Rośliny domowe

Czy zamiokulkas kwitnie? Oczywiście, ale potrzebuje do tego specjalnego traktowania

Zamiokulkas, nazywany też "klejnotem Zanzibaru" to efektowna roślina doniczkowa o błyszczących zielonych liściach i niewielkich wymaganiach uprawowych. Sprawdźcie, jak go pielęgnować, by bujnie rósł i wypuścił nietypowe kwiatostany.

Czy zamiokulkas kwitnie? Oczywiście, ale potrzebuje do tego specjalnego traktowania
Sprawdżcie, co trzeba zrobić, żeby zamiokulkas zakwitł. Fot. Canva Pro: dabkowski/123RF.com

Spis treści:

Zamiokulkas zamiolistny — charakterystyka

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to tropikalna roślina doniczkowa pochodząca z terenów Afryki Wschodniej, głównie z Zanzibaru i Tanzanii. W ostatnich latach zamiokulkas stał się jedną z najpopularniejszych roślin uprawianych w domach i zyskał miano niezawodnej, wręcz żelaznej rośliny. Określa się go również jako "klejnot Zanzibaru". Wszystko to ze względu niewielkie wymagania uprawowe. Kwiat ten toleruje nawet słabe oświetlenie i ma niskie zapotrzebowanie na wodę.

Zamiokulkas ma gładkie, błyszczące liski ułożone naprzemiennie na długich pędach, które wyrastają z podziemnych kłączy. Młode liście początkowo przybierają odcień jasnej limonki, a z czasem stają się coraz ciemniejsze i ich kolor staje się szmaragdowo-zielony.

Zamiokulkasy rosnące w środowisku naturalnym osiągają pokaźne rozmiar, jednak w warunkach domowych zwykle dorastają do 50-100 cm wysokości. Roślina rośnie stosunkowo wolno, natomiast duży wpływ na rozwój rośliny ma stanowisko. Dlatego to, jak szybko roślina urośnie, będzie zależało od tego, ile światła słonecznego będzie otrzymywać na co dzień.

Oprócz małych wymagań i atrakcyjnego wyglądu zamiokulkas ma jeszcze jedną ważną zaletę, a jest nią zdolność oczyszczania powietrza z formaldehydów. Dzięki temu polecany jest do sypialni i innych często uczęszczanych pomieszczeń w domu.

Przeczytaj również: Kompaktowy kuzyn zamiokulkasa. Jak uprawiać i pielęgnować zamiokulkasa 'Zenzi'?

Kwiat zamiokulkasa — czy zamiokulkas zakwita?

Mało kto wie, że zamiokulkas oprócz młodych pędów liściowych wytwarza też kwiatostany. Rozwijają się one na pędach o kolbowatym kształcie. Z czasem osłonka chroniąca kwiat rozwija się i odsłania owocostan o jasnym zabawieniu. Ten dosyć nietypowy kwiat ma zwykle od 5 do 7 cm długości i pokryty jest maleńkimi nasionami. Kiedy kwitnie zamiokulkas? Pędów kwiatowych możemy się spodziewać w trakcie wegetacji, czyli wiosną i latem.

Niestety w uprawie domowej stosunkowo rzadko możemy podziwiać kwiaty zamiokulkasa. Jednak nie jest to niemożliwe, a wielu naszych Czytelników pochwaliło się, że ich zamiokulkasy kwitną regularnie! Co zatem zrobić, żeby zamiokulkas zakwitł? Kluczem do sukcesu jest staranna pielęgnacja i zapewnienie roślinie warunków podobnych, do tych, jakie ma w swoim środowisku naturalnym.

Pielęgnacja zamiokulkasa — jak o niego dbać, by zakwitł?

Uprawa zamiokulkasa może naprawdę sprawiać wiele radości, ponieważ zapewnienie mu warunków zbliżonych do naturalnych wcale nie jest trudne. W naturze roślina porasta tereny górskich sawann, gdzie gleba często uboga jest w składniki odżywcze. Zamiokulkas rośnie w cieniu, pod koronami wyższych gatunków drzew, dzięki czemu przystosowany jest do trudnych warunków atmosferycznych, braku słońca i wody. Wszystko to sprawia, że bardzo łatwo uprawiać go w warunkach domowych. Naprawdę niewielki wysiłek może sprawić, że zamiokulkas zacznie bujnie się rozwijać, a wisienką na torcie będzie jego kwiat!

