Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kielichowiec wonny, chiński i plenny - pielęgnacja, uprawa i rozmnażanie kielichowca

Jeżeli chcemy mieć w naszym ogrodzie piękny, obficie kwitnący oraz intensywnie pachnący krzew, warto zdecydować się na posadzenie kielichowca. Jego liczne odmiany sprawiają, że możemy dopasować roślinę do swoich oczekiwań. Co więcej, pielęgnacja nie jest skomplikowana i pozwala nam się przez długi czas cieszyć pięknymi kwiatami. Sprawdź, jak uprawiać kielichowiec.

Kielichowiec wonny, chiński i plenny - pielęgnacja, uprawa i rozmnażanie kielichowca
Kielichowiec to oryginalny krzew, który pięknie i długo kwitnie. Fot.123RF.com

Kielichowiec – charakterystyka

Jest to roślina, która pochodzi z południowo-wschodnich rejonów USA. Jest krzewem dorastającym w naszych klimacie do wysokości 1,5-3 m i osiągającym podobną szerokość. Jej pokrój przypomina spłaszczoną kulę, dzięki czemu świetnie komponuje się z innymi krzewami o stożkowatym albo owalnym kształcie.

Liście kielichowca zazwyczaj mają długość 15 cm i ciemnozieloną barwę, ale jesienią przybierają kolor żółty, a następnie opadają. Oprócz tego młode pędy oraz dolna część liścia jest pokryta szarym kutnerem, czyli drobnymi, krótkimi i gęstymi włoskami.

Kielichowiec jest zapylany najczęściej przez chrząszcze, które robią to, gdy kwiaty są jeszcze w pąkach, po prostu wchodząc do ich wnętrza. Równocześnie zjadają one białe ciałka odżywcze, które znajdują się na dnie kwitowym.

Kielichowiec rozpoczyna swoje kwitnienie na początku czerwca i trwa ono aż do końca lipca. Kwiaty mają wysokość oraz średnicę około 5 cm i ułożone są na kształt gwiazdy. Ich płatki są wąsko zakończone i w zależności od gatunku i odmiany, przybierają barwy np. purpurowobrązowe lub czerwonobrązowe.

Kielichowiec – gatunki i odmiany

Najczęściej spotykanym gatunkiem jest kielichowiec wonny. To krzew osiągający wysokość do 2 m oraz wytwarzający kwiaty pełne o średnicy 5 cm. Jego cechą charakterystyczną jest intensywna woń, przypominająca aromat dojrzałych jabłek lub śliwek. Co więcej, w ciepłe dni zapach pochodzący z krzewu jest tak mocny, że można go już poczuć nawet z odległości kilkudziesięciu metrów.

Atrakcyjną i ciekawą odmianą ogrodową tego gatunku jest kielichowiec wonny purpureus. Ten krzew cechuje nieco wolniejszy wzrost, ale i bardzo obfite kwitnienie. Różnicą są również liście, które w przypadku tej odmiany są o wiele większe, lekko pomarszczone i od spodu przybierają barwę sinopurpurową. Natomiast jesienią przebarwiają się one na pomarańczowobrązowy kolor.

Inne popularne odmiany kielichowca wonnego to:

  • athens,
  • ferox,
  • venus.

Kolejny gatunek to kielichowiec plenny. Jet on mocno rozgałęziony już od samej podstawy, a w naszym klimacie może osiągać wysokość około 3 m. Posiada on ciemnozielone liście oraz mocno purpurowe kwiaty, umieszczone na końcach pędów. Kwiaty mają średnicę 5 cm i są bezwonne. Cechą charakterystyczną dla tego gatunku jest wytrzymałość jego kwiatów, które utrzymują się na krzewie nawet podczas chłodnych nocy, aż do 3 tygodni od momentu spadku temperatury.

Kielichowiec plenny ma kilka ciekawych odmian ogrodowych. Jedną z najczęściej wybieranych jest kielichowiec plenny nanus. Jest to krzew stosunkowo niski, bo osiągający wysokość nieco ponad metr, który posiada jednolicie zielone liście. Znana jest również odmiana Lusławice, która pochodzi z siewki przypadkowo znalezionej  w arboretum w Lusławicach i charakteryzuje się mocno czerwonymi kwiatami.

Znacznie rzadziej spotykany jest, pochodzący z Azji, kielichowiec chiński. Ten gatunek nie różni się pokrojem ani tempem wzrostu od kielichowca wonnego. Jednak to, co go wyróżnia, to białe kwiaty, które nadają roślinie atrakcyjności i elegancji.  

