Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Lobelia – zjawiskowy kwiat na balkon i taras. Jak pielęgnować lobelię?

Lobelia może być uprawiana w ogrodzie, ale dużo lepiej prezentuje się na balkonach czy tarasach. Kaskady jej zwisających, drobnych kwiatów wyglądają, jakby wręcz kapały z barierek balkonu. Nie jest to kwiat szczególnie trudny w uprawie, jednak wymaga pewnych zabiegów, które zapewnią jego długie kwitnienie. Wyjaśniamy, jak pielęgnować lobelię, by jak najdłużej cieszyła nasze oczy.  

Lobelia – zjawiskowy kwiat na balkon i taras. Jak pielęgnować lobelię?
Aby cieszyć oczy jej dzwonkowatymi kwiatami lobelii, wystarczy trzymać się kilku zasad. Fot.123RF.com

Spis treści:

Lobelia – charakterystyka  

Lobelia należy do roślin dzwonkowatych. W Polsce nazywana jest stroiczką, ze względu na swój ozdobny wygląd. W naturze występuje w ciepłym klimacie południowych stanów USA, w Ameryce Łacińskiej i Południowej. Jednak przywieziona do Europy, świetnie sobie u nas radzi. W Polsce występuje tylko jeden gatunek lobelii rosnącej dziko – jest to lobelia jeziorna.  

Lobelię charakteryzują delikatne, drobne kwiaty w kształcie dzwonków. Kwiatostany różnią się, w zależności od odmiany. Składają się z gęsto rozmieszczonych drobnych kwiatów w kolorach od bieli, przez odcienie różu i czerwieni aż po fiolet. Mogą płożyć się na glebie lub strzelać wysokimi, kolorowymi kłosami. Liście lobelii są drobne, lancetowate, wąskie, ząbkowane lub faliste. Wszystko to zależy od odmiany tej rośliny. Lobelia to ogromnie zróżnicowany kwiat pod względem odmian. Jego wysokość może wynosić do kilku centymetrów, ale do kilku metrów. Czasem trudno uwierzyć, że kwiaty o tak różnym wyglądzie należą do tego samego rodzaju. Od odmiany tej rośliny zależy też, czy jest jednoroczna, czy też jest wieloletnią byliną.  

Lobelia odmiany 

Lobelia obejmuje około 415 gatunków, a wśród nich jeszcze więcej odmian. Wymienimy tutaj te najpopularniejsze, dobrze sobie radzące w naszych warunkach oraz różniące się od siebie wyglądem. Spośród tych odmian lobelii z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie:  

 • Lobelia przylądkowa (królewska) – to jednoroczna odmiana lobelii. Tworzy w ogrodzie dywany, a na balkonie zwisające kaskady. Osiąga wysokość do 30 cm, a jej delikatne łodygi porośnięte są drobnymi, błyszczącymi, lancetowatymi listkami. Kwitnie od czerwca do listopada drobnymi dzwonkami w kolorach białych, niebieskich, różowych i czerwonych. 
 • Lobelia szkarłatna (kardynalska)   roślina wieloletnia, jednak źle znosząca mrozy. Odmiana wyższa od lobelii przylądkowej, osiąga wysokość do 70 cm. Jej kwiaty są duże, dzwonkowate, zbierają się w grona na wysokich łodygach. Mają wszelkie odcienie intensywnej czerwieni. Ta odmiana lobelii wymaga dużej wilgotności, w naturze rośnie przy zbiornikach wodnych.  
 • Lobelia okazała 'Fan Scarlet' to jednoroczna odmiana lobelii o intensywnie czerwonych kwiatach, które tworzą efektowne wachlarzowate kaskady. Jest popularna jako roślina ozdobna na rabatach i w pojemnikach na balkonach.
 • Lobelia lśniąca –  ta odmiana osiąga 120 cm wysokości. Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków. Ma podbiegające czerwienią łodygi o długich, wąskich liściach.  Jej kwiaty są czerwone, dzwonkowate, zebrane w długie, spektakularne kłosy.  

lobelia Lobelia jest rośliną łatwą w uprawie. Fot.123RF.com

Jak uprawiać lobelię?

Lobelia to popularna roślina ozdobna, która może być uprawiana zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach na balkonach czy tarasach. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących uprawy lobelii: 

 • Stanowisko 

Lobelia najlepiej rośnie na słonecznych lub półcienistych stanowiskach. Wszystko to zależy od odmiany. Warto unikać miejsc narażonych na silne wiatry, które mogą uszkadzać delikatne kwiaty i liście rośliny.  

 • Podłoże 

Ta roślina preferuje żyzną, dobrze przepuszczalną glebę raczej wilgotną niż suchą. Ziemia pod lobelię powinna mieć odczyn lekko kwaśny (5,5 – 5,6 pH). 

 • Sadzenie 

Lobelię z sadzonek można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Nie należy jednak wysadzać jej wcześniej niż po 15 maja, czyli po "Zimnej Zośce”. Ten kwiat z subtropików źle znosi niskie temperatury.  

