Prawo i finanse

Ulgi i dofinansowania dla właścicieli domów. O co wnioskować w 2023 roku, czy każdemu należy się pomoc?

Dofinansowania dla właścicieli domu to istotna pomoc dla osób, które w najbliższym czasie planują budowę lub modernizację takiej nieruchomości. Dzięki nim inwestor może otrzymać środki na m.in. rozpoczęcie budowy, ocieplenie domu oraz zakup ekologicznych urządzeń, takich jak fotowoltaika czy pompa ciepła. O jakie ulgi mogą starać się właściciele domów w 2023 roku? Oto programy dopłat, z których warto skorzystać w najbliższym czasie.

Ulgi i dofinansowania dla właścicieli domów. O co wnioskować w 2023 roku, czy każdemu należy się pomoc?
Kto może skorzystać z dopłat i ulg w 2023 roku? Fot.123RF.com

Spis treści:

Ulgi i dofinansowania dla właścicieli domów. Państwowe programy dopłat w 2023 roku

Właściciele domów mogą liczyć w 2023 roku na wiele rządowych programów oferujących dofinansowanie. Na długiej liście możliwych do uzyskania ulg znajdują się dopłaty do przedsięwzięć związanych z:

 • termoizolacją budynku,

 • wymianą pieca,

 • zakupem pompy ciepła,

 • zakupem fotowoltaiki (wraz z dodatkowymi urządzeniami takimi jak np. magazyn energii czy magazyn ciepła),

 • budową domu jednorodzinnego na korzystnych warunkach kredytowych.

Najważniejsze programy, które pozwalają uzyskać dofinansowanie i ulgi dla właścicieli domów, to:

 • Czyste Powietrze (w tym ulga termomodernizacyjna) – dofinansowanie do wymiany źródła ciepła i termomodernizacji w domach jednorodzinnych;

 • Mój Prąd – dofinansowanie do zakupu i montażu fotowoltaiki wraz z dodatkowymi urządzeniami;

 • Moje Ciepło – dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła;

 • Bezpieczny kredyt 2 proc. (od lipca 2023 r.) – dopłata do rat kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu dla osób poniżej 45. roku życia przez okres 10 lat.

Czyste Powietrze. Nawet 135 tys. złotych dotacji na termomodernizację domu

Czyste Powietrze to państwowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę starych pieców. W styczniu 2023 r. ruszyła kolejna edycja programu, która zakłada szereg zmian. To m.in.:

 • podwyższona dotacja na wymianę „kopciucha” i termomodernizację budynku;

 • wyższe progi dochodowe;

 • możliwość złożenia drugiego wniosku o dofinansowanie dla beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła;

 • ścieżka bankowa programu – kredyt bankowy z dotacją na częściową spłatę zobowiązania będzie można otrzymać na inwestycje rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku;

 • obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego budynku;

 • możliwość uzyskania dotacji na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych 20 mg/m sześc. w przypadku, gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu.

Zobacz też: Dotacja na termomodernizację domu. Jak dostać nawet 135 tys. zł na remont?

O dotację z programu Czyste Powietrze mogą starać się właściciele i współwłaściciele ukończonych domów jednorodzinnych (na dom w budowie nie można otrzymać pieniędzy), a także właściciele lub współwłaściciele wydzielonych w takich budynkach lokali mieszkalnych z osobną księgą wieczystą.

W ramach programu Czyste Powietrze wyróżnia się trzy rodzaje dofinansowania:

 • podstawowy poziom dofinansowania – osoby z dochodem rocznym do 135 tys. zł mogą starać się o dopłatę do 66 tys. zł;

 • podwyższony poziom dofinansowania – osoby z przeciętnym miesięcznym dochodem na osobę do 1894 zł lub do 2651 zł mogę starać się o dopłatę do 99 tys. zł;

 • najwyższy poziom dofinansowania – osoby z przeciętnym miesięcznym dochodem na osobę do 1090 zł lub do 1526 zł mogą starać się o dopłatę do 135 tys. zł.

W celu uzyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze należy złożyć odpowiedni wniosek do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW). Formularz wniosku wraz z załącznikami oraz instrukcją jego wypełnienia można znaleźć w Portalu Beneficjenta, tj. aplikacji internetowej znajdującej się na stronach internetowych WFOŚiGW lub w serwisie gov.pl. Dokumenty należy przesłać przez Portal Beneficjenta lub dostarczyć je też w formie papierowej.

