Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Kto nie może kupić taniego węgla od gminy? Sprawdź, jakie są zasady

Tani węgiel od gminy to rządowy program, którego celem jest poprawa dostępności opału. Na mocy ustawy samorządy będą mogły sprzedawać węgiel w maksymalnej cenie 2000 zł za tonę. Okazuje się jednak, że nie każdy może go kupić. Jakie warunki trzeba spełnić, by zaopatrzyć się w tani opał?

Kto nie może kupić taniego węgla od gminy? Sprawdź, jakie są zasady
Chcesz kupić tani węgiel od gminy? Nie każdy może to zrobić. Fot. East News Wojciech Strozyk/Reporter, M.Lasyk/Reporter

Spis treści:

Tegoroczny sezon grzewczy jest wyjątkowo trudny, ze względu na bardzo wysokie ceny opału oraz braki w asortymencie. Aby zapobiec pogłębiającemu się kryzysowi energetycznemu, 27 października 2022 r. przyjęto ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Na jej mocy samorządy będą mogły kupować węgiel na atrakcyjnych warunkach.

Ile kosztuje tani węgiel od gminy?

Zgodnie z nowymi przepisami, gminy będą zaopatrywane w węgiel przez spółki skarbu państwa, takie jak PGE Paliwa czy Węglokoks, w cenie 1500 zł za tonę. Te natomiast będą mogły sprzedawać go mieszkańcom w maksymalnej cenie 2000 zł za tonę. Różnicę  w wysokości 500 zł wykorzystają na pokrycie kosztów transportu, magazynowania i dystrybucji.

Osoby zainteresowane zakupem muszą jednak pamiętać, że cena 2000 zł na tonę nie zawiera dostawy opału pod wskazany adres. Koszty transportu będą ustalane indywidualnie, w oparciu o odległość oraz ilość zakupionego surowca.

Kto może kupić tani węgiel od gminy?

Opał na preferencyjnych warunkach będzie mogła zakupić każda osoba, której gospodarstwo domowe jest ogrzewane węglem, nawet jeśli w gminie, którą zamieszkuje, sprzedaż nie jest prowadzona. W takie sytuacji może udać się do najbliższej miejscowości dystrybuującej tańszy opał.

Tani węgiel od gminy ma być dostępny na szeroką skalę już w listopadzie bieżącego roku. Okazuje się jednak, że aby go otrzymać, trzeba spełnić kilka warunków.

Przeczytaj również: Ruszyły zapisy na węgiel za 2000 zł. Jak zapisać się na węgiel w gminie?

Problem z dostępnością węgla dotyka wiele gospodarstw ogrzewających domy tym surowcem. Fot. Tadeusz Koniarz/REPORTER East News

Jak kupować tani węgiel od gminy?

Osoby zainteresowane zakupem opału na preferencyjnych warunkach powinny złożyć do gminy specjalne oświadczenie. Obecnie nie istnieje wzór pisma urzędowego potrzebnego na tę okoliczność. Wniosek o możliwość zakupu taniego węgla od gminy można napisać samodzielnie. Musi on zawierać takie informacje jak:

  • dane wnioskującego,
  • ilość opału, który chce nabyć,
  • numer kontaktowy

Podstawowym dokumentem, który podlega weryfikacji w czasie składania wniosku o tani opał jest deklaracja CEEB. Preferencyjne warunki nabycia surowca przysługują beneficjentom dodatku węglowego oraz gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ciepła jest węgiel.

Ile węgla można kupić od gminy?

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, do końca roku można będzie nabyć 1,5 tony węgla w preferencyjnej cenie. Kolejne 1,5 będzie dostępne po 1 stycznia 2023 r. Łącznie każde gospodarstwo będzie mogło zakupić 3 tony węgla w maksymalnej cenie 2000 zł brutto.

Przeczytaj również: Podwójny dodatek do węgla – kiedy przysługuje? [PORADNIK]

Kto nie może kupić taniego węgla od gminy?

Zakup taniego opału nie przysługuje osobom, które otrzymały dotację na inne źródło ciepła –pellet, drewno, gaz LPG itp. Z możliwości tej nie skorzystają również osoby, które do tej pory nie złożyły deklaracji CEEB (warto wspomnieć, że jest to obowiązkowe, a termin minął kilka miesięcy temu).

Z możliwości zakupu taniego węgla od gminy wykluczeni są także beneficjenci innych programów, m.in. osoby, którym udało się nabyć węgiel w cenie gwarantowanej, nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę. Takie warunki zapewniała ustawa z dn. 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych.

Z tego względu do wniosku należy dołączyć oświadczenie, że żaden z członków danego gospodarstwa domowego nie kupili paliwa stałego na sezon grzewczy 2022–2023 w cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę (nie wliczając w to ewentualnych kosztów transportu).

Kto nie kupi taniego opału od samorządu? Ważne są terminy

Kolejnym czynnikiem wpływającym na możliwość odrzucenia wniosku, jest zbyt późne złożenie go. Ostateczny termin mija 15 kwietnia 2023 roku. Po upływie tego terminu wnioski nie będą rozpatrywane.

Raport specjalny: Ile zapłacisz za ogrzewanie?

"Wydarzenia": Problemy z dystrybucją węgla na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.