Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Królewska roślina do ogrodu. Wskazówki uprawy trzykrotki wirginijskiej

Trzykrotka ogrodowa zwana po łacinie Tradescantia virginiana, a w Polsce często po prostu "kwiatek trzykrotka", otrzymała swoją nazwę od nazwiska Johna Tradescanta. Był on królewskim ogrodnikiem dbającym o zieleń Karola I Stuarta. Mimo upływu lat, gości w niejednym ogrodzie zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej, z której się wywodzi.  

Królewska roślina do ogrodu. Wskazówki uprawy trzykrotki wirginijskiej
Trzykrotka wirginijska swoją nazwę zawdzięcza królewskiemu ogrodnikowi Johnowi Tradescantowi Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Charakterystyka trzykrotki wirginijskiej 

Roślina ta jest byliną należącą do grupy komelinowatych (Commelinaceae) z klasy roślin jednoliściennych. Aż 70 odmian występuje na jej rodzimym lądzie od południowej Kanady do Północnej Argentyny. Ma drobne, 3-centymetrowe trójpłatowe, liczne kwiaty wyrastające z trawiastych liści, przybierające zazwyczaj białe, niebieskie bądź fioletowe barwy, choć zdarza się spotkać i te w potrójnej lub podwójnej wersji kolorystycznej. Wydostają się z licznych pąków tworzących baldachimowe kwiatostany z uwypuklonymi, sporymi, żółtymi pylnikami, które mają drobne włoski. Smukłe, sztywne, wzniesione pędy sięgają od 30 do 50 cm wysokości, chociaż bardzo rzadko mogą się zdarzyć (szczególnie w pokrewnych odmianach) te sięgające aż powyżej metra wysokości. Liście otaczające kwiatostany są proste, lancetowate, podłużne oraz wąskie i również mają ozdobny charakter. Roślinami podobnymi do trzykrotki wirginijskiej są jej bliscy krewni, trzykrotka Andersona (tradescantia x andersoniana) i trzykrotka biała (tradescantia albiflora). 

Trzykrotka ogrodowa — odmiany

Odmiany ogrodowe łatwo znaleźć po nazwie związanej z ich kolorem. W ten sposób wyróżnia się następujące z nich: 

 • ‘Bilberry Ice’  
 • ‘Purple Heart’ (trzykrotka fioletowa), 
 • ‘Violet Green’ (trzykrotka zielona)
 •  ‘Karminglut’, 
 •  ‘Satin Doll’, 
 •  ‘Pink Chablis’, 
 •  ‘Osprey’, 
 •  ‘Red Grape’, 
 •  ‘Carmine-Red’, 
 •  ‘Bilberry Ice’.  

Ciekawym zjawiskiem jest, że roślina cechuje się zmiennością wobec biegu dnia. Z rana jej otwarte kielichy kwiatostanów witają rozpoczynający się dzień, a wraz z zachodem słońca zamykają się, jakby kładły się do snu. Robią to również, gdy mają do czynienia z pochmurną pogodą. 

Przeczytaj: Słynie z efektownych liści i prostych zasad uprawy. Jak rozmnażać trzykrotkę?

Trzykrotka – uprawa 

Trzykrotka wirginijska należy do roślin mało wymagających i żywotnych, jest odpowiednia dla początkujących ogrodników. Należy jednak pamiętać o odpowiednim stanowisku i kilku zabiegach pielęgnacyjnych. 

Ziemia powinna być przepuszczalna, zdrenowana, żyzna oraz wilgotna. Jej pH powinno mieścić się między obojętnym obojętnego do lekko kwasowego. Stanowisko może być lekko zacienione, chociaż roślina może się wtedy lekko pokładać, dlatego najlepiej będzie zarówno dla wzrostu, jak i jej obfitego kwitnienia miejsce o sporym, jednak niepełnym nasłonecznieniu. Zbyt ostre słońce może doprowadzić do usychania trzykrotki. Roślinę podlewa się niezbyt obficie, w lecie nieco zwiększając ilość wody. 

Należy pamiętać, że nawożenie byliny powinno się odbywać 1-2 razy w przeciągu sezonu. Przypada ono od czerwca do września, kiedy to wypuszcza ona kwiaty. Zalecany jest do tego nawóz organiczny z wieloma minerałami, ale sprawdzą się także i te naturalne zazwyczaj spotykane w ogrodach jak kompost.  

Ważnym zabiegiem jest cięcie trzykrotki. Po pierwszym kwitnieniu sprawi ono, że roślina w szybkim czasie odrodzi się ona i pojawi się jeszcze większa ilości kwiatów. Trzykrotka nie wymaga specjalnego przygotowania do zimy. Jesienią roślina zasusza się, dlatego nie potrzebuje ingerencji w formie osłony czy wykopania w celu przezimowania.  