Zamiokulkas wytwarza bardzo nietypowe kwiaty w kształcie kolby. Fot. Canva Pro: dabkowski

Najważniejsze zasady uprawy zamiokulkasa:

  • Stanowisko

Zamiokulkas najlepiej rośnie w miejscach o pośrednim nasłonecznieniu. Można ustawić go w głębi pokoju, gdzie docierać będzie do niego rozproszone przez firankę światło dzienne. Co prawda roślina poradzi sobie również w miejscach zacienionych np. w łazience bez okna, ale w takim miejscu jego wzrost może być zahamowany i trudno będzie oczekiwać młodych pędów liściowych i kwiatów. Warto pamiętać, że jaśniejsze stanowisko spowoduje, że zamiokulkas będzie rosnąć szybciej, co zwiększy szansę zakwitnięcia.

Ważna jest również odpowiednia temperatura pomieszczenia, w którym trzymamy zamiokulkasa. Pamiętajmy, że jest to roślina tropikalna, która preferuje pokojową temperaturę powietrza. Lepiej nie trzymać jej w pomieszczeniach, w których jest mniej niż 15 stopni Celsjusza.

  • Podłoże

Roślinę warto posadzić w bogatym w składniki odżywcze podłożu. Najlepsza będzie dla niego lekka i przepuszczalna ziemia. W sklepach są dostępne gotowe mieszanki dla sukulentów, po które warto sięgnąć chcąc przesadzić roślinę do nowej doniczki. Należy też pamiętać o warstwie drenażu, który uchroni roślinę przed nadmiarem wody, co w przypadku zamiokulkasa jest bardzo istotne. 

  • Podlewanie

Zamiokulkas nie potrzebuje częstego podlewania, ponieważ gromadzi wodę w podziemnych kłączach. Wystarczy, że podlejemy go średnio raz na dwa tygodnie. Pamiętajmy jednak, że ziemia musi wyschnąć, zanim nawodnimy roślinę po raz kolejny. Warto też wziąć pod uwagę, że zamiokulkasy, które uprawiane są na jasnych stanowiskach, będą potrzebowały częstszego podlewania, niż te, które rosną w zacienionych pomieszczeniach. Dlatego każdorazowo przed podlewaniem należy sprawdzić palcem stan podłoża i absolutnie nie nawadniać rośliny, jeśli ziemia nie jest jeszcze przeschnięta.

Jak rozpoznać, że zamiokulkas jest przelany lub przesuszony? O przesuszeniu będą świadczyć więdnące i pomarszczone liście, natomiast przelanie sygnalizują żółknące liście i gnicie podstawy pędów.

  • Nawożenie

Chcąc wzmocnić roślinę, warto nawozić ją co dwa tygodnie lub miesiąc preparatem do roślin zielonych, zawierającym wszystkie mikro i makroelementy wspierające wzrost i rozwój rośliny. Bardzo dobre efekty przynosi również nawożenie zamiokulkasa domowym nawozem przygotowanym na bazie skórek z banana. Wystarczy je pokroić, wrzucić do słoika, zalać wrzątkiem i odstawić na kilka dni w ciemne miejsce. Po tym czasie powstałą mieszankę można dodawać do podlewania. Przynosi to naprawdę rewelacyjne efekty!

Ważne jest jednak, by zimą zaprzestać dokarmiania rośliny i ponownie rozpocząć ten zabieg dopiero wiosną.

  • Rozmnażanie

Rozmnażanie zamiokulkasów odbywa się najczęściej przez podział podziemnych bulw. Wystarczy podzielić rozrośnięte kłącza podczas przesadzania rośliny. Kwiaty można też rozmnożyć za pomocą sadzonek liściowych, jednak jest to trudniejsza metoda i bardziej czasochłonna.

  • Choroby i szkodniki

Zamiokulkasy chorują głównie z powodu nieprawidłowej pielęgnacji. Zabójcze są dla nich niskie temperatury oraz przelanie. Pocieszające jest to, że zamiokulkas rzadko pada ofiarą szkodników. Zagrożeniem mogą być jedynie nicienie, atakujące system korzeniowy rośliny.

Naprawdę niewiele trzeba, by zamiokulkas zdrowo rósł i z czasem wytworzył też pęd kwiatowy. Wystarczy sporadyczne podlewanie i nawożenie, dostęp do światła i przepuszczalne podłoże, w którym nie zalega woda. To podstawowe i kluczowe wytyczne w uprawie tych kwiatów.

Czy wasze zamiokulkasy kwitły? Napiszcie w komentarzu.

Przeczytaj również: Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powód jest banalny, zobacz, co trzeba zrobić

Naturalne nawozy sprawią, że zamiokulkas wypuści nowe pędy liściowe. Fot. 123RF.com

Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.