Uprawa kielichowca

Kielichowiec najlepiej umieścić na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Dodatkowo warto zadbać o to, aby było to miejsce dobrze osłonięte przed wiatrami. Roślina dobrze będzie czuła się w żyznej, wilgotnej glebie, a do zdrowego wzrostu kielichowca znacząco przyczyni się ściółkowanie ziemi wokół pnia krzewu. Ściółka będzie nie tylko zapobiegać wyrastaniu chwastów, ale przede wszystkim sprawi, że podłoże będzie ciągle równomiernie wilgotne. Kielichowiec toleruje odczyn od obojętnego do lekko kwaśnego.

Roślinę najlepiej sadzić do gruntu wiosną, ponieważ wtedy ma ona więcej czasu na przygotowanie się do nadejścia zimy. Sadząc kielichowiec, musimy na dnie dołka umieścić odrobinę kompostu. Co więcej, biorąc się za ten zabieg, nie zapominajmy, że kielichowiec potrzebuje około 2 m przestrzeni, dlatego krzewy te najczęściej uprawiane są w szpalerze co 80-100 cm.

Kielichowiec wymaga nie tylko odpowiedniego stanowiska, ale i prawidłowej pielęgnacji. Bardzo istotne jest w tym przypadku prawidłowe podlewanie rośliny. Wymaga ona tego zwłaszcza w czasie suszy oraz podczas okresu kwitnienia, który często przypada na ciepły okres, czyli na przełom wiosny i lata. Niedobór wody może negatywnie wpłynąć na zawiązywanie kwiatów.

Kielichowiec powinien być także regularnie nawożony. Co roku warto go zasilać dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem, a raz na kilka lat możemy zastosować nawóz mineralny. Pamiętajmy także o przycinaniu kielichowca, które wykonuje się wiosną. Możemy je wykonywać co kilka lat, w celu skorygowania pokroju, albo robić to częściej w zależności od tego, czy mamy do czynienia z pędami porażonymi przez choroby lub uszkodzonymi.

Chociaż starsze rośliny bardzo rzadko padają ofiarą mroźnych zim, to świeżo posadzone krzewy kielichowca wymagają obsypania podstawy kopczykiem z ziemi oraz okryciem pędów matami. Ponadto można osłonić część nadziemną, np. chochołami ze słomy.

Natomiast jeśli chodzi o rozmnażanie kielichowców, to jest ono możliwe poprzez siew nasion, odkłady oraz sadzonki zielne. Jednak jedynym pewnym sposobem rozmnażania, który pozwoli uzyskać większą liczbę młodych roślin, jest wysiew nasion. Zbieramy je, gdy owoce zaczynają zasychać i natychmiast wysiewany do kuwety lub doniczek, a kiełkowanie następuje już po dwóch tygodniach i trwa aż do jesieni. Siewki musimy uprawiać przez około 3-4 lata, zanim doczekamy się pierwszych kwiatów.

Przeczytaj również: Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Uprawa kielichowca – warto wiedzieć

Kielichowiec jest niezwykłą rośliną, którą warto mieć w swoim ogrodzie. Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie tego gatunku? Oto kilka interesujących faktów:

  • Kielichowiec wonny niezwykle pachnie, a niektórym jego aromat przypomina mieszankę zapachu goździków korzennych, kamfory lub truskawek. Co więcej, w przypadku tej rośliny, nie pachną tylko kwiaty, ale i woń wydzielają pędy, kora, liście oraz korzenie. Sprawia to, że wiele osób twierdzi, że kielichowiec odstrasza komary, a nawet i nornice.

  • Kwiaty kielichowca wonnego można zbierać i suszyć. Dzięki temu możemy je później wykorzystywać jako naturalne odświeżacze powietrza w naszym domu.

  • Kielichowiec zawiera trujące związki, dlatego prace pielęgnacyjne, zwłaszcza te, które dotyczą uszkodzenia pędów lub innych części rośliny, powinniśmy wykonywać w rękawicach ochronnych. Samo przebywanie w pobliżu kielichowca oczywiście nie jest niebezpieczne, ale unikajmy tej rośliny, jeśli w ogrodzie często pojawiają się dzieci, ponieważ kielichowiec po spożyciu również negatywnie wpływa na zdrowie.

Przeczytaj również: 

Juka domowa - najważniejsze zasady uprawy. Przestrzegaj ich, a juka będzie bujnie rosła

Budleja Dawida - król ogrodu. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja budlei

Antystresowy olejek do kąpieli na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.