Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji ogrodowej? Poznaj skuteczne sposoby

Moda na hortensje ogrodowe nie przemija. To zasługa pięknych kwiatów zachwycających żywymi kolorami, które mogą się zmieniać w zależności od sposobu ich pielęgnacji! Jak zmienić kolor kwiatów hortensji ogrodowej? Oto instrukcja!

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji ogrodowej? Poznaj skuteczne sposoby
Jak zmienić kolor hortensji? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest zastosowanie środka z apteki. Fot. 123RF/Piscel

Spis treści:

Hortensja ogrodowa – charakterystyka

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) jest krzewem z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Roślina pochodzi ze wschodniej i południowej Azji, a dokładnie z terenów Chin, Korei i Japonii. Do Europy trafiła w XVIII wieku. Większość jej kwiatów nie tworzy nasion. Formuje za to okazałe i barwne kwiatostany.

Charakterystyka hortensji ogrodowej jest bardzo prosta do zapamiętania. Roślinę trudno pomylić z jakąkolwiek inną. Krzew osiąga do 1,5 m wysokości, a jego dokładny wzrost zależy od odmiany. Średnica kwiatostanu może mieć nawet 25 cm.

Hortensje ogrodowe kwitną od czerwca do września. Mają kwiaty o różnych odcieniach. Ich pędy są giętkie, ale szybko stają się łamliwe. Liście są jajowate, ciemnozielone, ładnie komponują się z kolorowymi kwiatami.

To właśnie kwiatostany są największą zaletą rośliny, która sprawia, że ogrodnicy chętnie ją wybierają. Hortensja ogrodowa występuje w kolorze białym, różowym, błękitnym i czerwonym, a kolor kwiatów zależy od odczynu gleby.

Najpopularniejsze odmiany hortensji ogrodowej

Do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych odmian hortensji ogrodowej należą:

  • White Ball, o białych i dużych kwiatach o średnicy do 20 cm;
  • Early Sensation o kwiatach różowych lub niebieskich, które mogą osiągać nawet metr wysokości;
  • Peniculata o kwiatach białych, czerwonych i różowych;
  • Lilacina, która jest liliowa wewnętrznie i różowopurpurowa zewnętrznie;
  • Heteromalla i Arborescens o białych kwiatach;
  • REI14 o białych płatkach z różowym lub niebieskim paskiem.

Przeczytaj również: Nawożenie hortensji. Pamiętaj o tych zasadach, a hortensja będzie uginać się od kwiatów

Uprawa hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa preferuje stanowisko półcieniste i zaciszne, ale dobrze rośnie także na słońcu i w cieple. Najlepiej, jeśli gleba dla niej będzie żyzna, wilgotna i lekka. Jednocześnie należy uważać, aby się nie przesuszała, ponieważ hortensja ogrodowa należy do roślin wrażliwych na brak wody. Pokrój hortensji ogrodowej może być kulisty, rozłożysty, nieregularny lub lekko stożkowy.

Ponadto, jeśli hortensja przemarznie do wysokości granicy śniegu, wtedy w kolejnym roku nie można liczyć na jej kwitnienie. Jak temu zapobiec? Corocznym okrywaniem na zimę, np. agrowłókniną, a następnie związaniem sznurkiem u podstawy krzewu. Istotne jest też przycinanie, dzięki któremu roślina będzie obficie kwitnąć.

Jeśli chodzi o nawóz, do końca lipca hortensja preferuje nawozy azotowe, a pod koniec lata fosforowe i potasowe. Wrzesień to czas, gdy nawożenie lepiej zakończyć, a także ograniczyć podlewanie.

Z ok. 80 gatunków botanicznych hortensji uprawia się zazwyczaj tylko kilka, w tym hortensje ogrodowe. Warto pamiętać, aby sadzonki hortensji kupować w wyspecjalizowanym sklepie ogrodniczym. Dobrze, jeśli sprzedawca potrafi opisać charakterystykę hortensji ogrodowej, na którą się decydujesz. Porady zawsze okażą się pomocne, ponieważ rośliny te mogą się nieco różnić sposobem uprawy, zależnie od gatunku lub odmiany.

Przeczytaj również: Ten prosty trick na naturalny nawóz sprawi, że hortensje będą pięknie rosły

Od czego zależy barwa kwiatów hortensji?

Barwa kwiatów hortensji zależy od zawartości glinu w glebie. Jeśli dodasz ten pierwiastek do ziemi np. w postaci ałunu potasowego, sodowego czy amonowego, spowodujesz zmianę koloru kwiatów. Dzięki temu ogród każdego lata może zachwycać zupełnie innymi barwami!

