Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kalendarz biodynamiczny na lipiec. Co ciąć, siać i sadzić w lipcu?

Nie masz zbyt wiele czasu na zajmowanie się ogrodem? A może nie wiesz, co robić w warzywniaku lub na rabatach w lipcu? Nie działaj chaotycznie! Zaplanuj wszystkie prace zgodnie z kalendarzem biodynamicznym. Znajdziesz w nim najlepsze terminy na wykonywanie poszczególnych obowiązków zgodne z fazą księżyca. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz i kompleksowo zadbasz o ogród. Sprawdź!

Kalendarz biodynamiczny na lipiec. Co ciąć, siać i sadzić w lipcu?
Zaplanuj prace w ogródku zgodnie z kalendarzem biodynamicznym, aby wykonać wszystko, co konieczne, i kompleksowo zadbać o przestrzeń! Fot.123RF.com

Spis treści: 

Kalendarz biodynamiczny lipiec — prace w ogrodzie

W lipcu w ogrodzie nie tylko się sieje i sadzi, ale także zbiera różne plony. W warzywniaku pędy cebuli i czosnku powoli zasychają, co oznacza, że są gotowe do wyrwania. W tym miesiącu pojawiają się także pierwsze pomidory, cukinie, papryki oraz ogórki. Zatem warto zacząć zbierać najlepsze przepisy na przetwory z tych warzyw!

Ponadto w lipcu kończy się zbiór truskawek. Warto pochylić się nad grządką i usunąć starą ściółkę oraz chwasty. Następnie trzeba odciąć wszystkie chore liście i owoce. Gdy ziemia będzie gotowa, należy wszystko przekopać i nawieźć. Można użyć obornika lub specjalnych preparatów do truskawek. Dobrym pomysłem jest oprószenie ziemi mączką bazaltową. Warto pokryć także sadzonki, aby odstraszyć choroby i szkodniki. Na koniec rozłóż nową ściółkę ze słomy, kompostu lub przekompostowanych zrębek drzewnych.

W lipcu czekają Cię prace nie tylko w warzywniaku! W sadzie trzeba przeprowadzić zbiory czereśni, moreli i wiśni. Po zgromadzeniu owoców należy wykonać cięcie drzew, aby wzmocnić je przed nadejściem zimy. Zwróć również uwagę na grusze i jabłonie. Zdarza się, że pod ciężarem owoców ich gałęzie się łamią. Warto pomyśleć o podporach. Trzeba także wykonać opryski na parcha jabłoni i gruszy. Dodatkowo regularnie oglądaj liście i pędy w poszukiwaniu mszycy i przędziorków. Jeśli pojawią się na drzewach, koniecznie wykonaj oprysk!

W tym miesiącu trzeba zadbać także o rabaty ozdobne. Regularnie należy podlewać dalie czy róże. Warto zakwasić podłoże wokół hortensji ogrodowych, aby ich kwiaty zmieniły kolor na niebieski. Dodatkowo trzeba regularnie odchwaszczać zagony, aby niepożądane rośliny nie kradły im składników odżywczych.

Rozwój roślin w lipcu wg kalendarza biodynamicznego

Lipiec to czas, w którym ogród zalewa się feerią barw! W tym miesiącu kwitnie wiele bylin, ale także rośliny jednoroczne i dwuletnie oraz krzewy. Szczególnie zachwycająco wyglądają:

 • juki ogrodowe - ich wysokie kwiatostany pięknie się prezentują na tle iglastych krzewów;
 • lilie i liliowce - mają bardzo intensywne kolory. Świetnie nadają się do bukietów;
 • funkie - ich kwiaty wyglądają bardzo niepozornie na tle gęstej kępy liści;
 • róże i dalie - pięknie zdobią ogród, jednak trzeba pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitniętych kwiatów;
 • chabry i aksamitki - te kwiaty wprowadzają do ogrodu wiejski nastrój!

Warto jednak pamiętać, że w lipcu rozwój wielu roślin może zostać zahamowany przez suszę. Dlatego należy systematycznie podlewać otoczenie.

Kalendarz biodynamiczny lipiec — kiedy siać i sadzić rośliny?

Wiesz już, co należy robić w lipcu, ale zastanawiasz się, jakie terminy są najlepsze na wykonywanie poszczególnych obowiązków? Według kalendarza biodynamicznego najkorzystniejszy czas na sianie i sadzenie:

 • warzyw korzeniowych przypada na: 4, 11 i 12 lipca,
 • warzyw liściastych wypada: 1, 2, 26 i 27 lipca,
 • roślin owocujących to: 18, 19, 20, 28 i 29 lipca,
 • kwiatów i ziół przypada na: 23, 24 i 25 lipca.

