Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zabezpieczanie roślin wieloletnich na balkonie i tarasie. 5 zasad, by przetrwały zimę

Coraz chętniej podczas aranżowania balkonów i tarasów sięgamy po byliny, krzewy i drzewa. Aby w kolejnym sezonie cieszyć się widokiem kwiatów czy soczystej zieleni, trzeba jesienią właściwie przygotować je do zimy. Jak zabezpieczyć przed mrozem rośliny wieloletnie rosnące na balkonie czy tarasie? Sprawdź!

Zabezpieczanie roślin wieloletnich na balkonie i tarasie. 5 zasad, by przetrwały zimę
Jakie rośliny doniczkowe trzeba zabezpieczyć przed zimą? Fot.123RF.com

Spis treści:

Czy rośliny doniczkowe zabezpiecza się na zimę?

Pielęgnacja gatunków tych samych roślin wieloletnich uprawianych w gruncie i w pojemnikach na tarasie zdecydowanie się różni. Najważniejsza rozbieżność dotyczy okrywania ich na zimę. Wiele gatunków rosnących w ogrodzie bezpośrednio w ziemi nie wymaga okrywania. W przypadku uprawy balkonowej czy tarasowej ich zabezpieczenie przed mrozem jest koniecznością.

Jakie rośliny doniczkowe trzeba zabezpieczyć przed zimą?

Potrzeba zabezpieczenia roślin doniczkowych dotyczy wszystkich gatunków wieloletnich, również tych zwyczajowo bardzo odpornych na działanie niskiej temperatury, np. krzewów iglastych. Jakie rośliny doniczkowe trzeba więc zabezpieczyć przed zimą?

Są to wszystkie gatunki takich roślin uprawianych w pojemnikach jak:

 • krzewy i drzewka iglaste, np. karłowate odmiany modrzewi, tui, jałowców, sosen czy kosodrzewiny;
 • krzewy i drzewa liściaste, np. azalie, berberysy, irgi, krzewuszki, rododendrony, brzozy, trzmieliny, róże;
 • byliny kwitnące i niekwitnące, np. hosty, krwawniki, rudbekie, jeżówki, trawy ozdobne, żurawki, lawendy;
 • pnącza kwitnące, owocujące i niekwitnące, np. powojniki, róże, winorośle, winobluszcze, bluszcze;
 • zioła, np. bazylia, rozmaryn, oregano, majeranek.

Dlaczego zima jest groźna dla roślin na balkonie i tarasie?

Zastanawiasz się, dlaczego niskie temperatury są niebezpieczne dla roślin wieloletnich uprawianych w donicach czy innego typu pojemnikach? Giną one z powodu niedoboru wody, a nie bezpośrednio przez wpływ minusowych temperatur. Obumarcie roślin jest więc efektem suszy, gdyż nie są one w stanie czerpać wilgoci z zamarzniętej na tzw. kamień ziemi w donicy.

Rośliny gruntowe nawet podczas silnych mrozów mogą natomiast „sięgać” po zasoby wody skumulowane w niezamarzającej warstwie poniżej 1 m od powierzchni. Jeśli nie okryjesz solidnie pojemnika z rośliną, podczas mrozu szybko zamarznie jej bryła korzeniowa, a wiosną możesz nie doczekać się pojawienia się nowych liści, pędów czy kwiatostanów. To jednak niejedyny zabieg, który należy przeprowadzić przed zimą.

Jak zabezpieczyć przed mrozem rośliny wieloletnie rosnące na balkonie czy tarasie?

Krzewy i drzewa, byliny i zioła uprawiane w pojemnikach wymagają kilku zabiegów przed nastaniem mroźnej oraz śnieżnej zimy. Część z nich to typowa pielęgnacja przed wejściem roślin w fazę spoczynku, inne to procedury typowo profilaktyczne. Jak zabezpieczyć przed mrozem rośliny wieloletnie rosnące na balkonie czy tarasie? Oto pięć kroków, dzięki którym twoje rośliny w donicach wiosną znowu przebudzą się do życia.

 • Nawożenie do połowy lipca

Rośliny uprawiane w pojemnikach, podobnie do tych rosnących w gruncie, powinny przed zimą wejść w fazę spoczynku. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy nie będzie się im dostarczać zbyt długo nawozu ze składnikami odżywczymi. Ogólna zasada mówi, że optymalne jest nawożenie do połowy lipca, maksymalnie do początku sierpnia.

Dlaczego? Rośliny, które po tym czasie będą otrzymywać odżywki, wypuszczą nowe, zielone i jeszcze giętkie pędy. Jeśli nie zdążą one zdrewnieć do pierwszych przymrozków, obumrą. W przypadku bylin może dojść do powtórnej wegetacji, a więc wypuszczenia nowych pędów, pąków kwiatowych tuż przed nastaniem zimy. Roślina nie zdąży zahamować wzrostu i w okresie przymrozków będzie osłabiona, co może skutkować jej przemarznięciem.

