Porady ogrodnicze

Przerzedzanie zawiązków drzew owocowych. Po co i kiedy robić ten zabieg?

Masz w swoim ogrodzie drzewa owocowe? Chcesz co roku cieszyć się obfitymi plonami? Sprawdź, jak w osiągnięciu tego celu pomoże ci przerzedzanie zawiązków np. jabłoni lub grusz. Dowiedz się, co to za zabieg i po co robić przerzedzenie zawiązków owoców. 

Przerzedzanie zawiązków drzew owocowych. Po co i kiedy robić ten zabieg?
Przerzedzanie zawiązków drzew owocowych wykonywane jest od wieków w tradycyjnym sadownictwie. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Przerzedzanie zawiązków drzew owocowych – co to za zabieg? 

Jeśli jesteś początkującym sadownikiem, to prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie o przerzedzanie zawiązków drzew owocowych – co to za zabieg? Wykonywany jest od wieków w tradycyjnym sadownictwie. Wszystko po to, aby uzyskać dorodne owoce.  

Przerzedzanie zawiązków na drzewach owocowych polega na ręcznym lub chemicznym usunięciu tych części pędów. Dzięki zabiegowi drzewo będzie miało mniej owoców, jednak będą one duże i soczyste. Jeśli zostawi się wszystkie zawiązki, wówczas będą one ze sobą konkurowały o substancje odżywcze – w efekcie plony mogą okazać się mizerne. 

Jeśli zaniedbasz zabieg przerzedzania zawiązków, istnieje ryzyko, że np. jabłonie wejdą w przemienność owocowania. Oznacza to, że w jednym roku będą owocowały, a w kolejnym nie wydadzą plonów. Będą odpoczywały i regenerowały się, aby móc w następnym sezonie znów sprostać wyzwaniu dostarczenia odpowiedniej ilości pożywienia dużej liczbie zawiązków. 

Jeśli zatem chcesz, aby twoje drzewa owocowe wydawały plony regularnie, powinieneś odpowiednio o nie zadbać. Przerzedzanie zawiązków to zabieg, do którego warto odpowiednio się przygotować. Jeśli zostanie wykonany nieprawidłowo, wówczas na drzewach może pojawić się mało owoców.  

Przeczytaj również: Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu

drzewa owocowe Własny ogród z drzewami owocowymi, choćby nawet niewielkich rozmiarów, to często sposób na spełnienie marzeń o własnych, zdrowych, niepryskanych owocach.Fot.123RF.com

Po co robić przerzedzenie zawiązków owoców? 

Zapobieganie przemienności owocowania to niejedyny powód, dla którego warto zastanowić się nad odpowiednim zabiegiem pielęgnacyjnym. Po co robić przerzedzenie zawiązków owoców 

Po pierwsze, ręczne lub chemicznie przerzedzanie zawiązków owoców odciąży drzewo. Dzięki temu, że będzie miało mniej owoców do wykarmienia, uzyskany plon będzie lepszej jakości. Po drugie, przyczyni się to do regularnego owocowania. Nie będziesz musiał zastanawiać się nad tym, czy w roku następnym jabłoń wyda soczyste jabłka. Każdego roku będziesz mógł cieszyć się dorodnymi owocami ze swojego sadu. 

Niezależnie od tego, czy uprawiasz drzewa owocowe, aby uzyskać dorodne owoce dla siebie, czy planujesz ich sprzedaż, to chcesz uzyskać śliwy, jabłka lub gruszki doskonale wybarwione i soczyste. Jeśli zadbasz o właściwą pielęgnację drzew i usuniesz część zawiązków, to uzyskasz plon, na jaki czekasz. 

Ręczne przerzedzanie zawiązków owoców 

Wiesz już, po co robić przerzedzenie zawiązków owoców. Pora, abyś poznał najpopularniejsze metody, przy pomocy których możesz wykonać ten zabieg. Do wyboru masz: 

  • ręczne przerzedzanie zawiązków owoców
  • chemiczne przerzedzanie zawiązków owoców

Natura wyposażyła drzewa owocowe w system obronny, który ma zapobiec rozwinięciu się zbyt dużej liczby owoców. W czerwcu część z nich opada z drzew samoistnie. Jest to tzw. opad świętojański, nazywany także opadem czerwcowym. Drzewa same zrzucają nadmiarowe zawiązki owoców i zostawiają tyle, ile są w stanie utrzymać. 

Czasem jednak zdarza się tak, że niezbędna jest ingerencja człowieka. Okazuje się, że naturalny opad zawiązków był niewystarczalny i na drzewie zostało więcej owoców, niż jest ono w stanie wyżywić. Jeśli wszystkie zawiązki zostaną na drzewach, to co prawda wykształcą się z nich owoce, ale będą one niewielkie i mało soczyste. 