Ponadto w kalendarzu można znaleźć dobre dni na sianie i sadzenie dowolnych warzyw, kwiatów czy innych roślin. Trwają one od 14 do 28 lipca. Masz zatem 2 tygodnie na wykonanie wszystkich nasadzeń w ogrodzie.

Kiedy podlewać rośliny według kalendarza biodynamicznego na lipiec?

W lipcu temperatury są często bardzo wysokie. W rezultacie po podlaniu roślin woda bardzo szybko wysycha. Dlatego trzeba nawadniać grządki i rabaty najlepiej wcześnie rano lub wieczorem. Warto przy tym przestrzegać terminów z kalendarza biodynamicznego. W lipcu najkorzystniejsze dni na podlewanie to 7, 8, 16, 17, 26, 27 lipca. Pamiętaj jednak, że jeśli są bardzo duże upały, rośliny mogą potrzebować większej ilości wody. Dotyczy to zwłaszcza okazów uprawianych w donicach.

Bezwzględnie unikaj podlewania 5, 6, 7, 13, 14, 15, 23, 24 i 25 lipca. W tym czasie istnieje bardzo wysokie ryzyko występowania chorób grzybowych i szkodników.

Kiedy kosić trawnik w lipcu?

Zależy ci na tym, żeby trawnik powoli odrastał? Koś go w terminach wyznaczonych w kalendarzu biodynamicznym. Najlepszy czas na skracanie źdźbeł przypada na 7, 8, 16, 17, 26 i 27 lipca.

Pamiętaj, aby w bardzo upalne dni kosić trawę kosiarką z nożami ustawionymi bardzo wysoko. Ważne jest także, aby pozostawiać skoszone źdźbła na glebie. Dzięki temu nie tylko nawieziesz trawnik, ale także zapobiegniesz nadmiernemu wysychaniu gleby. W rezultacie uchronisz trawę przed uschnięciem.

Dobrym pomysłem jest wysianie mikrokoniczyny, która zadarni puste przestrzenie i pozwoli utrzymać wilgoć w glebie.

Kalendarz biodynamiczny lipiec — nawożenie roślin 

Lipiec to czas, w którym należy intensywnie nawozić warzywa, a zwłaszcza ogórki, pomidory, papryki, cukinie czy dynie. Te rośliny mają wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Jeśli udało ci się podczas sadzenia dodać do dołka obornik, na pewno zdążył się już rozpuścić i wchłonąć. Dlatego należy niezwłocznie rozpocząć dokarmianie. Możesz użyć:

 • rozpuszczonego obornika — nawóz w granulowanej formie należy rozpuścić w wodzie w proporcji 1:8-1:10. Po kilku-kilkunastu dniach preparat powinien uzyskać półpłynną konsystencję. Wtedy jest gotowy do użytku;

 • biohumusu, czyli płynnych odchodów dżdżownic kalifornijskich — zawiera cenne składniki odżywcze, bakterie, hormony wzrostu, fosforany i enzymy. Używaj go do podlewania roślin zgodnie ze wskazówkami producenta;

 • gnojówki z żywokostu — stanowi prawdziwą "bombę" fosforu i potasu, które wspomagają kwitnienie i owocowanie roślin. Pamiętaj, że jej przygotowanie zajmuje ok. 14 dni, dlatego miksturę trzeba sporządzić wcześniej.

W jagodniku należy wykonać ostatnie nawożenie preparatami z azotem. Ta substancja wspiera rozwój części zielonych. Jeśli będzie podana zbyt późno, pędy roślin nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy.

Jednocześnie trzeba pamiętać o systematycznym zakwaszaniu gleby, zwłaszcza wokół borówek. W ciągu sezonu podłoże zaczyna nabierać coraz bardziej zasadowego pH, przez co rozwój krzewów zostaje zatrzymany. W rezultacie rośliny nie są w stanie pobierać fosforu z gleby, co objawia się zmianą koloru liści na fioletowy.

Rośliny ozdobne na rabatach i w donicach również potrzebują nawożenia fosforem oraz potasem. Dotyczy to zwłaszcza okazów, które kwitną cały sezon wegetacyjny. Tutaj można wymienić róże powtarzające kwitnienie, pelargonie, petunie, supertunie, surfinie, kosmosy i dalie.

Przeczytaj również: Lawenda wybuchnie kwiatami jak nigdy wcześniej. Jak przygotować odżywkę na wzmocnienie i kwitnienie lawendy

Malinowy sposób na zdrowie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.