Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Cieszą oko i oczyszczają powietrze. Egzotyczne okazy, które warto mieć w domu

Dracena, polyscias, pachira i nolina to bardzo popularne drzewka domowe. Oprócz tego, że zachwycają wyglądem i wdziękiem, są również bardzo pożyteczne. Potrafią filtrować powietrze lepiej niż niejeden oczyszczacz. Dowiedz się, jak uprawiać te egzotyczne rośliny w swoim mieszkaniu.

Cieszą oko i oczyszczają powietrze. Egzotyczne okazy, które warto mieć w domu
Drzewka egzotyczne nie tylko cieszą oko, ale także oczyszczają powietrz. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Egzotyczne rośliny do domu

Aby zasadzić zieloną dżunglę, wcale nie musisz mieszkać w północno-wschodniej części Azji Południowej. Dzięki specjalnym odmianom drzew sprowadzonych do Polski i udomowionych możesz stworzyć ją również we własnym domu!

Egzotyczne rośliny domowe wprowadzają do wnętrz nieco więcej życia. Cechują się piękną, intensywną barwą i uatrakcyjniają tym samym pomieszczenia, w których się znajdują. Co ciekawe, sprawiają także, że mieszkanie wydaje się bardziej przytulne i ciepłe. Orientalne kwiaty potrafią oczarować swym kształtem, kolorem, a czasem i zapachem. Dobierając im odpowiednie, stylowe donice, uzyskasz niezwykle efektowne rozwiązania. Gdy zapewnisz domowym drzewom dogodne warunki do życia, z pewnością odwdzięczą się tym samym i nie sprawią ci najmniejszego problemu. W ich uprawie ważne są światło, woda i właściwe podłoże.

Ciekawostką jest fakt, że drzewka egzotyczne nie tylko cieszą oko, ale także oczyszczają powietrze. Oznacza to, że w procesie fotosyntezy rośliny domowe pobierają toksyczne substancje z otoczenia i przetwarzają dwutlenek węgla w tlen. Dzięki nim możesz odetchnąć z ulgą!

Istnieje bardzo dużo drzewek, które bez problemu możesz hodować we własnym mieszkaniu. Co ciekawe, ich wymagania nie są wygórowane ani skomplikowane. Poniżej kilka przykładów fantastycznych okazów, wprost idealnych do twojego mieszkania. Dzięki nim, w swoim ulubionym miejscu uzyskasz niesamowity, egzotyczny klimat!

Dracena – uprawa i pielegnacja

Dracena na rodzaj Draceana składa się około 40 gatunków wiecznie zielonych roślin, rosnących w tropikalnych rejonach Azji i Afryki. Draceny jako rośliny doniczkowe uprawiane są już bardzo długo. Na początku hodowano je tylko w szklarniach, dopiero później trafiły do mieszkań. Rośliny te są cenione między innymi ze względu na swoje dekoracyjne liście wyrastające z oryginalnego pnia. Stały się drzewkami popularnymi, ze względu na wieloletni wzrost i łatwość w uprawie. Najbardziej znane odmiany draceny to:

  • dracena właściwa (Draceana draco) – określana potocznie „smoczym drzewem”. Naturalnie występuje na Wyspach Kanaryjskich. W naturze jest zazwyczaj wysokim drzewem o prostym, grubym pniu i okazałym pióropuszu liści. Może on dorastać do 20 m wysokości. Drzewo to wytwarza czerwony sok, czyli żywicę zwaną przez tubylców „smocza krwią”. Jest ona wykorzystywana w produkcji jako barwnik. Ta odmiana draceny jest łatwa do rozmnażania, dlatego też najczęściej można ją spotkać w mieszkaniach;

  • dracena obrzeżona (Draceana marginata) – charakteryzuje się dość cienkim, ale sztywnym pniem, z którego wyrasta pióropusz wąskich liści. Liście mają czerwonawe obrzeżenia lub kolorowe paski wzdłuż nerwu głównego. W zależności od odmiany, mogą mieć one zieloną lub bordową barwę. Istnieją także odmiany o jasnych, trójkolorowych liściach. Jest rośliną trwałą, odporną na zmienne warunki panujące w mieszkaniu;

  • dracena wonna (Draceana fragrans) – Ten gatunek to draceny o szerokich, mocno wygiętych liściach. Mają one ciemnozieloną barwę, otoczone są jasno-zielonymi pasami. Nazwa “wonna”, sugeruje, że rozkwitające kwiaty, wytwarzają przyjemny, intensywny zapach. Co ciekawe, po kwitnieniu dracena wonna nie zamiera. Zazwyczaj pióropusze okazałych liści osadzone są na grubym, nieco zdrewniałym pniu, który dzięki swojej wyjątkowości, wpływa na atrakcyjność rośliny.

