Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Spryskaj trawnik prostą, kuchenną mieszanką. Perz w ogrodzie przestanie być problemem

Perz jest zmorą każdego ogrodnika. Chwast pozostawiony bez kontroli może doprowadzić do powstania poważnych szkód, więc trzeba nauczyć się z nim walczyć. Za zwalczanie perzu w trawniku najlepiej zabrać się jeszcze latem. Podpowiadamy, jak chronić trawnik przed perzem, korzystając ze specjalnych preparatów i ekologicznych oprysków.

Spryskaj trawnik prostą, kuchenną mieszanką. Perz w ogrodzie przestanie być problemem
Perz na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od zwykłej trawy. Regularna kontrola trawnika pozwala jednak uniknąć niemiłych konsekwencji. Fot.123RF.com

Spis treści:

Zwalczanie perzu w trawniku jest konieczne, jeśli zależy nam na pięknej murawie wokół domu. Nadmierny wzrost tej ekspansywnej rośliny poważnie zagraża naszym uprawom i psuje estetykę ogrodu.

Niesforny chwast może wyrosnąć praktycznie w każdym miejscu, a gdy już się pojawi, bardzo trudno jest go wyplenić. Dlatego tak ważne jest efektywne zapobieganie wyrastaniu perzu na trawniku.

Wyjaśniamy, co robić, aby nie dopuścić do ekspansji tej rośliny oraz zdradzamy najskuteczniejsze sposoby na perz w trawie. Opisujemy, jak pozbyć się tego problemu mechanicznie i podpowiadamy, jak zrobić najlepsze ekologiczne opryski.

Czym jest perz? Podpowiadamy, jak rozpoznać perz na trawniku

Perz właściwy (z łac. Elymus repens) to bylina z rodziny wiechlinowatych, występująca na terenach Europy i Azji. Porasta zwłaszcza obszary o klimacie kontynentalnym i subkontynentalnym, a w Polsce jest to bardzo pospolity gatunek.

Perz właściwy jest ekspansywną rośliną, powszechnie uznawaną za chwast. Trudno pozbyć się go z ogrodu z uwagi na szybkie, wegetatywne rozmnażanie i wysoką odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Roślina tworzy silne rozłogi, które szybko się regenerują. Odpowiada jej większość gleb, poza skrajnie suchymi i piaszczystymi.

Jak rozpoznać perz na trawniku? Chwast na pierwszy rzut można uznać za zwykłą trawę, jednak wraz ze wzrostem perz coraz łatwiej od niej odróżnić. Bujne pędy dorastają do 150 cm wysokości, a każde źdźbło ma długą i gładką łodygę z kolankiem i międzywęźlem. Kłącze perzu, które bardzo szybko się regeneruje, jest żółtawe bądź żółtawobrązowe i subtelnie się błyszczy.

Szorstkie na wierzchu liście mają szerokość od 4 do 15 mm i ułożone są do niej naprzemianlegle, tworząc wysokie kaskady. U ich nasady znajdują się duże i wąskie ostrogi. Obejmują one również łodygę, na której szczycie znajdują się zebrane w kłosy kwiaty o długości do około 10 cm. Perz w trawniku kwitnie od czerwca do września, a walczyć z nim najlepiej latem, ponieważ wtedy zawartość substancji pokarmowych w rozłogach jest niewielka.

perz w trawie Zwalczanie perzu w trawniku jest konieczne, jeśli nie chcemy doprowadzić murawy do ruiny. Fot.123RF.com

Perz w trawniku – szkody. Niszczy murawę i zagraża roślinom

Zwalczanie perzu w trawniku jest konieczne dla jego prawidłowego wzrostu. Ta roślina ekspresowo się rozrasta, pobierając z gleby większość zasobów wody i składników mineralnych. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być obumieranie trawy, a nawet całkowite jej wyparcie.  

Na tym jednak nie koniec szkód, jakie powoduje perz na naszych posesjach. Chwast produkuje substancje toksyczne, które są niebezpieczne nie tylko dla samej murawy, ale również dla rosnących w jej pobliżu kwiatów i upraw.

Perz w ogrodzie często jest żywicielem pasożytów, które atakują również inne rośliny i doprowadzają do ich trwałego uszkodzenia. Jednym z największych zagrożeń jest rdza źdźbłowa, która często atakuje kłącza perzu i prowadzi do rozwoju chorób grzybowych zbóż.

Przeczytaj również: Żółte plamy i suche placki na trawniku. Dlaczego trawa żółknie?

żółte plamy na trawniku Żółtych plam i suchych placków na ogrodowym trawniku nie zawsze udaje się uniknąć. Fot.123RF.com

Jak chronić trawnik przed perzem? Herbicydy to najłatwiejszy sposób

Formą zapobiegania wyrastaniu perzu na trawniku może być wykonanie specjalnego oprysku herbicydami jeszcze przed wysiewem trawy. W połączeniu z późniejszym, dokładnym przekopaniem gleby, powinno to nam pomóc pozbyć się problemu.

Środek na perz w trawniku pomoże również, jeśli chwasty zaczną już porastać teren wokół domu. Preparat trzeba wówczas jednak precyzyjnie nałożyć na naziemne części rośliny tak, aby przez przypadek nie zaszkodzić sąsiadującym gatunkom. Zabieg najlepiej wykonać w słoneczny i bezwietrzny dzień.

