Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Jak czytać rachunek za prąd 2023?

Konia z rzędem temu, kto, patrząc na dokument, wie, bez wcześniejszych analiz, jak czytać rachunek za prąd. Zmiennych na fakturze od dostawcy jest kilkanaście, a każda z nich ma finalny wpływ na wysokość kwoty, którą trzeba zapłacić. Sprawdzamy, jak czytać rachunek za prąd oraz ile wynoszą maksymalne stawki w 2023 roku za energię elektryczną. 

Jak czytać rachunek za prąd 2023?
Jak czytać rachunek za prąd 2023. Fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Jak czytać rachunek za prąd? Składniki rozliczenia

Problem pierwszy to różnice w fakturach wynikające z faktu, że mamy więcej niż jednego sprzedawcę energii. Stąd rachunki za prąd wyglądają inaczej dla poszczególnych dostawców. Kolejna trudność to ilość informacji, które znajdują się na rachunku. Lwia ich część jest niezrozumiała, niemniej jednak uściślając, każdy rachunek za prąd zawiera podstawowe dane jak dane sprzedawcy i płatnika oraz numer faktury

Jak czytać rachunek za prąd? Na tym najważniejsze z perspektywy klienta są rozliczenie sprzedaży i dystrybucji energii. Tu przed płatnikiem wyrastają schody. W rachunku znajduje się wartość określana jako prognozowana. Nie należy jednak kierować się bezpośrednio definicją sensu stricto. Otóż wartość prognozowana to nasze dotychczasowe zużycie prądu. Wbrew nazwie zostało oszacowane na poprzednim rachunku.

Przeczytaj także: Zalegasz z zapłatą za prąd? Co zrobić, żeby uniknąć odłączenia prądu?

Gdyby w sposobie, jak czytać rachunek za prąd było mało komplikacji, to kwota przy wartości prognozowanej została już opłacona. Oczywiście o ile płacimy rachunki na czas. Od tej kwoty odejmowana jest należność za faktyczne zużycie w danym okresie rozliczeniowym

Jak czytać rachunek za prąd? Jeżeli po odjęciu należności za faktyczne zużycie prądu od wartości prognozowanej wynik jest dodatni to mamy dopłatę. Oczywiście wynik ujemny oznacza niedopłatę za prąd

Jak czytać rachunek za prąd 2023? Ważny jest VAT 

Odczytywania rachunku za prąd w 2023 roku nie ułatwia zamieszanie z VAT-em. Warto mieć na uwadze, że w fakturach za 2022 uwzględniona zostaje obniżka VAT i akcyzy na prąd, która obowiązywała do końca 2022 roku.

Jak to wygląda w praktyce? Rządowa Tarcza Antyinflacyjna sprawia, że rachunek za prąd za 2022 rok objęty jest podatkiem VAT w wysokości 5%. Z kolei w trwającym w 2023 roku płacimy za prąd więcej. Wynika to chociażby z faktu powrotu dawnej stawki VAT w wysokości 23%.  

Jak czytać rachunek za prąd? Poszczególne pozycje 

Świadomość wysokości stawki VAT ułatwi czytanie rachunku. Jak w praktyce prezentują się konkretne pozycje i co dokładnie oznaczają? Jak czytać rachunek za prąd łatwo sprawdzić, korzystając z przykładu Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Jak czytać rachunek za prąd? Jak czytać rachunek za prąd? Tak definiowane są poszczególne opłaty. Autor: Polski Komitet Energii Elektrycznej

Każda rachunek za prąd składa się z dwóch rodzajów kosztów. To koszty związane ze sprzedażą i koszty związane z dystrybucją. Ta druga oznacza oczywiście dostarczenie energii do naszego licznika.

Jak czytać rachunek za prąd? Grupa taryfowa

Każdy rachunek za prąd informuje również o taryfie. Na jej podstawie rozliczany jest klient, a sama grupa taryfowa zależy od zamówionej mocy i planu taryfowego. W Polsce funkcjonują grupy taryfowe dla klientów indywidualnych G oraz klientów biznesowych A, B, C:

  • G11, C11, C21, B11, B21 - taryfa płaska, w której przez cały dzień płacimy tyle samo za energię;
  • G12, G12e, G12w, C12a, C12b, C22a, C22b, B22 - tu doba jest podzielona na dwie strefy, w których płacimy dwie określone ceny w zależności od godzin, w których pobieramy energię;
  • G13, C13, C23, B23 - tu doba podzielona jest na trzy strefy godzinowe i zgodnie z nimi rozliczony jest prąd.

Istnieją także różne inne taryfy, ale stanowią one tylko niewielki promil wymienionych powyżej.

Od czego zależy wysokość rachunku za prąd? 

Koszty związane z dystrybucją na fakturze to chociażby moc umowna. Ta określa ilość kilowatów mocy zakupionych w zakładzie energetycznym. Nie powinno się przekraczać, ponieważ skutkuje to naliczeniem kar. Od czego zależy wysokość rachunku za prąd jeszcze?

Liczy się również opłata dystrybucyjna zmienna. W tej pozycji rozliczane są opłaty za dystrybucję energii elektrycznej, zależne od ilości pobranej energii. W oparciu o taryfę i stawkę z nią powiązaną. Ważna jest również opłata kogeneracyjna, która wspiera wytwarzanie energii elektrycznej z „wysokosprawnej kogeneracji”.

Przeczytaj także: Do kiedy można składać wnioski o dopłatę do fotowoltaiki w 2023 roku? Nie przegap terminu, bo stracisz nawet 15 tys. złotych

Na wysokość rachunku wpływa również opłata dystrybucyjna stała. Ta jest niezależna od ilości pobranej energii. Ważne jest, by jej parametry były dobrane z idealną dokładnością. Źle dobrana moc umowna będzie skutkować ponoszeniem dodatkowych opłat za jej przekroczenie lub generować koszty, w przypadku gdy jest ona dobrana na wyrost

Na rachunek za prąd wpływają również opłata przejściowa i opłata abonamentowa. Pierwsza jest uzależniona od naszych dokładnych rachunków za energię w konkretnym miesiącu, czyli zużycia. Abonamentowa dotyczy obsługi klientów, czyli wystawianie i naliczanie faktur oraz koszty administracyjne.

Maksymalna cena za prąd w 2023

Do końca 2023 roku maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych i mikro, małych i średnich firm będzie wynosić 785 zł/MWh. Z kolei rząd zdecydował się zamrozić ceny prądu, wyróżniając trzy progi - do 2000 kWh, 2600 kWh i 3000 kWh rocznie.

Ile wynosi maksymalna cena za prąd po przekroczeniu limitu? Dla gospodarstw domowych powyżej limitów zużycia została ustalona stawka na poziomie na 699 zł/MWh (to 0,6930 zł netto, czyli 0,8524 zł brutto). Jeszcze w 2022 roku średnia cena 1 kilowatogodziny (kWh) w Polsce wynosiła 77 gr.

Przeczytaj także:

Podszedł z urządzeniem do telewizora. Odczyt pokazał niebywałe wyliczenia

Dopłaty do prądu i gazu 2023. Komu przysługuje dofinansowanie, do kiedy składać wnioski?

Jak zgłosić stan licznika energii elektrycznej? Sam odczytaj licznik prądu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.