Porady ogrodnicze

Pielęgnacja pomidorów w ogrodzie. 5 zabiegów, o których każdy ogrodnik musi pamiętać

Pielęgnacja pomidorów jest długotrwałym procesem, który wymaga nie tylko wprawy i cierpliwości, ale również odpowiedniej wiedzy. Przycinanie, palikowanie czy ściółkowanie to tylko część z zabiegów pielęgnacyjnych, które mają olbrzymi wpływ na liczbę i jakość plonów. Jak prawidłowo pielęgnować pomidory w ogrodzie?

Pielęgnacja pomidorów w ogrodzie. 5 zabiegów, o których każdy ogrodnik musi pamiętać
Znasz tę metodę uprawy pomidorów? Dużo szybciej owocują. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pielęgnacja pomidorów – przycinanie. Jak i kiedy przycinać pomidory?

Pomidory są roślinami, które wymagają kilku podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, a jednym z najbardziej istotnych podczas całego procesu jest przycinanie. Cięcie pomidorów pozwala na przyspieszenie terminu zbioru, zwiększenie dostępu światła do dolnej części krzewu, a co za tym idzie osuszenia roślin i poprawienia ich wietrzenia.

Przycinanie pomidorów należy zacząć od najniżej ułożonych liści, które mają najmniejszą styczność z pomidorami i robić to bardzo delikatnie. Cięcia można dokonać za pomocą sekatora lub wyłamując ręcznie.

W pierwszej kolejności należy usuwać liście żółte, z plamami lub objawami chorób. W ten sposób zapobiegnie się rozprzestrzenianiu się infekcji. Warto pamiętać, że przycinanie musi odbywać się w ciepły i słoneczny dzień. Wówczas liście są suche i miejsce cięcia zaschnie. Przycinania pomidorów nie należy robić wieczorami oraz w dni deszczowe. Skutkiem tego może być dostanie się do wnętrza łodygi bakterii i patogenów grzybowych.

Pielęgnacja pomidorów – palikowanie. Jak podwiązać pomidory?

Palikowanie jest zabiegiem w procesie pielęgnacji pomidorów, który zwiększy szanse na dorodniejsze owocowanie. Zastosowanie wiązań i podpór będą konieczne w przypadku uprawy wysokich odmian pomidorów, gdyż pędy rośliny nie są zbyt wytrzymałe.

Do palikowania pomidorów można użyć drewnianych, metalowych lub bambusowych tyczek. Wysokość palików powinna wynosić od 120 do 150 cm. Paliki do pomidorów umieszczamy najlepiej od strony północnej, aby nie zacieniały roślin. Wbijamy je jak najgłębiej w podłoże, w odległości 3-6 cm od nasady pędów.

Jak podwiązać pomidory? W zależności od wysokości rośliny, przywiązujemy ją w dwóch lub trzech miejscach, by zapewnić jak najlepsze wsparcie. Wiązanie nie powinno być jednak zbyt ciasne, gdyż może spowodować uszkodzenie pędu. 

Pomidory najlepiej palikować już w trakcie sadzenia krzewów do gruntu. To pozwoli zapobiec uszkodzeniu ich korzeni.

Przeczytaj również: Jak podwiązywać pomidory. Instrukcja krok po kroku

uprawa pomidorów Podwiązywanie pomidorów zapewni im prawidłowy wzrost. Fot. 123RF/PICSEL

Pielęgnacja pomidorów – ściółkowanie. Czym i jak ściółkować pomidory?

W trakcie procesu pielęgnacji pomidorów warto również rozważyć ściółkowanie. Najlepszą porą na rozłożenie ściółki jest koniec maja i początek czerwca, gdy gleba ogrzeje się. Ściółkowanie pomidorów można zrobić na kilka sposobów. Doskonałym rozwiązaniem są produkty naturalne, takie jak słoma, kora, skoszona trawa czy liście. W tym celu można również wykorzystać tkaniny (np. czarna włóknina).

Ściółkowanie krzewów pomidorów powoduje, że:

  • pomidory dojrzewają w lepszych warunkach cieplnych,
  • utrata wody z gleby jest znacznie mniejsza,
  • liście i owoce nie stykają się z ziemią,
  • rozwój chwastów jest ograniczony.

Przeczytaj również: Jak ściółkować ogórki? 4 metody ściółkowania

ogórki Ogórki są wyjątkowo ciepłolubne, więc zastosowanie ściółkowania pozwala stworzyć im optymalne warunki. Fot.123RF.com

Pielęgnacja pomidorów – uszczykiwanie. Których pędów trzeba się pozbyć?

Kolejny ważny zabieg w pielęgnacji pomidorów to uszczykiwanie pędów bocznych rośliny. Najbardziej popularna jest uprawa pomidorów na jeden pęd. W tym celu na roślinie zostawiamy tylko pęd główny, a wszystkie inne wyrastające z kątów liści usuwamy. Z kolei w przypadku uprawy pomidorów na dwa pędy pozostawia się pęd główny oraz jeden pęd wyrastający pod pierwszym gronem owoców.

Dzięki usuwaniu pędów bocznych pomidory zaczną szybciej owocować, a ich owoce będą bardziej dorodne.

Przeczytaj również: Kiedy podlewać ogród? Rano czy wieczorem?

Pielęgnacja pomidorów – ogławianie. Kiedy ogławiać pomidory?

By przyspieszyć okres dojrzewania warto wykonać proces ogławiania pomidorów około siedem tygodni przez planowanym zakończeniem uprawy (zazwyczaj w pierwszym tygodniu sierpnia). Polega on na usunięciu wierzchołka pędu głównego, pozostawiając przy tym 2-3 liście nad ostatnim kwiatostanem.

Celem tego zabiegu jest przyspieszenie dojrzewania pomidorów oraz zminimalizowanie powstawania nowych owoców, które nie zdążą już dojrzeć przed nadejściem jesiennych chłodów.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.