Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Trzy najlepsze ściółki pod pomidory. Nie tylko zabezpieczają, ale dobrze wpływają na owocowanie

Ściółkowanie pomidorów to niepozorna technika, która może zdziałać cuda. Istnieją trzy w pełni naturalne i ekologiczne ściółki, które nie tylko chronią twoje pomidory przed niesprzyjającymi warunkami, ale także wspomagają ich owocowanie. Podpowiadamy, jak ściółkować pomidory słomą, liśćmi, sianem lub świeżo skoszoną trawą. Dzięki nim otrzymają składniki niezbędne do osiągnięcia pełni smaku i zdrowia.

Trzy najlepsze ściółki pod pomidory. Nie tylko zabezpieczają, ale dobrze wpływają na owocowanie
Odpowiednia pielęgnacja, w tym ściółkowanie właściwym materiałem, wpływają na plony pomidorów. Fot. Valerii Honcharuk/123RF.com

Spis treści:

Czy pomidory trzeba ściółkować?

Ściółkowanie pomidorów zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu gleby, co jest niezwykle ważne szczególnie w upalne dni. Dzięki ściółce gleba wokół pomidorów utrzymuje stałą temperaturę, chroniąc ją zarówno przed przegrzewaniem się, jak i przed zimnem.

Warto również wiedzieć, że ściółkowanie pomidorów sprawia, że są one mniej narażone na choroby grzybowe, ponieważ owoce nie mają wówczas bezpośredniego kontaktu z ziemią. Dodatkowo ściółka utrudnia również rozwój chwastów, a to sprawia, że nie zachodzi potrzeba ich usuwania, co pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu.

Materiał organiczny zawarty w ściółce, taki jak liście, słoma czy kompost, z czasem ulega rozkładowi, wzbogacając glebę w próchnicę. Ziemia jest wtedy bardziej puszysta, lepiej napowietrzona i nawodniona, co ułatwia korzeniom pomidorów dostęp do tlenu i wody.

Przeczytaj również: Właśnie na takiej głębokości trzeba sadzić pomidory. To sekret udanej uprawy

Podczas rozkładu materiał organiczny stymuluje wzrost pożytecznych bakterii, które są niezbędne dla zdrowego ekosystemu glebowego. Ściółkowanie poprawia również strukturę gleby, zmniejszając ryzyko erozji powodowanej przez wiatr i wodę.

Decydując się na ściółkowanie, musimy pamiętać, że zbyt gruba warstwa może doprowadzić do nadmiernego zatrzymywania wody, a to, niestety, sprzyja rozwojowi chorób. Należy również upewnić się, że w ściółce nie ma nasion chwastów, ponieważ mogą wykiełkować i konkurować z pomidorami.

Pomidory bardzo dobrze rosną ze ściółką ze słomy. Fot. skhoward/CanvaPro

Najlepsze ściółki pod pomidory – poznaj 3 najlepsze

Odpowiednia ściółka nie tylko chroni rośliny przed suszą, ale również przyczynia się do obfitych plonów. Poznaj trzy najlepsze ściółki, które są naturalnym superfoodem dla twoich pomidorów i sprawdzą się w każdym ogrodzie. Większość z nich jest praktycznie darmowa.

  • Słoma

Słoma to pozostałości po uprawie zbóż. Po oddzieleniu ziarna od plew łodyga jest wykorzystywana do innych celów gospodarczych. Jeśli chcemy użyć jej jako ściółki do pomidorów, powinna mieć pusty kłos. Słoma jest uważana za bardzo dobrą ściółką, ponieważ wyróżnia się większą trwałością niż trawa. Można ją wykorzystywać nawet przez 2 sezony.

Słoma musi być dobrze wymłócona. Jeżeli w kłosach pozostanie dużo ziarna, to kiedy zrobi się wilgotno i ciepło, nasiona zaczną po prostu kiełkować. Z tego względu słoma przez jeden sezon powinna postawać na powietrzu i być poddawana czynnikom atmosferycznym. Wówczas jeśli są w niej nasiona, to wykiełkują. W następnym sezonie będzie można wykorzystać ją jako ściółkę. Słoma powoduje, że gleba jest wilgotna i nie przesycha.