Mój Prąd. Kto może skorzystać i jak złożyć wniosek?

Wśród dofinansowań i ulg przysługujących właścicielom domów zalicza się również program Mój Prąd. Ma on na celu propagowanie idei odnawialnych źródeł energii w Polsce poprzez zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Osoby, które pragną zwiększyć swoją niezależność energetyczną, mogą starać się o dofinansowanie do zakupu samych paneli fotowoltaicznych lub instalacji fotowoltaicznych wraz z dodatkowymi urządzeniami, w tym magazynami energii lub magazynami ciepła.

Z dofinansowania w ramach programu Mój Prąd w 2023 roku mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy:

 • wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby,

 • mają zawartą umowę, która reguluje kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji lub umowę sprzedaży energii elektrycznej,

 • rozliczają się w systemie net-billing.

Maksymalna wysokość dotacji wynosi 31 tys. zł, przy czym na same panele fotowoltaiczne przysługuje dopłata w kwocie około 3000–7000 zł. Konkretna kwota zależy uzależniona jest od rodzaju przedsięwzięcia oraz od tego, czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii lub ciepła.

Aby złożyć online wniosek o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w ramach programu Mój Prąd, należy wykorzystać profil zaufany lub e-dowód. Można go założyć na stronie www.pz.gov.pl. Do złożenia wniosku potrzebne są dane:

 • kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej,

 • dowód zapłaty faktury/oświadczenie o dokonanej wpłacie,

 • zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej, potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano,

 • oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku, gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji).

Zobacz też: Dofinansowanie fotowoltaiki 2023. Dla kogo? Jak złożyć wniosek? Czy opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne?

Moje Ciepło. Dotacja do pomp ciepła w domach nawet do 21 tys. zł

Moje Ciepło to rządowy program dofinansowania do zakupu i montażu pompy ciepła w domach jednorodzinnych. Budynek musi jednak spełniać określone wymogi dotyczące energooszczędności (współczynnik zapotrzebowania na energię odnawialną EP wynoszący maksymalnie 55 kWh/mkw na rok). Dodatkowo w budynku nie może się znajdować żadne źródło ciepła na paliwo stałe.

Wielkość dotacji w ramach programu Moje Ciepło nie uzależniona jest od dochodów beneficjentów. Na zakup i montaż wybranej pompy ciepła można otrzymać od 7 do 21 tys. zł. Dofinansowanie udostępniane jest wyłącznie w formie zwrotu. Oznacza to, że dopłata będzie udzielana dopiero po zakupie i instalacji pompy ciepła z osprzętem.

Nabór wniosków do programu Moje Ciepło wystartował 29 kwietnia 2022 r. i przeprowadzany jest w formie elektronicznej. Będzie odbywać się w trybie ciągłym do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków. Wnioski do programu Moje Ciepło przyjmowane są wyłącznie w wersji elektronicznej przez GWD, czyli generator wniosków o dofinansowanie.

Bezpieczny kredyt 2 proc. Kto będzie mógł skorzystać i od kiedy?

Rządowy program Bezpieczny kredyt 2 proc. to najnowszy projekt skierowany do osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 mkw mieszkania.

Czytaj też: Meble, oświetlenie, AGD? Sprawdź, jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej 2022 i co odliczyć od podatku

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat.

Istotną informację stanowi fakt, że wkład własny w programie Bezpieczny kredyt 2 proc. nie może być wyższy niż 200 tys. zł. Oznacza to, że cena nieruchomości nie może być wyższa niż 700 albo 800 tys. zł.

Program Bezpieczny kredyt 2 proc. ma wejść w życie w lipcu 2023 r.

Zobacz też:

Dofinansowanie do mieszkania 2023. Komu się należy, ile można dostać i kiedy złożyć wniosek?

Kontrole domów w 2023. Co sprawdzą urzędnicy, czy musisz ich wpuścić do domu?

Co grozi za brak świadectwa energetycznego budynku? Kto wystawia obowiązkowe świadectwo i za ile?

Jak oszczędzać zimą na rachunkach? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.