Porady ogrodnicze

Jesienne prace w ogrodzie. Co, kiedy i jak przyciąć?

Niektóre gatunki roślin w naszych ogrodach potrzebują jesiennego przycinania. Podowiadamy, jaki zabieg należy wykonac, aby rośliny rozwijały się pieknie i zdrowo.

Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Jesienne przycinanie w pigułce

  • Po cięciu każdą ranę zabezpiecz maścią ogrodniczą z środkiem przeciwgrzybicznym.
  • Jesienią nie należy też przeprowadzać cięcia formującego krzewów kwitnących wiosną na pędach zeszłorocznych (gdyż wtedy usuwa się pędy wraz z pąkami).
  • Nie przycinaj w tym okresie krzewów zimozielonych, które z powodu zabiegu zimą mogą przemarzać (młode pędy nie zdążą dostatecznie zdrewnieć przed zimą).

Jesienne przycinanie krzewów ozdobnych

Przycinanie roślin to zabieg konieczny dla ich prawidłowego wzrostu, kwitnienia, a także obfitego owocowania. Zwykle cięcie roślin przeprowadza się na przedwiośniu lub w sezonie wiosenno-letnim, ale czasami dobrą porą na przeprowadzenie zabiegu jest także jesień. Cięcie w tym okresie szczególnie polecane jest przede wszystkim dla drzew i krzewów liściastych, świeżo zakupionych i posadzonych w ogrodzie jesienią. Jeśli na początku odpowiednio je przytniemy, później możemy liczyć na ładne rozkrzewianie i zawiązywanie większej ilości paków kwiatowych.  Zabieg cięcia wzmacnia również system korzeniowy roślin, może się on wówczas skupić na rozrastaniu, zamiast na odżywianiu części nadziemnych.

Jesienią warto przeprowadzać sanitarne cięcia starszych okazów (co najmniej 3-4 letnich), kwitnących wczesną wiosną na pędach zeszłorocznych. Całkowicie pozbywamy się pędów starych, chorych, uszkodzonych, zdeformowanych i krzyżujących się. Pozostałe pędy warto skrócić o połowę. Gatunki: porzeczki ozdobne, tawuły, jaśminowiec, forsycja, dereń, krzewuszka.

Późna jesień to również dobry czas na odmładzanie niektórych krzewów. W tym celu należy usunąć z nich wszystkie słabe, cienkie, powyginane gałązki oraz skrócić na wysokości ok. 30 cm ponad ziemią grube gałęzie. Po tak radykalnym zabiegu w kolejnym sezonie o tej samej porze roku, ostatecznie wybieramy najładniejsze, najsilniejsze i odpowiednio ułożone pędy, a wszystkie pozostałe całkowicie usuwamy. Gatunki: lilak, tawuła, krzewuszka, kalina, berberys, leszczyna, głóg.

Jesienne przycinanie krzewów owocowych

Oprócz świeżo posadzonych drzew i krzewów liściastych, w miesiącach październik - listopad warto przyciąć również krzewy owocowe – owocujące na pędach tegorocznych. Dotyczy to głównie późnych malin, u których po zakończeniu owocowania, wycina się tuż nad ziemią wszystkie pędy oraz jeżyn i malinojeżyn - w ich przypadku tuż nad ziemią wycina się pędy, które w danym sezonie wydały owoce. Jesienią tnie się również stare krzewy czarnych porzeczek, usuwając z nich wszystkie pędy czteroletnie lub starsze, gdyż najobficiej owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich.

Późna jesień (listopad) to doskonały moment na przycięcie leszczyny. Należy usunąć wszystkie pędy słabe, chore, uszkodzone lub krzyżujące się, co poprawia wygląd i kondycję krzewu. Natomiast od połowy października warto zająć się orzechem włoskim, usuwając pędy krzyżujące się, uszkodzone i zdeformowane. Warto wiedzieć, że drzewa orzecha włoskiego nie powinno ciąć się w okresie zimowym, gdyż przemarznie, ani wiosną, ponieważ wtedy z ran wypłynie sporo soku, osłabiając roślinę.

Przycinanie drzewek owocowych Fot.123RF.com

Może zainteresuje cię również nasz tekst o całorocznym cięciu drzew i krzewów ozdobnych.

Jesienne cięcie bylin

Wycięcie pędów i uprzątnięcie liści jesienią niewątpliwie pomaga ograniczyć liczne infekcje grzybowe. Czasami jednak warto wstrzymać się z porządkami do wiosny, zwłaszcza w przypadku niektórych bylin. Przekwitłe kwiatostany oraz łodygi stanowią atrakcyjny detal w okresie zimowym, a także chronią  korzenie i rozety liści przed mrozem. Co więcej, zamierające części roślin zapewniają także schronienie zimującym owadom i innych stworzeń. Pomaga to w utrzymaniu naturalnej równowagi  pomiędzy dzikimi gatunkami zwierząt w ogrodzie, i ogranicza liczbę szkodników w kolejnym sezonie.

Warto jednak w okresie jesiennym wyciąć wszystkie nieatrakcyjne rośliny, a pozostawić te najbardziej dekoracyjne i pożyteczne na okres zimowy.


Jak przycinać lawendę jesienią?

Pierwsze przymrozki nie są straszne, ale temperatura poniżej zera w ciągu dnia jest sygnałem, by zacząć okrywać rośliny na zimę. Jak wykonać jesienne cięcie lawendy i zabezpieczyć krzew przed zbliżającą się zimą. Zabieg ten można wykonać zamiennie z wiosennym przycinaniem. Wykonujemy go w ciepły, pochmurny i bezdeszczowy dzień. Nie należy go opóźniać, ponieważ rozwijające się młode przyrosty mogą zostać uszkodzone przez przymrozki.

Krzew przycinamy dookoła o 2/3 długości tegorocznego przyrostu. Łatwo go rozpoznać, gdyż nie jest jeszcze w pełni zdrewniały. Przycinanie pędów wykonujemy w taki sposób, aby po skończonej pracy, lawenda miała półkolisty kształt.


Autor: Redakcja Deccoria.pl

Najpiekniejsze ogrody Polaków

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jesienne prace w ogrodzie. Co, kiedy i jak przyciąć?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.