwróć uwagę, aby były to preparaty przeznaczone do betonu. Pamiętaj także o użyciu raz na kilka lat specjalnego impregnatu.

REKLAMA
REKLAMA

Płytki na tarasie - odświeżanie po zimie

Podłożem, które praktycznie nie wymaga uwagi, są płytki. Podczas sprzątania warto przyjrzeć się z bliska fugom i w razie potrzeby naprawić je, woda wsiąkając w pęknięcia może bowiem doprowadzić do uszkodzenia całej podłogi. Pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu resztek starego spoiwa, sprawdź także czy nowe jest przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Płytki przeznaczone na zewnątrz są mrozoodporne i wodoodporne już z założenia. Jednak, aby je lepiej zabezpieczyć, raz na parę lat warto zastosować impregnat. Nałożony co jakiś czas sprawi, że podłoga posłuży długie lata bez względu na warunki atmosferyczne.

abc odnawiania tarasu

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

adamstas

Wezwałem fachowca z parkietlux, który mi oczyścił i zaimpregnował taras po zimie. Teraz i tak sklepy budowlane są zamknięte, więc nie kupiłbym tego co potrzeba na własną rękę.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zadbać o taras po zimie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.