Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Podlewanie i nawożenie pelargonii. Jeśli nie pilnujesz tych zasad, pelargonie mają tylko liście

Pelargonie kwitną od maja aż do października. Jednakże, aby przez tak długi czas móc cieszyć oko jej kwiatami, trzeba trzymać się określonych zasad uprawy. Latem pielęgnowanie rośliny jest szczególne. Jak ją nawozić i podlewać podczas upałów? Te błędy mogą powodować, że pelargonia ma same liście.

Podlewanie i nawożenie pelargonii. Jeśli nie pilnujesz tych zasad, pelargonie mają tylko liście
Pelargonii trzeba zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Uprawa pelargonii - najważniejsze zasady

Najważniejsze w uprawie pelargonii jest zapewnienie jej odpowiednich warunków do rozwoju. Trzymając się określonych zasad hodowania, otrzymamy bujnie kwitnącą roślinę. Będziemy mogli też cieszyć się tymi kwiatami przez długi czas.

Pierwszą ważną zasadą w uprawie pelargonii jest posadzenie jej w odpowiednim miejscu. Stanowisko dla rośliny powinno być dobrze nasłonecznione. Ewentualnie może być delikatnie ocienione. Ze względu na delikatność łodyg i kwiatów, roślina musi być osłonięta od wpływu silnego wiatru.

Kolejną zasadą uprawy pelargonii jest dobór ziemi. Gleba powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Kwiaty zasadzone w takim podłożu będą mogły swobodnie pobierać składniki odżywcze i wodę.

Podlewanie pelargonii latem

W uprawie pelargonii bardzo duże znaczenie ma podlewanie. Latem, szczególnie gdy rośliny wsadzone są do donic, nawadnianie powinno być obfite. Mają one wówczas ograniczone zasoby, które musimy im uzupełniać. 

Podczas lata pelargonię podlewamy nawet 2 razy dziennie. Należy to robić w czasie, kiedy temperatury nie są aż tak wysokie. Z tego powodu zabieg przeprowadzamy wcześnie rano i wieczorem. Pozwolimy wtedy całej wodzie wsiąknąć w ziemię i nawodnić pelargonie, zamiast wyparować.

Podlewając pelargonie latem, powinniśmy też unikać moczenia liści i kwiatów. Może to doprowadzić do ich oparzeń lub zapadnięcia na choroby grzybowe. Woda ma mieć styczność jedynie z podłożem.

Przeczytaj również: Co posadzić w jednej doniczce z pelargonią? Najważniejsze zasady i lista roślin, które pięknie kwitną przy pelargoniach

Nawożenie pelargonii latem

Nawożenie pelargonii latem także często i regularnie powtarzamy. Dzięki temu zapewnimy jej wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Będzie mogła się prawidłowo rozwijać i kwitnąć przez cały sezon. Również zmniejszymy ryzyko ataków przez choroby i szkodniki.

Latem pelargonie nawozimy raz na tydzień lub dwa tygodnie. Użyć można do tego specjalnych nawozów, które są przeznaczone do tych kwiatów. Można także skorzystać z odżywki do roślin kwitnących.

W czasie intensywnego kwitnienia, czyli właśnie latem, pelargonie muszą mieć dostarczane duże ilości potasu. Nawóz z tym składnikiem wpłynie na utrzymanie kwiatów w dobrej kondycji przez cały sezon.

Dlaczego pelargonia ma same liście?

Pelargonie mają same liści, jeśli zostały przenawożone azotem. Taki będzie skutek, szczególnie jeśli kwiaty wykazują niedobory potasu. Azot wpływa na szybkie i obfite wytwarzanie ulistnienia przez roślinę. Przez to pelargonie nie zakwitną lub zakwitną bardzo słabo. Towarzyszyć temu będzie również przerośnięta łodyga oraz częstsze ataki przez choroby grzybowe i szkodniki.

Brak kwiatów u pelargonii może być także spowodowany nieodpowiednim podlewaniem jej. Zarówno zasuszenie, jak i przelanie jej może do tego doprowadzić. Gdy roślina będzie miała za mokro z czasem kwiaty, które zdążyły się pojawić, zaczną szarzeć i opadać. Następne kwitnienie już prawdopodobnie nie nastąpi.

Przeczytaj również: Odżywanie pelargonii. Kiedy i czym najlepiej nawozić pelargonie?

Jak poprawić kwitnienie pelargonii? Naturalny oprysk

Jeśli pelargonie nie mają kwiatów, to tym domowym sposobem odmienisz wygląd roślin. Do przygotowania naturalnego oprysku, który poprawi kwitnienie, wystarczy mieć:

  • kawałek korzenia imbiru
  • 1 l wody.

Do stworzenia oprysku dla pelargonii potrzebny będzie imbir. Fot. 123RF.com

Imbir kroimy w mniejsze kawałeczki i umieszczamy w kielichu blendera. Korzeń zalewamy wodą i całość miksujemy. Składniki powinny się ze sobą połączyć. Następnym krokiem w przygotowaniu oprysku do pelargonii jest przecedzenie mieszanki przez sitko.

Wówczas oddzielimy samą płynną masę, gdyż resztki z imbiru mogłyby zatykać otwór opryskiwacza. Gotowy oprysk na poprawienie kwitnienia pelargonii przelewamy do butelki z rozpylaczem. Stosujemy go raz na tydzień, dokładnie odżywając roślinę.

Oprysk z imbiru na kwitnienie pelargonii stosujemy tylko wieczorem. Wówczas zapobiegniemy poparzeniu liści i kwiatów, gdyż preparat wchłonie się przez noc. Dostarczy on potasu, fosforu, magnezu, boru i wielu innych składników odżywczych, które poprawią wytwarzanie kwiatów u rośliny.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon. Czy pelargonie trzeba przycinać?

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.