Prawo i finanse

Kontrole domów w 2023. Co sprawdzą urzędnicy, czy musisz ich wpuścić do domu?

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) w 2023 roku planuje masowe kontrole domów. Kontrolerzy sprawdzą nie tylko stan techniczny domów, ale też źródło ciepła i jego zgodność z deklaracją CEEB. Co jeszcze skontrolują urzędnicy? Czy kontrola jest obowiązkowa? Sprawdź!

Kontrole domów w 2023. Co sprawdzą urzędnicy, czy musisz ich wpuścić do domu?
Szykują się masowe kontrole domów w 2023 roku. Co będą sprawdzać urzędnicy? Fot.CanvaPro/Adam Burakowski/East News

Spis treści:

Kontrola domów i deklaracji CEEB  

Już w pierwszym kwartale 2023 roku rozpoczną się masowe kontrole budynków w Polsce. Ich celem jest określenie realnego stanu technicznego budynków mieszkalnych, a także sprawdzenie zgodności złożonej deklaracji CEEB ze stanem faktycznym. Kontrole te są organizowane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Pozwoli to gminom łatwo zdefiniować potrzeby remontowe i termomodernizacyjne jej mieszkańców. Pozyskane dane będą wykorzystywane także do przygotowania sprawozdań z realizacji programów dotyczących ochrony środowiska oraz walki ze smogiem.     

Kontrola budynków będzie przeprowadzona w ramach działającej od lipca 2021 roku i zbierającej dane o źródłach ciepła CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). Ta działa w obrębie szerszego Systemu ZONE (Zintegrowanego Systemu Ograniczenia Niskiej Emisji).

Kto będzie kontrolował domy w 2023 roku?

Kontrole domów nie będą miały formy samospisu. Mogą je przeprowadzić uprawnieni kontrolerzy – komisarze, przedstawiciele samorządu, inspektorzy ochrony środowiska, a także osoby z uprawnieniami budowlanymi. Każdy z nich może zostać wysłany w celu sprawdzenia stanu technicznego budynku oraz zainstalowanego systemu ogrzewania.

Co będzie kontrolowane w domach?

W pierwszej kolejności zostanie sprawdzone źródło ciepła. Urzędnicy sprawdzą, czy faktycznie korzystamy ze sposoby ogrzewania budynku, jaki wskazaliśmy w deklaracji CEEB. W ramach przypomnienia termin na jej złożenie dla istniejących już domów minął 30 czerwca 2022 roku. Natomiast właściciele i zarządcy nieruchomości nadal nadsyłają swoje zgłoszenia. Warto też pamiętać, że jeśli między faktycznym źródłem ogrzewania a tym wskazanym przez nas w deklaracji CEEB będą rozbieżności, możemy zostać ukarani za składanie fałszywych oświadczeń.    

kontrola domów Kontrole domów w 2023 będą dotyczyć źródeł ciepła i ich zgodności z deklaracjami CEEB. Fot.Piotr Hukalo/East News

Ponadto urzędnicy mają też ocenić stan techniczny budynku. Będą sprawdzać m.in.:

  • grubość ścian,

  • rodzaj ocieplenia,

  • grubość dachu,

  • roczne zużycie paliwa wykorzystywanego do ogrzewania.

Czy kontrola domu jest obowiązkowa?

Najbardziej interesującą kwestią jest z pewnością fakt, że kontrola domów nie jest obowiązkowa, a osoby do niej uprawnione nie mogą wejść do naszego domu bez pozwolenia. Jest to działanie dobrowolne. Właściciele budynków będą mogli zgłosić chęć udziału w audycie domu przez internet. W tym celu należy zamówić wizytę urzędnika online w dogodnym dla siebie terminie. Wówczas do drzwi zapuka komisarz, inspektor ochrony środowiska czy ktoś z uprawnieniami budowlanymi.    

Dlaczego warto wystąpić o audyt? Po jego przeprowadzeniu zebrane podczas inwentaryzacji dane trafią do systemu ZONE, dzięki czemu wszystkie informacje na temat naszego budynku zgromadzone będą w jednym miejscu. Pozwoli to zamówić np. przegląd kominiarski, który zresztą jest obowiązkiem każdego właściciela domu.

Oprócz tego na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji budynków i przeglądów kominiarskich będziemy mogli wygenerować i pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego. Jest on z kolei potrzebny do wniosku składanego w celu uzyskania dofinansowania na termoizolację nieruchomości. Mówiąc inaczej, w ten sposób można zaoszczędzić na prywatnym audycie energetycznym domu, który jest dość kosztowny.       

Przeczytaj również: 

Dotacja na termomodernizację domu. Jak dostać nawet 135 tys. zł na remont?

Straty ciepła w domu. Jak sprawdzić, gdzie ucieka ciepło w domu?

Co grozi za brak świadectwa energetycznego budynku? Kto wystawia obowiązkowe świadectwo i za ile?

Jak oszczędzać zimą na rachunkach? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.