Prawo i finanse

Nowy dodatek elektryczny do pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego. Kto dostanie 1000 i 1500 zł?

Dodatek elektryczny to kolejne wsparcie finansowe od rządu w czasie kryzysu ekonomicznego. Dopłata do prądu będzie przyznawana na takich samych zasadach, jak dodatki dla osób, które ogrzewają domy pelletem, drewnem czy węglem. Sprawdź, czy ci się należy dodatek do ogrzewania elektrycznego!

Nowy dodatek elektryczny do pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego. Kto dostanie 1000 i 1500 zł?
Dodatek elektryczny będzie funkcjonować na tej samej zasadzie, co pozostałe dodatki. Fot.123RF/Adam Wysocki/East News

Spis treści:

Do tej pory na dodatek energetyczny mogły liczyć te gospodarstwa domowe, które ogrzewały swoje domy m.in. węglem, drewnem, pelletem, gazem płynnym czy olejem opałowym, których ceny w ostatnim czasie gwałtownie wzrosły. Natomiast Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. To ona przewiduje wypłatę jednorazowego dodatku energetycznego.  

Przypominamy, że w 2023 r. rząd zablokuje wzrost cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 roku, pod warunkiem że gospodarstwo domowe zużywa rocznie nie więcej niż 2 tys. kWh rocznie. W przypadku gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami limit ma wynosić 2,6 tys. kWh rocznie, natomiast w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników – 3 tys. kWh.

Komu przysługuje dodatek elektryczny?

Nowy dodatek elektryczny jest przeznaczony dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła. Innymi słowy, jest skierowany do osób, które ogrzewają domy prądem. Szacuje się, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.      

Nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać z nowego świadczenia. Obowiązuje przy tym zasada: jeden dodatek na jeden adres zamieszkania. Oznacza to, że dodatku do prądu nie dostaną gospodarstwa domowe, które złożyły wniosek o wypłatę dodatku do innego paliwa.  

Przeczytaj również: Jak można oszczędzić na ogrzewaniu? Wystarczy dobrze ustawić ten zawór. Znasz wszystkie symbole?

Ile wynosi dodatek elektryczny?

Warto przede wszystkim zaznaczyć, że wysokość dodatku energetycznego jest uzależniona od zużycia prądu przez dane gospodarstwo domowe, które korzysta z ogrzewania elektrycznego lub pomp ciepła. Dopłata do prądu wyniesie 1000 zł. Natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej powyżej 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.   

Jak wynika z projektu ustawy, dodatek do ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła będzie wypłacany jednorazowo. Warto też wiedzieć, że wypłata dodatku nie jest zależna od określonych kryteriów dochodowych. Ponadto będzie przyznawany na takich samych zasadach co węglowy, do drewna, pelletu, gazu LPG czy oleju opałowego.   

komu przysługuje dodatek elektryczny Wysokość dodatku elektrycznego wyniesie 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Fot.123RF.com

Kiedy składać wniosek o dodatek elektryczny?

Zgodnie z projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można składać w terminie od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku. Dodatek ma być najpóźniej wypłacony do 31 marca 2023 roku. 

Gdzie składać wniosek o dodatek elektryczny?

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek (podobnie jak w przypadku pozostałych dodatków). Można to zrobić na kilka sposobów: osobiście w urzędzie gminy lub miasta, drogą pocztową na adres urzędu albo przez system ePUAP.

Warto jednak pamiętać, że warunkiem niezbędnym do otrzymania dodatku elektrycznego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Dodatki do ogrzewania – jakie są?

Rząd chce pomóc Polakom w pokryciu części kosztów związanych ze wzrostem cen na rynkach paliw i energii, w tym kosztów ogrzewania. Jako pierwszy został wprowadzony dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł przysługujący gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe zasilane są węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Z kolei Polacy, którzy ogrzewają swoje domy drewnem kawałkowym, pelletem, gazem LPG czy olejem opałowym także otrzymają jednorazowe rządowe wsparcie w postaci dodatku do ogrzewania.

Przyjęta przez rząd ustawa przewiduje następujące kwoty:

  • dodatek w wysokości 3000 zł – gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy (z wyłączeniem drewna kawałkowego);

  • dodatek w wysokości 2000 zł – jeśli głównym źródłem ogrzewania jest kocioł olejowy;

  • dodatek w wysokości 1000 zł – w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stale kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym;

  • dodatek w wysokości 500 zł – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG.

Szacuje się, że dodatek do paliw innych niż węgiel obejmie ponad 1 mln gospodarstw domowych, a na ten cel zostanie przeznaczone 1,9 mld zł.

Przeczytaj również: Wniosek o dodatek energetyczny. Mamy rządowy wzór wniosku. Podpowiadamy, jak go wypełnić i złożyć

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.