Porady ogrodnicze

Jego słonecznie żółte kwiaty rozpromienią każdy ogród. Jak uprawiać złotlin japoński?

Złotlin japoński stanowi ozdobę ogrodu praktycznie przez cały rok. W zależności od pory roku zachwyca atrakcyjnymi kwiatami, ząbkowanymi liśćmi, przebarwiających się jesienią na słonecznie żółty, a także zielonymi pędami, które stanowią ciekawy akcent w zimowym ogrodzie. Aby krzew dobrze się rozwijał i obficie kwitł, należy zapewnić mu odpowiednią pielęgnację. Podpowiadamy, jak uprawiać złotlin japoński w ogrodzie.  

Jego słonecznie żółte kwiaty rozpromienią każdy ogród. Jak uprawiać złotlin japoński?
Złotlin japoński jest ceniony ze względu na obfite kwitnienie oraz niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Złotlin japoński – charakterystyka

Złotlin japoński, nazywany również złotlinem chińskim, to piękny krzew ozdobny, należący do rodziny różowatych. Te malownicze rośliny przywędrowały do nas w XIX wieku z Dalekiego Wschodu, a dokładnie z Chin oraz Japonii. To właśnie dlatego złotlin nazywany jest również złotą różą z Japonii.  

Krzew ten dorasta do 2, a nawet 3 m wysokości i podobnej szerokości. Wytwarza liczne, cienkie, zielone i szeroko rozgałęzione pędy, które nadają roślinie rozłożysty, fontannowy pokrój. Podczas pory kwitnienia malowniczo uginają się pod ciężarem gęsto obsadzonych kwiatów. Złotlin japoński posiada efektowne, jajowate, oliwkowe liście, które są zaostrzone na wierzchołku i ząbkowane na brzegach. Jesienią zmieniają barwę na żółtą i opadają na okres zimy. Natomiast główną ozdobą krzewu są słonecznie żółte kwiaty, osadzone pojedynczo na końcach bocznych krótkopędów. Złotlin japoński kwitnie wiosną, na przełomie maja i czerwca, ale często powtarza kwitnienie także jesienią. Efektowne, pełne kwiaty wyglądem przypominają pomponiki i mają około 3 cm średnicy.    

Kerria japonica Złotlin japoński to roślina o bajkowym wyglądzie, która znajduje zastosowanie w każdym ogrodzie. Fot.123RF.com

Złotlin japoński – odmiany

Odmiany złotlinu japońskiego różnią się przede wszystkim budową kwiatów. Do uprawy w ogrodzie warto polecenia są:

 • złotlin japoński 'Golden Guinea' – odmiana o dużych (mają 5 cm średnicy), pięciopłatkowych, pojedynczych kwiatach w kolorze kremowym, które pojawiają się późną wiosną i często powtarzają kwitnienie jesienią. Krzew dorasta do 1,5 m wysokości;
 • złotlin japoński 'Pleniflora' – odmiana o pełnych, żółtych kwiatach, bardzo licznie pojawiających się w okresie wiosennym. Krzew osiąga wysokość do 2 m i wytwarza duże zielone pędy, które stanowią swojego rodzaju ozdobę;
 • złotlin japoński 'Picta' – niewielki krzew, osiągający do 1,5 m wysokości. To odmiana o zielono-białych (głównie na brzegach blaszek), pstrych liściach ora ładnych, żółtych, pojedynczych kwiatach. Idealnie nadaje się do małych ogrodów.  

Złotlin japoński – wymagania, uprawa, pielęgnacja

Złotlin japoński nie jest rośliną szczególnie wymagającą i rzadko sprawia kłopoty w uprawie. Krzew jest dostatecznie mrozoodporny, wytrzymuje temperatury nawet do -20 st. C. Natomiast w ostre zimy i w najchłodniejszych rejonach kraju może przemarzać, dlatego przed nastąpieniem mrozów złotlin japoński zaleca się osłonić np. agrowłókniną zimową. Nawet jeżeli dojdzie do przemarznięcia, krzew szybko regeneruje się, wytwarzając nowe pędy.   