Jakie stanowisko dla draceny?

Odpowiednia pielęgnacja dracen ma olbrzymie znaczenie w całokształcie udanej uprawy. Po pierwsze, drzewka te mają duże wymagania świetlne i powinny być usytuowane w miejscach jasnych. Lubią światło rozproszone, ale nie przepadają za mocnym słońcem. Z reguły, więcej światła potrzebuje dracena odmiany Tricolor, która ma barwne liście. Jeśli będzie ona stała w słabo oświetlonym miejscu, ich piękne kolory zaczynają zanikać. 

Ważne, aby w okresie wzrostu dracena zaaklimatyzowała się w normalnej temperaturze pokojowej (ok. 21-22°C). W okresie zimowym temperaturę tę można nieco obniżyć, jednak nie poniżej 13°C. Wspomniane zakresy temperatur są odpowiednie dla wymienionych wyżej, najpopularniejszych gatunków i odmian dracen. Co istotne, istnieją też mniej znane gatunki, wymagające zimą minimalnej temperatury w granicach 18°C. Z uwagi na ten fakt, kupując tę roślinę, warto poznać dokładnie wymagania, jakie ma konkretna dracena. Rodzaje draceny wonnej i smoczej zimą tolerują temperaturę ok.12-15°C. Natomiast większość pozostałych gatunków woli temperaturę w granicach 15-18°C.

Przeczytaj również: Roślina odporna na przesuszenie. Idealna dla zapominalskich miłośników zieleni

dracena Dracena dereńska bywa nazywana palmą fałszywą. Dzikorosnąca roślina przypomina drzewo Fot. 123RF/PICSEL

Jak podlewać draceny?

Dracena nie znosi zalewania korzeni. Podlewa się ją dość obficie, ale dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Nadmiar wody usuwamy. 

Najlepsza ziemia dla draceny

Ziemia musi być żyzna, ale i przepuszczalna. Jej odczyn pH powinien wynosić w granicach 6,3-6,8.  

Jak przesadzać dracenę

Pielęgnacja dracen jest związana z ich przesadzaniem. W momencie, kiedy okaże się, że doniczka draceny jest zbyt mała, nie zwlekaj i zapewnij jej nowe, wygodne lokum! Zazwyczaj zabieg ten należy wykonywać co rok u osobników młodych, później już co 2-3 lata. Jeśli użyjesz większej donicy, może okazać się, że ponowne przesadzanie wcale nie będzie konieczne. 

Dracenę o niezbyt efektownym wyglądzie można przeznaczyć na sadzonki. W ten sposób ją odmłodzimy i rozmnożymy. Można odciąć sadzonkę wierzchołkową, a długi pęd przeznaczyć na dodatkowe sadzonki pędowe. Odcinamy pęd i dzielimy na kilka odcinków, nie krótszych niż 10 cm. Z sadzonki wierzchołkowej usuwamy dolne liście, zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w podłożu do roślin zielonych lub palm. Każdy z fragmentów pnia zanurzamy w ukorzeniaczu i strząsamy jego nadmiar. Sadzonki umieszczamy w doniczkach z podłożem do roślin zielonych. Całość można przykryć folią, tak aby nie dotykała wierzchołków sadzonek. W folii muszą być otwory. Ustawiamy doniczkę lub doniczki w takim miejscu, aby nimi nie ruszać i ich nie przestawiać, żeby nie uszkodzić formujących się korzeni. Po ok. 3-4 tygodniach na sadzonkach powinny pojawić się młode liście.

Co jest najważniejsze przy przesadzaniu dracen? Otóż na dnie nowej doniczki należy zawsze ułożyć warstwę drenażową, która zabezpieczy system korzeniowy przed gniciem. Idealnie sprawdzą się do tego drobne kamyki lub keramzyt. Dopiero na drenaż nasypuje się ziemię próchniczą (oczywiście bogatą w składniki pokarmowe).