Herbicydy pobierane są przez liście i zielone pędy perzu i następnie przenikają do jego części podziemnych, powodując zamieranie korzeni i rozłogów. Pierwsze rezultaty są widoczne po 7-10 dniach od wykonania zabiegu, a zamieranie roślin następuje po około trzech tygodniach od wykonania oprysku na perz. Nie jest to jednak szczególnie ekologiczna metoda. Dlatego, aby zapobiegać rozwojowi chwastów, najlepiej po prostu odpowiednio dbać o murawę.

Sposoby na perz w trawie. Możesz usuwać go mechanicznie

Odpowiednie, częste koszenie trawy minimalizuje ryzyko występowania perzu w ogrodzie, ponieważ nie toleruje on przycinania. Wzrost szkodnika zostanie więc zahamowany. Efekt ten wzmaga również nawadnianie gleby, gdyż chwast nie przepada za wilgocią.

Jeśli zapobiegawcze sposoby na perz w trawie nie pomogły, a chwast zdążył zadomowić się już w ogródku, można spróbować usunąć go ręcznie. Jest to jeden ze sposobów, jak chronić trawnik przed perzem.

Ręczne pielenie sprawdza się jednak tylko na niewielkich posesjach. Wyrywanie perzu jest czasochłonne i trzeba wyciągnąć go z gleby razem z korzeniami. W celu wydobycia całego kłącza można posiłkować się narzędziami ogrodowymi np. wąskim szpadlem ogrodowym albo widłami.

perz zwalczanie Ekologiczne opryski na perz w trawie to dobra alternatywa dla chemicznych środków ochrony roślin. Fot.123RF.com

Ekologiczne opryski na perz w trawie. Zrobisz je we własnym domu

Ekologiczny oprysk na perz w trawie nie jest może tak skuteczny, jak silne środki chemiczne, ale pomaga, gdy problem jest stosunkowo niewielki.

Czym zwalczać perz? W większości sklepów ogrodniczych można zakupić gotowe preparaty na bazie roślinnych składników. Warto jednak przygotować własny domowy oprysk. Można posiłkować się przy tym naszymi przepisami, które prezentujemy poniżej.

Najważniejsze jest jednak to, aby środki nie zawierały szkodliwego glifosatu. Wówczas są całkowicie bezpieczne, więc nie trzeba się obawiać, że zniszczymy murawę, jeśli tylko użyjemy ich punktowo.

Niestety ekologiczny oprysk na perz w trawie domowej roboty nie niszczy całkowicie korzeni. Działa przede wszystkim na nadziemne części chwastu, dlatego metodę tę zaleca się łączyć z mechanicznym pozbywaniem się perzu.

perz zapobieganie Częste koszenie trawy minimalizuje ryzyko występowania perzu w ogrodzie. Fot.123RF.com

Opryski na perz w trawie – przepisy, jak chronić trawnik przed perzem

Najpopularniejszy ekologiczny oprysk na perz domowej roboty to preparat przygotowany z octu spirytusowego i wody. Przygotowując go, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Ocet o kwasowości 10 proc. sprawdzi się przede wszystkim do eliminowania młodych chwastów. W przypadku perzu dojrzalszego lepiej wybrać środek 20 proc. Jak zrobić domowy środek na perz?

  • Ekologiczny oprysk na perz z wody i octu

Wystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcjach 2:1, bezwzględnie pamiętając przy tym, aby to 2 litry octu wlewać do litra wody, a nie na odwrót. Jeżeli ekologiczny oprysk na perz z wody i octu nie jest skuteczny, można spróbować zrobić mocniejszy preparat, stosując nierozcieńczony ocet na stary perz w trawach.

  • Ekologiczny oprysk na perz z wody, octu i soli

Jeszcze lepsze może okazać się połączenie wody i octu z solą. Dzięki temu uzyskamy jeszcze silniejszy ekologiczny oprysk na perz w ogrodzie. Aby przygotować środek potrzebny nam będzie 1 litr wody, 250 ml octu i połowa szklanki soli. Do zrobienia preparatu można również wykorzystać odrobinę płynu do mycia naczyń.

Zastosowanie perzu. Jego kłącze ma właściwości lecznicze

Wyjaśniliśmy już w skrócie, jak rozpoznać perz na trawniku i podaliśmy kilka sposobów, jak chronić  trawnik przed perzem. Warto jednak zaznaczyć, że chwast ten ma również pozytywne zastosowanie.

Kłącze perzu wykazuje cenne właściwości lecznicze. W jego składzie znajdziemy inulinę, saponinę, liczne kwasy organiczne, sole mineralne i witaminę C. Roślina działa na organizm oczyszczająco, przeciwbakteryjnie i moczopędnie. Odwar z chwastu stosuje się m.in. przy takich dolegliwościach jak: zatrucia, choroby górnych dróg oddechowych czy hemoroidy. Herbatka z perzu pozwala także usunąć z organizmu toksyny i wspomaga zwalczanie trądziku.

Przeczytaj również: Dzięki naszym wskazówkom twoje tuje szmaragdowe będą wyglądały idealnie!

tuje szmaragdowe Tuja ozdobna to doskonałe tło dla innych kompozycji. Fot.123RF.com

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.