Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Zamrożenie cen prądu. Jak złożyć wniosek przez internet? [INSTRUKCJA]

Ceny prądu w 2023 roku mają zostać zamrożone, ale tylko do pewnego limitu – 2000 kWh. Dla niektórych grup wprowadzono wyższe limity, natomiast aby móc skorzystać z ulgi, trzeba złożyć odpowiednie oświadczenie. Komu przysługują wyższe normy zużycia energii elektrycznej? Jak złożyć oświadczenie przez internet? Poniżej znajdziesz wzór wniosku o zamrożenie cen prądu dla klientów TAURON, ENERGA, ENEA, PGE oraz E.ON do pobrania.    

Zamrożenie cen prądu. Jak złożyć wniosek przez internet? [INSTRUKCJA]
Sprawdź, jak wypełnić wniosek o zamrożenie cen prądu przez internet. Fot. CanvaPro/enea.pl

Spis treści:

Tarcza Solidarnościowa to nowy pomysł rządu, w ramach którego ceny prądu zostaną zamrożone na poziomie z 2022 roku, pod warunkiem pewnego poziomu zużycia energii elektrycznej. Ustawa przewiduje tani prąd dla gospodarstw domowych, które nie przekroczą limitu 2000 kWh. Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach limit zużycia energii podniesiono do 2600 i 3000 kWh. Aby jednak skorzystać z wyższych limitów, należy złożyć specjalny wniosek o zamrożenie cen prądu.  

Wniosek o zamrożenie cen prądu dla wyższego limitu – kto może złożyć?

Podstawowy limit 2000 kWh nie wymaga składania oświadczenia. Wniosek o zamrożenie cen prądu muszą złożyć osoby uprawnione do taniej energii elektrycznej w limicie 2600 kWh i 3000 kWh. Są to odpowiednio:

 • osoby z niepełnosprawnością (limit do 2600 kWh);

 • rodziny z Kartą Dużej Rodziny (limit do 3000 kWh);

 • rolnicy (limit do 3000 kWh).

Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia energii elektrycznej odbiorcy będą rozliczani według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r.

Przeczytaj również: Wzór wniosku o zamrożenie cen prądu dla rodzin wielodzietnych. Limit podniesiony do 3000 kWh – co trzeba zrobić? [PORADNIK]

Gdzie złożyć oświadczenie dotyczące zwiększenia limitu na energię elektryczną?

Wniosek o zamrożenie cen prądu trzeba będzie złożyć w spółce energetycznej, w której gospodarstwo się rozlicza. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • osobiście w siedzibie przedsiębiorcy energetycznego lub w biurach obsługi klienta (listę placówek można znaleźć na stronach dostawców energii);

 • za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres dostawcy energii;

 • w formie elektronicznej (oświadczenie opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym).

zamrożenie cen prądu W niektórych przypadkach limit zużycia prądu podniesiono do 2600 i 3000 kWh. Fot.123RF.com

Jak wypełnić oświadczenie o podwyższonym limicie prądu przez internet? Instrukcja

Aby wypełnić oświadczenie o podwyższonym limicie prądu przez internet, należy przede wszystkim wskazać nazwę dostawcy energii oraz numer PPE – punktu poboru energii (jeśli numerów PPE jest więcej niż jeden, trzeba podać wszystkie).

Następnie należy sprawdzić swoje dane osobowe (m.in. imię, nazwisko i numer PESEL) i wpisać dane do kontaktu (adres korespondencyjny, adres e-mail, a także numer telefonu). Warto jednak zaznaczyć, że podanie tych danych jest dobrowolne, ale ułatwi kontakt z dostawcą energii.  

Aby skorzystać z wyższego limitu zużycia energii, musimy wykazać, że mamy prawo do tej ulgi.

 • Rolnicy – muszą podać numer i kopię decyzji organu o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów oraz nazwę organu podatkowego, który ją wydał.

 • Rodziny wielodzietne – powinny podać skan Karty Dużej Rodziny wraz z ważnym numerem seryjnym dokumentu.

 • Gospodarstwa domowe zamieszkiwane przez osoby z niepełnosprawnością – muszą przedstawić orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności wydane osobie poniżej 16 roku życia.

Jak złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu przez internet – krok po kroku?

Oświadczenie o podwyższonym limicie prądu można przesłać za pośrednictwem platformy e-PUAP. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić krok po kroku.

 1. Wejdź na stronę epuap.gov.pl i przejdź na stronę logowania.

 2. Wybierz sposób logowania (profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna).

 3. Wypełnij wszystkie obowiązkowe pola formularza.

 4. Po wypełnieniu oświadczenia system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl, gdzie sprawdzisz i podpiszesz zgłoszenie elektronicznie. Możesz podpisać oświadczenie: podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowodem) lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.  

 5. Kliknij Przejdź do podpisu i podpisz wniosek o zamrożenie cen prądu.

 6. Potwierdzenie dostaniesz na swoją skrzynkę Gov (ePUAP) od razu po wysłaniu oświadczenia. Znajdziesz je w folderze Wysłane. Jeśli w oświadczeniu będą błędy – dostawca energii skontaktuje się z tobą.

Pamiętaj, że wniosek o zamrożenie cen prądu składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Do kiedy złożyć oświadczenie uprawniające do skorzystania z podwyższonego limitu prądu?

Oświadczenie o zamrożenie cen prądu warto dostarczyć jak najszybciej, jednak nie później niż do 30 czerwca 2023 roku. Warto również zaznaczyć, że usługa jest bezpłatna. Jeśli tego nie zrobimy, będzie nam przysługiwał tylko podstawowy limit zużycia prądu do 2000 kWh. W tym przypadku za każdą kolejną zużytą kWh będziemy rozliczane według nowych, wyższych cen. Zgodnie z nowymi przepisami dla gospodarstw ta cena wyniesie 693 zł za MWh, a dla samorządów i sektora MŚP – 785 zł za MWh.   

Wzory oświadczeń o zamrożeniu cen prądu

Każde przedsiębiorstwo energetyczne opracowało swój własny wzór wniosku o zamrożenie cen prądu. Poniżej znajdują się wzory oświadczeń do pobrania:

 • Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu – wzór dla klientów Tauron TUTAJ.

 • Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu – wzór dla klientów Enea TUTAJ.

 • Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu – wzór dla klientów Energa TUTAJ.

 • Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu – wzór dla klientów PGE TUTAJ.

 • Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu – wzór dla klientów E.ON TUTAJ.

Przeczytaj również: Podwójny, a nawet potrójny dodatek do węgla dla jednego domu. Kiedy przysługuje 6000 i 9000 zł i jak złożyć wniosek? [PORADNIK]

"Wydarzenia": Problemy z dystrybucją węgla na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.