Zastosowanie trzykrotki wirginijskiej 

Zazwyczaj tego typu kwiaty ozdobne najlepiej posadzić tam, gdzie najlepiej je dostrzec. Są to najczęściej rabaty. Wpisana w układ z innymi okazami, trzykrotka eksponuje się niezwykle efektownie. Do tych najbardziej dla niej korzystnych, a tych, przy których najbardziej widać jej piękno należą:  

 • hortensje bukietowe,  
 • liliowce, funkie, 
 • bodziszki
 • oraz trawy ozdobne.  

Inną grupą roślin, do których pasuje trzykrotka, są iglaki. Posadzona obok, choć nie bezpośrednio pod koronami, dodaje koloru, który efektownie współgra z barwą igieł. Warto rozważyć również posadzenie trzykrotki przy akwenach. Oczka, fontanny i wodospady ogrodowe, strumyki czy małe rzeki i ta roślina to doskonałe połączenie. Obsadzenie nią tych miejsc stworzy prawdziwie sielankowy i emanujący blaskiem natury klimat. 

Trzykrotkę wirginijską rozmnaża się, dzieląc kępę rośliny na kilka części Fot. 123RF/PICSEL

Rozmnażanie trzykrotki wirginijskiej  

Wraz z pierwszym pojawieniem się oznak wiosny można, poprzez podział trzykrotki wirginijskiej, ozdobić ogród kolejnymi jej okazami. Robi się to, przecinając kępę, a tym samym dzieląc ją na kilka części. Potrzebne są do tego ostry nóż, mała siekiera lub inne mocno zaostrzone narzędzie. Tępy przyrząd może spowodować możliwość uszkodzenia systemu korzeniowego poprzez rozerwanie sadzonki i w konsekwencji nieprzyjęcia się jej w gruncie.  

Tak powstałe rozsady należy umieścić w ziemi, pamiętając o rozstawie 30–40 x 40-60 cm. Młode sadzonki należy obficie podlać, aby przyjęły się bez problemu. W ten sposób można zaoszczędzić czas na wizytę w sklepie ogrodniczym oraz pieniądze. 

Przeczytaj: Jakie storczyki można uprawiać w ogrodzie?

Choroby i szkodniki trzykrotki wirginijskiej 

 • Trzykrotka jest niestety narażona na choroby i szkodniki. Największym zagrożeniem są dla niej ślimaki. Najlepiej stosować środki prewencyjne, na przykład granulat przeciwko tym mięczakom. 
 • Zasychanie wierzchołków liści to najczęstsza choroba fizjologiczna tego gatunku. Objawia się brązowieniem i wyraźnym obsychaniem końcówek liści. Jej przyczynami są zbyt suche powietrze lub zbyt rzadkie podlewanie. 
 • Zgnilizna sadzonek trzykrotki objawia się brązowymi, czerniejącymi plamami, które z biegiem czasu stają się coraz większe. Pojawiają się one u nasady sadzonek. Jest to choroba grzybowa i najlepszym wyjściem w wypadku jej pojawienia się jest usunięcie całej posadzonej rośliny. 
 • Plamistość liści trzykrotki polega na pojawianiu się na liściach szaro-brązowych plam o ciemniejszych obwódkach. Porażone liście szybko zamierają. Należy je usunąć, a pozostałe spryskać specjalistycznym preparatem. 
 • Najczęściej żerującym na trzykrotce owadem jest wciornastek czerniec. Po jego żerowaniu na liściach pojawiają się srebrzystobiałe plamy. Do zwalczania wciornastka sprawdzają się domowe sposoby, takie jak wywar z czosnku czy roztwór z płynem do mycia naczyń i denaturatem.  
 • Opuchlak truskawkowiec często atakuje trzykrotkę. Na brzegach jej liści pojawiają się wtedy widoczne ślady żerowania. Dorosłe owady są dużymi, brązowymi chrząszczami, które łatwo pozbierać. Pod ziemią znajdują się jednak ich larwy, które żerują na korzeniach, doprowadzając roślinę do śmierci. Przeciwko opuchlakom stosuje się preparaty biologiczne z nicieniami, które przyczyniają się do śmierci larw. 
 • Mszyca brzoskwiniowa jest niewielkim owadem, którego objawami żerowania na roślinie są liście zabrudzone spadzią i wylinkami oraz żółte plamy na nich. Zwalcza się je naturalnym preparatem z czosnku lub smarując liście szarym mydłem, a jeśli to nie wystarcza, sięgając po specjalistyczne preparaty. 

Kwiat trzykrotka Wirginijska z pewnością należy do jednych z ciekawszych roślin ogrodowych. Z jednej strony na pewno jest tak ze względu na jej możliwość różnorodnego ulokowania, a z drugiej – na jej łatwe dostosowywanie się do zróżnicowanych warunków. Warto sprawdzić, czy to również propozycja do twojego ogrodu! 

Przeczytaj: Wyjątkowy krzew o "płonących" liściach. Będzie ozdobą ogrodu

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.