 • Stanowisko

Złotlin japoński jest rośliną ciepłolubną, dlatego najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych, koniecznie osłoniętych przed wiatrem. Silne wichury mogą uszkodzić delikatne pędy krzewu ozdobnego. Dobrze radzi sobie również w półcieniu. W rejonach o chłodniejszym klimacie krzew warto posadzić pod osłoną ściany lub płotu. Złotlin japoński należy sadzić na dużych wolnych przestrzeniach, pojedynczo lub po kilka roślin w luźnych grupach. Ze względu na to, że znosi zanieczyszczenie powietrza, krzew może być uprawiany w ogrodach miejskich.     

 • Podłoże

Złotlin japoński poradzi sobie na każdej glebie, jednak preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i zasobne w składniki pokarmowe. Glebę wokół rośliny warto również wyściółkować, co ograniczy parowanie wody i pomoże utrzymać stałą wilgotność podłoża.   

 • Podlewanie i nawożenie

Ten krzew ozdobny nie znosi suszę, dlatego wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody. Z początkiem sezonu wegetacyjnego złotlin japoński warto zasilić nawozem wieloskładnikowym lub organicznym. 

 • Przycinanie

Jeśli jednak chcesz, by złotlin japoński obficie kwitnął i prawidłowo się rozwijał, musisz go regularnie przycinać. Pędy krzewu po kilku sezonach zamierają, dlatego zaraz po przekwitnięciu kwiatów, zazwyczaj w czerwcu, należy wyciąć 2-letnie gałęzie, które kwitły, gdyż i tak samodzielnie zaschną w następnym sezonie. Ścina się je przy samej ziemi lub tuż nad nowym, silnym pędem bocznym. Warto też wyciąć najstarsze gałęzie, na których kwitnienie jest już osłabione. Im starszy pęd, tym mniej kwiatów. Ponadto usuwa się wszystkie gałęzie chore, uszkodzone, wątłe i wrastające do wnętrza korony.  

 • Rozmnażanie

Złotlin japoński można rozmnażać na dwa sposoby: poprzez sadzonki półzdrewniałe oraz odrosty korzeniowe. Rozmnażanie poprzez sadzonki odbywa poprzez obcinanie sadzonek z pętkami z półzdrewniałych pędów bocznych. Powinny one mieć około 8-10 cm. Następnie sadzonki należy umieścić w mieszance piasku i torfu w stosunku 1:1. Dodatkowo można je zanurzyć w ukorzeniaczu. Rozmnażanie złotlinu japońskiego poprzez sadzonki należy wykonać na początku lub w połowie lata.

Złotlin japoński to roślina o bajkowym wyglądzie, która znajduje zastosowanie w każdym ogrodzie. Złotlin japoński jest dekoracyjny nie tylko wiosną, lecz także zimą, kiedy utrzymują jasnozielone pędy. Fot.123RF.com

Najprostszym sposobem na pozyskanie nowych krzewów jest rozmnażanie z odrostów korzeniowych, do którego najlepiej przystąpić jesienią. W tym celu należy delikatnie podkopać odrost korzeniowy złotlinu japońskiego i oddzielić go od rośliny macierzystej. Po ich wykopaniu trzeba je po prostu wysadzić na miejsce docelowe na głębokości około 5 cm. Już wiosną powinny zacząć wyrastać nowe pędy krzewu. 

 • Choroby i szkodniki  

 Złotlin japoński rzadko jest atakowany przez choroby i szkodniki. Natomiast susza, nadmiar wody oraz mróz mogą powodować niektóre choroby fizjologiczne.   

Złotlin japoński – zastosowanie w ogrodzie

Złotlin japoński ma wiele zastosowań w ogrodzie. Nadaje się do sadzenia pojedynczo lub w grupach z innymi krzewami ozdobnymi, np. kalinami, tawułami czy dereniami. Ciekawie będzie wyglądać w zestawieniu z niskimi roślinami wiosennymi takimi jak niezapominajki, serduszka, pierwiosnki, tulipany i narcyzy. Ze względu na gęsty pokrój, ze złotlinu japońskiego można stworzyć nieformowany żywopłot lub szpaler. Mniejsze odmiany krzewu nadają się do uprawy doniczkowej. Złotlin japoński można wykorzystać również w kompozycjach rabatowych jako element wyróżniający się. Ten ozdobny krzew pasuje do ogrodów różnego typu, zwłaszcza do ogrodów wiejskich, orientalnych czy angielskich.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jego słonecznie żółte kwiaty rozpromienią każdy ogród. Jak uprawiać złotlin japoński?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.