  •  Trawa lub siano

Świeżo skoszoną, krótką trawę możemy wykorzystać jako ściółkę do pomidorów. Zabezpiecza glebę przed erozją, utratą wilgoci i wzrostem roślin pionierskich, czyli chwastów. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności w trakcie jej stosowania. Trawa położona grubą warstwą zaparzy się – czyli nabierze temperatury i ta temperatura zostanie oddana glebie. Ściółkowanie skoszoną trawą dodatkowo nawozi glebę, ponieważ trawa zawiera wysoki poziom azotu, który jest niezbędnym składnikiem dla wzrostu roślin.

Wilgotna lub mokra trawa potrafi się bardzo mocno nagrzać, gdy jej warstwa jest gruba. Nie jest to korzystne dla życia glebowego ani dla korzeni pomidorów. Z tego względu trawę należy kłaść warstwowo. Najpierw kładziemy jedną cienką warstwę i pozwalamy jej przeschnąć. Później możemy kłaść kolejne warstwy, za każdym razem dbając o to, aby każda z nich wyschła.

Zobacz również: Zamiast wyrzucać, włóż pod korzeń podczas sadzenia pomidorów. Możesz liczyć na wielki plon

Co ważne, nie możemy wykorzystywać trawy, która już miała nasiona, ponieważ wtedy trawa po prostu rozsieje się na grządkach z pomidorami. Jeśli w trawie rosną chwast, to można stosować ją jako ściółkę, dopóki nie wykształcą nasion.

Siano to przerośnięta trawa z nasionami, która została skoszona i wysuszona. W tym przypadku możemy od razu położyć grubszą warstwę wokół grządek. W porównaniu ze słomą, siano jest bardziej zbite. W fazie początkowej ściółkowania zachowuje się podobnie do słomy.

Rozdrobniona trawa też świetnie nadaje się do ściółkowania pomidorów. Fot. Igor Paszkiewicz/CanvaPro 

  • Liście

Liście drzew owocowych, klonu, jesionu lub brzozy również możemy wykorzystać jako ściółkę do pomidorów. Najlepszym sposobom jest stosowanie liście z poprzedniego sezonu, które zebraliśmy podczas przycinania drzewek. Możemy przechowywać je w workach. Liście muszą być rozdrobnione, ponieważ jeśli zastosujemy je w całości, będą podatne na wywiewanie. Najlepiej pociąć je kosiarką.

Nie stosuj liści dębowych, liści z orzecha włoskiego oraz kasztanu. Wydzielają substancje, które są szkodliwej dla pomidorów. Nie należy także stosować zrębków. Musiałyby bardzo długo leżeć, aby można byłoby je wykorzystać jako ściółkę. Zrębki podobnie jak kora mogą zabierać substancje, które zaszkodzą roślinom. Bardzo często są barwione. Trawa, siano i liście są praktycznie darmowe i bezpieczne dla pomidorów.

Jak ściółkować pomidory?

Przed nałożeniem ściółki, upewnij się, że gleba jest dobrze nawodniona i wolna od chwastów. Następnie rozłóż materiał organiczny wokół pomidorów o grubości około 5-10 cm. Zostaw wolną przestrzeń wokół łodyg pomidorów, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu materiału ściółkującego z rośliną.

Po nałożeniu ściółki podlej rośliny, aby pomóc ściółce osiąść i zacząć działać. Regularnie sprawdzaj jej stan, aby cały czas utrzymywać właściwą grubość i skuteczność. Jeżeli obawiasz się ślimaków, obok pomidorów możesz posadzić aksamitkę lub bazylię albo wyściółkować pomidory, kiedy będą już większe.

Pod ściółką ze słomy mogą urzędować ślimaki. Natomiast w przypadku ściółki z trawy, problem ten nie powinien się pojawiać, ponieważ trawa jest bardziej zwarta.

Źródła: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Bezproblemowa uprawa cebuli. Używaj prostego składnika, szczypior będzie zielony, a główki cebuli dorodne

Wysiew późnych odmian marchwi. Jak przygotować ziemię, która odmiana jest najlepsza?

Jedyny w swoim rodzaju nawóz do pomidorów. Stymuluje wzrost sadzonek i zwiększa plony

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.