Przeczytaj również: Jak uratować petunie? Szybko podniosą się po upałach albo ulewnych deszczach

 • Podlewanie  

Roślina potrzebuje regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie upałów. W dużej mierze podlewanie jest zależne od odmiany rośliny. Lobelii zaszkodzi zarówno podlewanie zbyt obfite, jak i zbyt małe. Najlepiej podlewać ją raz w tygodniu, z wyjątkiem upałów, kiedy wszystkie rośliny potrzebują więcej wody.  

 • Nawożenie 

Co kilka tygodni warto dostarczyć roślinie nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących, aby zapewnić jej odpowiednią ilość składników odżywczych. Sprawdzą się tu również wszelkie gnojówki i płynne nawozy domowej roboty z pokrzyw czy z bananów.  

 • Cięcie 

Regularne przycinanie pomaga utrzymać lobelię w dobrej kondycji i stymuluje nowe kwitnienie. Należy usuwać przekwitłe kwiaty, a przycięcie całości w połowie sezonu pozwoli na powtórne i dłuższe kwitnienie. 

 • Rozmnażanie 

Lobelię można rozmnażać z nasion, przez podział kęp lub przez sadzonki pędowe. Rozmnażanie z nasion jest najpopularniejsze, choć wymaga największej cierpliwości. Zebrane nasiona rośliny należy wymieszać z piaskiem i wysiać w domu w doniczkach w lutym lub w marcu. W połowie maja przenosimy je na zewnątrz.  

 • Szkodniki i choroby 

Szkodnikami, które zagrażają uprawie lobelii, są mszyce i ślimaki. W przypadku zauważenia ich działalności warto zaserwować roślinie domowe opryski. Natomiast najczęstszą chorobą tych kwiatów jest szara pleśń. Dlatego warto uważnie podlewać lobelię, unikając moczenia kwiatów i liści.  

Dlaczego lobelia nie kwitnie? 

Jeśli lobelia nie kwitnie, przyczyn może być wiele. Najczęściej wiąże się to z nieodpowiednią pielęgnacją. Można zarówno o czymś zapomnieć, jak i z czymś przedobrzyć. Oto najczęstsze przyczyny tego, że lobelia nie kwitnie:  

 • Nieodpowiednie stanowisko 

O ile lobelia poradzi sobie w półcieniu, to brak słońca nie pozwoli jej zakwitnąć. Balkony i tarasy położone od północnej strony dają małe szanse na kwitnienie tej rośliny.  

 • Nieodpowiednie podlewanie 

Lobelii zaszkodzi zarówno zbyt duża susza, jak i zbyt obfite podlewanie. Podlewać ją należy, kiedy ziemia pod kwiatem jest już sucha. Przelewanie może doprowadzić do chorób grzybowych.  

 • Niskie temperatury 

Lobelia pochodzi z klimatu subtropikalnego. Oznacza to, że nie poradzi sobie w zbyt niskich temperaturach. Posadzona zbyt wcześnie, kiedy grożą jej jeszcze nocne przymrozki, nastawi się na przetrwanie, a nie na produkcję kwiatów.  

 • Nieodpowiednie nawożenie

Lobelia potrzebuje do wzrostu azotu, ale zbyt duża jego ilość może jej zaszkodzić. Spowoduje to, że roślina zainwestuje w masę zieloną, a nie w kwiaty. Nawożenie azotem trzeba stopniowo zmniejszać, na rzecz nawożenia potasem.  

W przypadku odmian jednorocznych te rady mogą być spóźnione. Jednak lobelii, która nie kwitnie, zawsze warto dać ostatnią szansę, przycinając ją lekko i stosując się do powyższych zasad. Natomiast odmiany wieloletnie warto zostawić i pomóc przetrwać im zimę. Wiosną, odpowiednio pielęgnowana lobelia odwdzięczy się pięknymi kwiatami.  

Dlaczego lobelia usycha? 

Jeśli twoja roślina mimo starannej pielęgnacji usycha, należy przede wszystkim zrewidować jej system podlewania. Paradoksalnie, usychać może lobelia zbyt obficie podlewana. Tej rośliny nie można przelewać, ale też nie należy dopuścić do jej przesuszenia. Najlepiej, żeby ziemia pod lobelią zdążyła lekko wyschnąć na powierzchni, ale nie w głębszych warstwach. Nadmierne nawadnianie może wywołać choroby grzybowej, które będą się objawiały usychaniem rośliny.  

Inną przyczyną usychania lobelii jest nadmierne nasłonecznienie. Dlatego warto wiedzieć, jaką odmianę tej rośliny uprawiamy. Wiele odmian lobelii w naturalnych warunkach rośnie w półcieniu, a od pełnego słońca i wiatru osłaniają je inne, wyższe rośliny. Większość gatunków najlepiej radzi sobie w półcieniu.  

Źródła: gardenia.net, deccoria.pl

Przeczytaj również: Bugenwilla – egzotyczne pnącze na słoneczne balkony i tarasy. Jak pielęgnować i uprawiać bugenwillę?

Choroba brudnych jagód, czyli bąblowica na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.