Porady ogrodnicze

Zwijanie liści pomidora. Jakie są przyczyny, co robić, gdy pomidor zwija liście?

Uprawa pomidorów może przynosić wiele radości, jednak wbrew pozorom jest to dość trudna roślina, która dla niedoświadczonego ogrodnika może stanowić pewien problem. Kłopotliwe bywa zwłaszcza zwijanie liści pomidora, które może świadczyć zarówno o nieodpowiednich warunkach rozwoju, jak i o chorobie czy ataku szkodników. 

Zwijanie liści pomidora. Jakie są przyczyny, co robić, gdy pomidor zwija liście?
Zwijanie liści pomidora to częsty problem w uprawie. Jak do tego nie dopuścić? Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Uprawa pomidora 

Wiele osób zastanawia się, jak należy uprawiać pomidory, a także jakie warunki im zapewnić, aby móc cieszyć się pysznymi i soczystymi owocami. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ta popularna roślina bywa kapryśna i zdecydowanie nie jest ona łatwa w uprawie.  Do prawidłowego wzrostu pomidor potrzebuje dużej ilości światła i ciepła. Uprawa pomidorów wymaga odpowiednio nasłonecznionego stanowiska. Optymalna temperatura do uprawy to 28 stopni C w dzień i ok. 18 stopni C w nocy. 

Pomidory lubią glebę lekką, przepuszczalną oraz kwaśną o odczynie między 5,5-6,5 pH. Podłoże powinno być też bogate w składniki organiczne, dlatego przed rozpoczęciem uprawy dobrze jest wymieszać glebę z obornikiem czy kompostem po to, aby ją odpowiednio wzbogacić. 

Uprawa pomidorów wymaga też regularnego nawożenia w okresie wegetacji. Można w tym celu stosować nawóz organiczny lub mineralny. Do podlewania pomidorów stosuje się rozcieńczoną gnojówkę z wodą, można jednak z powodzeniem użyć też gotowego nawozu mineralnego do warzyw. 

Przeczytaj również: Jak sadzić pomidory? Ogrodnik zdradził swój niezawodny sposób

Zwijanie liści pomidora — przyczyny

W trakcie uprawy zdarza się, że pomimo odpowiedniego stanowiska, gleby i prawidłowego nawożenia, pomidory zwijają liście. Może być wiele powodów, dlaczego tak się dzieje. Zwijanie się liści pomidorów to bardzo częsty problem i równocześnie zmartwienie wielu ogrodników. 

  • Przenawożenie

Zjawisko dotyczy zarówno pomidorów uprawianych w gruncie, jak i pod osłonami. Roślina może zwijać liście z powodu choroby pomidorów nazywanej rakiem bakteryjnym, ataku szkodników czy niewłaściwej pielęgnacji. Zwijające się liście pomidorów mogą pojawić się także na skutek niedoboru wody, gwałtownej zmiany temperatury czy wilgotności powietrza.  

Niedoświadczony ogrodnik może mieć też kłopot z odpowiednim dozowaniem nawozu. Przenawożenie pomidorów często objawia się właśnie przez zwijanie liści. 

W trakcie uprawy zdarza się, że pomimo odpowiedniego stanowiska, gleby i prawidłowego nawożenia, pomidory zwijają liście. Przenawożenie pomidorów często objawia się właśnie przez zwijanie liści.Fot. 123RF/PICSEL

  • Niedobór miedzi 

Pomidor może zwijać liście z różnych powodów. Winne może być zbyt nasłonecznione stanowisko, wówczas roślina będzie zwijać liście ku górze. Jeśli jednak zwracają się one w dół, a dodatkowo są ciemnozielone, to może świadczyć, że pomidor jest przenawożony azotem. Jednak to nie jedyne powody, z jakich pomidory zwijają swoje liście. 

Liście mogą się też zwijać z powodu niedoboru miedzi. Wówczas starsze liście rośliny zwijają się w kształt rurki, a młodsze drobnieją. Ich ogonki są wówczas krótkie, a same liście sztywne. Taka sytuacja może się przydarzyć, gdy w glebie brakuje potrzebnej roślinie miedzi, albo gdy roślina nie może jej dostatecznie pobierać. Może być wiele powodów takiej sytuacji. Po pierwsze pH gleby może być zbyt wysokie. 

  • Inne powody zwijania liści pomidora 

Pomidory najlepiej czują się w podłożu o kwasowości na poziomie 5,5-6,5 pH. Problem z liśćmi może też wynikać z nadmiernego nawożenia rośliny azotem czy fosforem. Żeby dogłębnie zbadać problem, należy wykonać test pH gleby  przy wykorzystaniu profesjonalnego narzędzia. Jeśli okaże się, że problemem jest podłoże, można dodatkowo zastosować nawozy typowo miedziowe. 