Ponadto sam proces nie jest trudny. W sklepach ogrodniczych znajdziesz preparaty w małych saszetkach, które są przeznaczone do rozpuszczenia w niewielkiej ilości wody. Takim roztworem trzeba podlać krzewy i czekać na zmianę. Możliwe, że za pierwszym razem efekt nie będzie w pełni zadowalający. W takim przypadku należy podlać kwiaty ponownie.

Pamiętaj, by korzystać tylko z produktów sprawdzonych źródeł, czytać opinie i unikać nieznanych marek! Najlepiej wybrać specjalistyczny sklep i zapytać o poradę wieloletniego specjalistę. W ten sposób unikniesz ryzyka związanego z kupnem produktu zbyt mocnego, o niedokładnej instrukcji czy niewystarczająco dobrym składzie.

Niektóre środku można kupić nawet w aptece, np. wspominany już ałun potasowy. Jeśli go wybierzesz, podlewaj kwiaty co 7–10 dni, by nabrały ciemniejszej barwy (im częściej, tym intensywniejszy kolor będzie). W okresie kwitnienia warto podlewać kwiaty roztworem w proporcji 2 l wody i 10 g ałunu. 

Dodanie ałunu do wody przeznaczonej do podlewania hortensji spowoduje, że kwiaty zmienią kolor na ciemniejszy. Fot. 123RF.com

Jak zmienić kolor hortensji?

Zastanawiając się nad tym, jak zmienić kolor kwiatów hortensji, pewnie chcesz też wiedzieć, jakie barwy możesz uzyskać. Otóż kwiaty różowe zmienią barwę na niebieską, a czerwone na fioletową. Można też barwić kwiaty na różowo. Białe są wyjątkiem i nie są „zainteresowane” zmianami, dlatego, jeśli masz je w swoim ogrodzie – lepiej dobrać od nich inne, kolorowe hortensje.

Nie zapominaj o wpływie wody. Jeśli chcesz uzyskać niebieski kolor, powinieneś stosować wodę miękką, np. deszczówkę. Twarda woda przyczynia się do odkwaszania podłoża.

Jeśli jednak preferujesz kolor różowy lub czerwony, a podłoże ma kwaśny odczyn, stosuj nawozy zasadowe o wyższej zawartości wapnia oraz magnezu. Odczyn nie powinien przekraczać zalecanych wartości, ponieważ jeśli będzie zbyt wysoki, może być powodem chlorozy. Jest to objaw chorobowy polegający na zaburzeniach w wytwarzaniu chlorofilu. Objawia się żółknięciem liści, a później ich utratą.

Aby temu zapobiec, możesz np. zastosować ściółkowanie torfem. Dobrym sposobem jest także monitorowanie gleby za pomocą papierków lakmusowych, nazywanych inaczej wskaźnikowymi. Mają wszechstronne zastosowanie. Przy ich pomocy można sprawdzić pH roztworu, zmierzyć poziom zakwaszenia potraw oraz sprawdzić glebę!

Czy hortensje mogą same zmienić kolor?

Może się zdarzyć, że kupiona hortensja posadzona w ogrodzie sama zmieni kolor. Oznacza to, że ziemia ma kwasowość odpowiednią dla tego koloru hortensji. Zakup nowych sadzonek nie będzie pomocny w osiągnięciu upragnionej barwy. Rozwiązaniem, a także odpowiedzią na to, od czego zależy barwa kwiatów hortensji, jest odczyn gleby. Tylko jego zmiana pomoże osiągnąć upragniony kolor pięknych kwiatów.

Przeczytaj również: Dlaczego hortensja nie kwitnie. Oto 10 najczęstszych przyczyn. Co zrobić, żeby hortensja pięknie kwitła

 Dlaczego hortensja nie kwitnie? Powodów może być kilka Fot. 123RF/Piscel

Pozostałe odmiany hortensji, czyli bukietowa i krzewiasta, nie zawierają antocyjanów, które reagują na odczyn pH gleby. Z tego powodu to hortensja ogrodowa jest królową ogrodów, coraz częściej stawianą na równi z różą!

Wiesz już, od czego zależy barwa kwiatów hortensji, jednak nie wiesz może, że… każda róża ma swoje kolce. Tak jest również w przypadku hortensji ogrodowej. To kwiaty bardzo kapryśne, które mogą sprawiać wiele problemów z zimowaniem i kwitnieniem. Odpowiednia pielęgnacja, dokładna obserwacja i cierpliwość to w ich przypadku gwarancja sukcesu – warto poświęcić im trochę czasu.

Przeczytaj również: Hortensja Uciekająca Panna Młoda - olśniewająca królowa ogrodu. Jak uprawiać Runaway Bride?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.