Przeczytaj również: TOP 10 pięknych i modnych kwiatów doniczkowych

Poznaj nasz ranking najpiękniejszych roślin doniczkowych w 2022 roku. Fot. 123RF/PICSEL

Polyscias – tropikalna roślina w twoim mieszkaniu

Polyscias (Polyscias scutellaria) może być uprawiany w warunkach domowych pod warunkiem, że spełnione zostaną jego tropikalne wymogi.

  • Najważniejsze jest dostarczenie mu dużego dostępu do światła. Roślina najlepiej czuje się na parapecie przy oknie wschodnim.

  • Należy także pamiętać o zapewnieniu drzewku odpowiedniego podłoża (najlepsze będzie to przeznaczone dla kwiatów o ozdobnych liściach). Polecane jest stosowanie podłoża o odczynie zbliżonym do obojętnego. Ziemię zaleca się wymieszać z keramzytem.

  • Co ważne, przynajmniej raz w miesiącu polyscias powinien być odżywiany mieszanką nawozu z dodatkiem potasu.

  • Pamiętaj, aby zapewnić mu odpowiednio dużo miejsca do wzrostu – w przypadku tej rośliny sprawdzą się średnie i duże kompozycje. Wzrost drzewka jest stosunkowo szybki, ale warto mu w tym pomóc.

  • Drzewko jest odporne na choroby i szkodniki. Choruje tylko w przypadku, gdy ma wokół liści zbyt suche powietrze. Mimo to, warto ochraniać je naturalnymi środkiami (polyscias nie znosi oprysków chemicznych).

Ważne: Polyscias jest rośliną trującą. Zrezygnuj z jego uprawy, gdy masz w domu małe dzieci lub zwierzęta. Najlepszym rozwiązaniem są tzw. ogrody w szkle. Nie dość, że są zamknięte i bezpieczne, nadają też wspaniałego, nowoczesnego charakteru przestrzeni, w której się znajdują.

Polyscias Polyscias do prawidłowego wzrostu wymaga stałego dostępu do światła. Fot. 123RF/PICSEL

Pachira wodna – wyjątkowa ekspozycja przestrzeni

Jeszcze nie tak dawno pachira wodna (Pachira aquatica) była rośliną mało popularną i raczej niewiele ludzi o niej słyszało. Obecnie uznaje się ją za jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nie ma w tym nic dziwnego. Zachwyca ona swą urodą, eleganckim pokrojem, intensywną zielenią i błyszczącymi liśćmi.

Na domiar tego listki tej rośliny zebrane są na szczycie zgrubiałego u podstawy pieńka w piękną, parasolowatą rozetę. Często można spotkać okazy pachiry w formie warkocza splecionego z kilku jej pieńków. Zwieńcza go niezwykle okazały pióropusz liści.

Autor: makeyourlifegreener

Pachira wygląda wręcz olśniewająco. Aby zachować jej niezwykły wygląd, należy pamiętać, że po jakimś czasie może ona stracić swój urok. Część roślin tworzących wspomniany warkocz bywa niejako zagłuszona przez pozostałe. Aby tego uniknąć, musisz odpowiednio zadbać o to drzewko. Jeśli będzie zbyt gęste, postaraj się je przesadzić.

Nolina – popularna noga słonia

Nolina recurvata, inaczej Baucarnea recurwata, nazywana jest też baucarneą wygiętą lub popularnie „nogą słonia”. Należy ona do rodziny agawowatych (Agavaceae).

Wywodzi się z suchych obszarów Ameryki Środkowej, płaskowyżu meksykańskiego i Gwatemali. Tam też osiąga faktyczną wielkość drzewa. Skąd wzięła się jej potoczna nazwa? Otóż, na zgrubiałym pniu, kształtem przypominającym nogę słonia, wyrasta pióropusz długich, wąskich liści o skórzanej strukturze.

Traktowana jako roślina doniczkowa, nie ma dużych wymagań co do wilgotności podłoża. Jej pielęgnacja jest bardzo prosta. Nolina nie przepada za wodą. Należy ją przesuszyć przed kolejnym podlewaniem. Przy jej uprawie warto stosować nawozy z dużą ilością potasu. Roślina zdecydowanie potrzebuje dużo światła. Preferuje tereny jasne. Przy małej ilości światła jej liście jaśnieją, a następnie załamują się. Nie lubi też przesadzania. Nolinę łatwo można rozmnażać z nasion.

pogotowie roślinne baner

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.