Jeśli zaobserwujesz w swoim sadzie, że opad czerwcowy jest niewystarczający, to pod koniec miesiąca możesz rozpocząć ręczne przerzedzanie zawiązków owoców. Pamiętaj, aby usuwać małe zawiązki o wielkości przypominającej orzecha włoskiego. Jeśli w swoim sadzie masz różne gatunki jabłoni lub grusz, to przerzedzanie rozpocznij od tych drzew, na których owoce dojrzewają najwcześniej. 

Zawiązki możesz usuwać palcami lub przy użyciu sekatora. Zabieg wykonuj jednak z należytą uwagą i dokładnością, dbając o to, aby na drzewie pozostawić szypułki. Przerzedzaj zawiązki w taki sposób, aby odległość pomiędzy owocami, które zostaną na drzewie, wynosiła kilkanaście centymetrów. Im dana odmiana drzewa owocowego wydaje większe owoce, tym odległość pomiędzy pozostawionymi zawiązkami powinna być większa. 

Przerzedzanie zawiązków rozpocznij od korony drzewa, stopniowo przechodząc do gałęzi znajdujących się bliżej ziemi. Dokładnie przyglądaj się owocom, które chcesz usunąć. W pierwszej kolejności pozbądź się owoców z oznakami chorób. 

Ręczne przerywanie zawiązków to skuteczna, lecz czasochłonna metoda. Alternatywnym sposobem na uzyskanie dorodnego zbioru z drzew owocowych jest chemiczne przerzedzanie zawiązków owoców. 

młode owoce jabłoni Ręczne przerywanie zawiązków to skuteczna, lecz czasochłonna metoda. Fot.123RF.com

Chemiczne przerzedzanie zawiązków owoców 

Zabieg przy użyciu substancji chemicznych można wykonywać: 

  • profilaktycznie – aby zapobiec rozwinięciu się zbyt dużej liczby zawiązków na drzewach owocowych; 
  • doraźnie – w sytuacji, gdy te zawiązki już się pojawią. 

Nie powinny one mieć jednak więcej niż kilkanaście mm średnicy (jest to późne przerzedzanie zawiązków). 

Chemiczne przerzedzanie zawiązków owoców wymaga użycia specjalnych preparatów, które dostępne są m.in. w sklepach ogrodniczych. Osoby, które zdecydują się na taką formę przerywania zawiązków, powinny mieć odpowiednie doświadczenie – w przeciwnym razie istnieje ryzyko nadmiernego zubożenia plonów. 

Do przerywania zawiązków wykorzystywany jest m.in. tiosiarczan amonu, a także metamitron. Dostępne preparaty mają różny skład – przed wykonaniem zabiegu zapoznaj się z zaleceniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu, dotyczącymi m.in. optymalnej dawki.  

Rodzaj używanej substancji powinien być uzależniony między innymi od warunków atmosferycznych panujących wiosną, a także od stadium kwitnienia. Substancje chemiczne mają doprowadzić do osłabienia wzrostu zalążni albo do mniej efektywnej fotosyntezy. 

Pierwsze przerzedzanie zawiązków przy użyciu substancji chemicznych można wykonać zaraz po zakończeniu kwitnienia. Metoda ta stosowana jest głównie przez sadowników, którzy mają pod opieką rozległe sady. Przy pojedynczych drzewkach o wiele lepszym sposobem jest ręczne przerywanie zawiązków. 

Czy warto zdecydować się na przerzedzanie zawiązków drzew owocowych? 

Ostateczna decyzja należy do ciebie. Są sadownicy, którzy pozostawiają wszystko w rękach matki natury. Taki wybór może jednak doprowadzić do zjawiska przemienności owocowania – jednym roku drzewa będą wydawały plony, a w kolejnym będzie można zapomnieć o zbiorach.  

Jeśli nie masz doświadczenia w przerzedzaniu zawiązków drzew owocowych, to zdecyduj się na ręczne przeprowadzenie zabiegu. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad liczbą usuniętych owoców. Substancje chemiczne stosuj w sytuacji, gdy jesteś dobrze obeznany z tematem i wiesz, jaki preparat przyniesie spodziewany efekt, nie uszkadzając przy tym drzewa. 

Miej też na uwadze, że jeśli przerzedzanie chemiczne okaże się niewystarczające, to dla uzyskania spodziewanych plonów będziesz musiał wspomóc się także ręcznym przerzedzaniem zawiązków. 

Przeczytaj również: Miedzian na pomidory. Jak i kiedy wykonywać opryski, aby nie zaszkodzić krzakom?

miedzien na pomidory Opryski z miedzianu zalecane są każdemu, kto uprawia pomidory w ogrodzie. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Moze jest tutaj ktoś kto pomoże mojej znajomej. Jest sama , mieszka sama, uboga ,niema rodziny .wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 . Fundacja Avalon. Miej serce ️️️️

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Przerzedzanie zawiązków drzew owocowych. Po co i kiedy robić ten zabieg?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.