Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Kolejna podwyżka dla właścicieli domów i mieszkań. Podatek idzie mocno w górę

W przyszłym roku czeka nas kolejna podwyżka podatku od nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? Kto zapłaci najwięcej? Dowiedz się, ile wyniesie maksymalna stawka podatku od nieruchomości w 2023 roku. 

Kolejna podwyżka dla właścicieli domów i mieszkań. Podatek idzie mocno w górę
Podatek od nieruchomości dla osób fizycznych w 2023 roku można zapłacić w 4 ratach. Fot.123RF/Arkadiusz Ziolek/East News

Spis treści:

Podatek od nieruchomości 2023 — od czego trzeba zapłacić?

Podatek od nieruchomości należy opłacić w przypadku:

 • gruntów,

 • budynków i ich części,

 • budowli, czyli obiektów, które nie są budynkami, a także ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W przypadku użytków rolnych lub lasów nie zachodzi obowiązek płacenia podatku od nieruchomości. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy są one wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej, w takim przypadku konieczne jest zapłacenie daniny w odpowiedniej wysokości.

Kto ustala wysokość podatku od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości należy do grupy podatków lokalnych. Oznacza to, że dokładną wysokość podatku od nieruchomości ustala organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu opodatkowania. Może to być wójt lub burmistrz gminy, a także prezydent miasta. Wysokość podatku każdego roku określa uchwała rady gminy lub rady miasta.

Jednak powyższy organ podatkowy nie może ustalić wysokości podatku od nieruchomości jedynie na podstawie swoich celów. Maksymalne stawki podatku od nieruchomości określa minister finansów.

Przeczytaj również: Nowy obowiązek dla wynajmujących i sprzedających mieszkania. Nawet tysiąc złotych za ważny dokument

Podatek od nieruchomości 2023 — stawki

Aktualne maksymalne stawki podatku od nieruchomości na 2023 roku zostały określone w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2022 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2023.

W przypadku gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków) maksymalna stawka w 2023 roku wyniesie 1,16 zł od 1 m2 powierzchni. Oznacza to wzrost o 12,6% w stosunku do stawki z 2022 roku, która wynosiła 1,03 zł.

Maksymalna stawka podatku od nieruchomości w 2023 roku w przypadku budynków mieszkalnych lub ich części wyniesie 1 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. W porównaniu ze stawką określoną w 2022 roku (0,89 zł) jest to wzrost o 12,4%.

Właściciele budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych, lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej muszą liczyć się z koniecznością zapłaty maksymalnej stawki w wysokości 28,78 zł. W porównaniu do poprzedniego roku jest to wzrost o 11,8% do stawki 25,74 zł, która obowiązywała w 2022 roku.

podatek od nieruchomości Podatek od nieruchomości obliczany jest w odniesieniu do powierzchni gruntów, budynków lub ich części użytkowych. Fot.Marek Bazak/East News

Kto nie musi płacić podatku od nieruchomości?

W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych został uwzględniony szereg zwolnień z konieczności opłacania podatku od nieruchomości. Są to między innymi:

 • instytuty badawcze, z wyjątkiem przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą,

 • żłobki i kluby dziecięce oraz prowadzące je podmioty, w zakresie nieruchomości zajętych na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego,
 • grunty stanowiące nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej,

 • położone na terenie rodzinnego ogrodu działkowego: grunty, altany działkowe i obiekty gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz budynki stanowiące infrastrukturę ogrodową z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej,

 • grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej,

 • publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy, w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową,

 • grunty i budynki we władaniu muzeów rejestrowanych.

Jak zapłacić podatek od nieruchomości przez internet?

Podatek od nieruchomości dla osób fizycznych w 2023 roku można zapłacić w 4 ratach:

 • rata do 15 marca,

 • rata do 15 maja,

 • rata do 15 września,

 • rata do 15 listopada.

Płatności nie można podzielić na raty, gdy kwota podatku od nieruchomości jest mniejsza, niż 100 złotych. Pozostali podatnicy opłacają podatek od nieruchomości co miesiąc (do 15. dnia każdego miesiąca, za styczeń do 31 stycznia), samodzielnie ustalając jego wysokość.

Najszybszą i najłatwiejszą formą opłaty podatku od nieruchomości jest przelew online. Wystarczy znać numer konta urzędu gminy lub miasta, który został wskazany w decyzji o wysokości podatku otrzymanej z gminy.

Przeczytaj również: Kontrole abonamentu RTV i wysokie kary. Kto puka do polskich domów i czy można go nie wpuścić?

"Ekologicznie": Absurdy pod szyldem "eko" na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.