Porady ogrodnicze

Uprawa jarmużu w ogrodzie. Kiedy najlepiej zbierać liście jarmużu i co po nim po posadzić?

Jarmuż jest warzywem znanym od starożytności, jednak w Polsce roślina ta dopiero zyskuje na popularności ze względu na cenne składniki odżywcze. Można go wykorzystywać w kuchni na przeróżne sposoby, a przy tym posiada niewiele kalorii i jest dietetyczny. Jak uprawiać jarmuż? Kiedy najlepiej zbierać jego liście? Czym i jak nawozić to warzywo? Wyjaśniamy.

Uprawa jarmużu w ogrodzie. Kiedy najlepiej zbierać liście jarmużu i co po nim po posadzić?
Jarmuż uprawiany był już w czasach średniowiecza. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czym jest jarmuż? Jakie ma właściwości i wartości odżywcze?

Jarmuż to odmiana kapusty o długich, zielonych, pomarszczonych i dość twardych liściach. Jest jednym z najzdrowszych warzyw, gdyż zawiera mnóstwo błonnika, białka oraz całą skarbnicę witamin. Ponadto zawiera sporo soli mineralnych – wapnia, potasu, a także sulforafanu. Jarmuż jest również doskonałym źródłem żelaza oraz zawiera kwas foliowy.

Jarmuż to warzywo niskokaloryczne. Ma około 40 kcal w 100 g. Doskonale zatem sprawdza się w przypadku osób chcących zredukować wagę, a jednocześnie dostarczać organizmowi wszelkich potrzebnych mu do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.

Zwłaszcza, że jarmuż jest warzywem trwałym w przechowywaniu. Można go zbierać jesienią, a nawet przez całą zimę. Najlepiej jest przechowywać go w lodówce. Można także umieścić go w zamrażalniku – nie straci nic ze swoich cennych właściwości, a dłużej zachowa świeżość.

Uprawa jarmużu. O czym należy pamiętać?

Jarmuż uprawiany był już w czasach średniowiecza. Wówczas był jednym z najpopularniejszych zielonych warzyw w całej Europie, a szczególnie w starożytnej Grecji i Rzymie.

Obecnie jarmuż jest składnikiem tradycyjnych potraw holenderskich, portugalskich oraz brazylijskich. Spożywany jest także w całej południowo-wschodniej Afryce. W Polsce jarmuż dopiero zdobywa swoich miłośników, choć nie każdy potrafi przekonać się do jego smaku.

To, co wyróżnia jarmuż to fakt, że jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie, dlatego warto ją uprawiać w przydomowym ogrodzie. Nie wymaga specjalnych zabiegów i tak jak inne warzywa z rodziny kapustowatych – preferuje gleby próchnicze, żyzne oraz gliniaste, a także nasłonecznione stanowiska.

Kolejną zaletą jarmużu jest jego mrozoodporność – znosi on nawet do –15 stopni Celsjusza.

Uprawa jarmużu

  • Sadzenie

Jarmuż uprawia się z rozsady przygotowanej z nasion wysiewanych w maju lub czerwcu. Po upływie siedmiu tygodni, czyli w okolicach sierpnia, można wysadzić rośliny do gruntu w rozstawie 50x50 cm.

Warzywo można też uprawiać wysiewając nasiona bezpośrednio do gruntu – w czerwcu lub lipcu. Jarmuż tworzy rozetę o szerokości i wysokości nawet do jednego metra.

  • Podlewanie

Jarmuż, podobnie jak inne rośliny kapustowate, wymagają obfitego podlewania. Należy to robić zawsze, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha w dotyku. To bardzo ważny zabieg zwłaszcza w upalne dni, a także gdy liście warzywa się w pełni rozwiną.

  • Nawożenie

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym warto pamiętać uprawiając jarmuż w ogrodzie, jest nawożenie. Warzywo to ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, który umożliwia mu dobre wykorzystanie składników pokarmowych z gleby.

Najlepszym sposobem nawożenia jarmużu jest użycie kompostu lub obornika. Do nawożenia jarmużu dobrze sprawdza się również granulowany nawóz mineralny i nawóz zielony.

Kiedy najlepiej zbierać liście jarmużu?

Zbiór liści jarmużu rozpoczyna się późną jesienią i trwa niemal całą zimę – najlepszy czas na zbiory to od października do lutego.  W uprawie amatorskiej najczęściej wykonuje się zbiór sukcesywny. Oznacza to, że liście zbiera się kilkukrotnie – jako pierwsze wyłamuje się liście najstarsze, czyli dolne.

Po pierwszych przymrozkach rośliny należy przykryć cienką warstwą słomy albo włókniną. Wczesną wiosną z dolnych części łodyg wybijają młode pędy, gdyż jarmuż jest rośliną dwuletnią.

Po jakich warzywach sadzić jarmuż?

Jarmuż lubi sąsiedztwo fasolki, koperku, cebuli, sałaty, marchwi i szpinaku i dobrze rośnie na stanowiskach, na których były uprawiane te właśnie rośliny.

Trzeba wiedzieć natomiast, że absolutnie nie należy uprawiać jarmużu po innych roślinach kapustowatych.

Jak zrobić chipsy z jarmużu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.