Są też inne powody, dla których roślina może chorować. Fioletowe liście pomidora mogą być reakcją na gwałtowny spadek temperatury. Często też takie liście z czasem żółkną. Jeśli jednak jest to wyłącznie skutek niskiej temperatury, to nie ma większych powodów do zmartwień. Gdy tylko zrobi się cieplej, to pomidory powinny szybko odzyskać zdrowy wygląd.  

W jaki sposób pomidory zwijają liście?

Jak widać, istnieje wiele powodów, dla których pomidor zwija liście. Roślina może skręcać liście zarówno ku górze, jak i w dół. Może to wynikać ze zbyt nasłonecznionego stanowiska, z błędów w nawożeniu i niedoborów związków mineralnych. Czasami problem z liśćmi wynika też z warunków pogodowych, na przykład gwałtownego spadku temperatury. W jaki sposób pomidory zwijają liście i o czym to świadczy? 

  • Zwijanie liści pomidora w łódeczkę

Wydaje ci się, że twoje pomidory zwijają liście? To może być początek większego problemu, dlatego nie warto czekać, tylko trzeba od razu przystąpić do działania. Kiedy jednak zwijające się liście pomidorów są realnym problemem, a kiedy to jedynie zbytnia troska i przewrażliwienie ogrodnika? Z typowym zwijaniem liści pomidora mamy do czynienia, gdy skręcają się wzdłuż nerwów, tworząc przy tym charakterystyczne kształty przypominające „łódeczkę”. 

Należy bardzo dokładnie obejrzeć roślinę. Jeśli liście pomidora zwijają się, ale dodatkowo są widoczne plamy czy przebarwienia, to może oznaczać chorobę grzybową czy przelanie.  Liście bez plam i widocznych przebarwień, ale wyraźnie zwijające się ku górze, to może być z kolei mechanizm obronny rośliny, która próbuje dać nam znać, że coś jest nie tak. 

Pomidor może zwijać liście z powodu braku wody i suszy, ale może być to również efekt przenawożenia, chorób czy ataku szkodników. Jak to rozpoznać? 

Przeczytaj również: Oprysk z drożdży na pomidory. Jak zrobić i kiedy najlepiej stosować?

  • Liście pomidora zwijają się i skręcają do góry 

Jeśli liście rośliny skręcają się ku górze, może to oznaczać, że roślina znajduje się w zbyt nasłonecznionym miejscu. Pomidor lubi słoneczne stanowiska i ciepłe temperatury, jednak zbyt duże nasłonecznienie może powodować skręcanie się liści ku górze i jest sygnałem ostrzegawczym, że należy roślinę przesadzić w inne miejsce. Jeśli nie ma możliwości przesadzenia pomidora, trzeba zadbać o odpowiednią ochronę. 

Dobrze sprawdzi się nawet zwykły parasol przeciwsłoneczny do ogrodu, ale najlepiej jest od początku posadzić pomidory pod tunelem foliowym albo stosować specjalne maty osłaniające. Ta konstrukcja jest niezwykle prosta do zaaranżowania, a może zarówno ochronić pomidory przed nadmiernym słońcem, jak i przed deszczem. 

Pomidory hodowane w doniczkach to mniejszy problem, bo wystarczy przestawić uprawę w inne, mniej nasłonecznione miejsce. Dobre stanowisko dla pomidorów w doniczkach to ustawienie od południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej strony. 

  • Pomidor zwija liście do dołu  

Jeśli roślina zwija liście, jednak nie do góry, tylko do dołu, może to oznaczać problem z nawozem. Pomidory zwijające liście do dołu to częsty objaw w przypadku nadmiernego nawożenia rośliny azotem. Kolejnym objawem jest to, że roślina ma charakterystyczne ciemnozielone liście. 

W przypadku, gdy liście pomidora zwijają się do dołu, należy niezwłocznie przerwać nawożenie i skrupulatnie obserwować roślinę. Kondycja liści będzie dobrym wyznacznikiem ogólnego stanu zdrowia pomidorów. W skrajnych przypadkach, gdy podejrzewamy, że roślina mogła zostać znacząco przenawożona nawozem azotowym, można spróbować wypłukać nieco glebę. 

W tym celu stosujemy jednorazowo intensywne podlewanie, co może pomóc wypłukać nadmiar azoty z podłoża. Trzeba jednak bardzo uważać, aby nie przelać rośliny. Nadmiar wody w podłożu może doprowadzić do gnicia korzeni czy choroby grzybowej. Z jakich innych jeszcze powodów pomidor zwija liście? 

Przeczytaj również: Te choroby najczęściej atakują pomidory. Jak je zwalczyć?

choroby pomidorów Pomidory często atakowane są przez choroby grzybowe Fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.