 • Ściółkowanie

Skutecznym sposobem na ograniczenie parowania wody z donicy latem, a także zabezpieczenie bryły korzeniowej przed mrozem zimą jest ściółkowanie. Warstwa ściółki o grubości ok. 2–3 cm przykrywająca ziemię w pojemniku zapobiega też głębokiemu przemarzaniu podłoża. Zwiększa więc szansę na kumulowanie w niej wilgoci przez zimowe miesiące.

Jakie ściółkowanie sprawdzi się w przypadku roślin tarasowych czy balkonowych? Najczęściej stosowane są:

 • kora i zrębki drewniane;
 • słoma i siano;
 • włókno i zrębki kokosowe;
 • łupki orzechów, pistacji, słonecznika;
 • torf odkwaszony lub kwaśny (do roślin kwasolubnych);
 • świeżo skoszona trawa;
 • szyszki;
 • mech.

Przeczytaj również: Zimowanie roślin na balkonie. 4 sposoby, by kwiaty doniczkowe przetrwały do wiosny

wrzos Odpowiednie zabezpieczenie roślin, pomoże przetrwać im nawet bardzo srogą zimę. Fot.123RF.com

 • Okrycie donic

O ile w uprawie gruntowej wystarczy okryć tylko roślinę od góry, sprawa ma się inaczej przy uprawie donicowej. W takim przypadku konieczne jest zabezpieczenie przed działaniem niskich temperatur całego pojemnika (chyba że korzystasz z mrozoodpornych donic o podwójnych ściankach). Pamiętaj, aby dokładnie i szczelnie owinąć pojemnik od spodu i po bokach. Nie zakrywaj jednak samej rośliny i podłoża, w którym rośnie przykrytego wcześniej ściółką.

Do okrycia donic przed mrozem możesz wykorzystać:

 • tekturę;
 • folię bąbelkową;
 • maty słomiane;
 • piankę pod panele;
 • folię termoizolacyjną do instalacji ogrzewania podłogowego.

Tak przygotowane donice warto ustawić na izolującej od zimnego podłoża podkładce. Możesz wykonać ją np. z desek drewnianych, płyt MDF czy też płyt styropianowych. To dodatkowe zabezpieczenie, które ma uchronić korzenie rośliny przed przemarznięciem, a ziemię w donicy przed całkowitym zamarznięciem.

 • Okrycie roślin

Z pewnością zastanowiło cię, dlaczego nie powinno się okrywać rośliny w donicy tym samym materiałem co sam pojemnik. Spieszymy z wyjaśnieniem! Zimą na donicę spadnie śnieg. Woda z topniejącego w czasie cieplejszych dni śniegu nie wniknie w podłoże okryte np. tworzywem sztucznym. Nie oznacza to jednak, że nie należy przykrywać samej rośliny – zarówno zrzucającej liście na zimę, jak i zimozielonej.

W tym celu lepiej jednak wybrać przepuszczające wilgoć i światło okrycie roślin z:

 • białej włókniny ogrodniczej;
 • gałązek świerkowych;
 • mat słomianych.

Kiedy okrywać rośliny na balkonie i tarasie? Przyjmuje się, że gatunki zrzucające liście na zimę warto zabezpieczyć przed mrozem na moment przed nastaniem mrozów, a więc od połowy listopada. Rośliny zimozielone, które bez okrycia mogłyby tracić zbyt wiele wody przez liście i igły, przykrywa się natomiast później, np. w grudniu.

 • Podlewanie zimą

Rośliny zrzucające liście na zimę mają zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na wodę listopadzie, grudniu, styczniu i lutym niż gatunki zimozielone. Nie oznacza to jednak, że zimą można zapomnieć o ich podlewaniu. To szczególnie istotne w przypadku uprawy w pojemnikach, gdy bryła korzeniowa nie może czerpać wilgoci z gruntu. Przed nastaniem przymrozków podlej więc solidnie wszystkie rośliny na balkonie i tarasie, a następnie zabezpiecz je zgodnie z powyższymi krokami.

Zimą kontroluj stan wilgotności podłoża pod warstwą ściółki. Jeśli jest ono suche, podlej roślinę niewielką ilością wody. Pamięta jednak, aby nawadnianie przeprowadzać wyłącznie w okresie dłuższej odwilży. Jeśli podlejesz roślinę i tego samego dnia przyjdzie silny mróz, szansa, że ona obumrze, niestety zdecydowanie się zwiększy. Przed podlewaniem zimowym obserwuj więc prognozy pogody i wybierz dzień bez przymrozków. Możesz podlewać roślinę zarówno wtedy, gdy świeci słońce, jak i nocą.

Przeczytaj również: Okrywanie roślin na zimę. Kiedy i czym okrywać rośliny przed mrozem?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.