Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Roślina dla rodziny palacza. Pochłania toksyny z powietrza

Dracena wonna to bardzo efektowna roślina liściasta, która nie tylko może być świetną ozdobą pokoju, ale ponadto należy do gatunków pochłaniających zanieczyszczenia z powietrza. Jest łatwa w uprawie, dlatego tym bardziej warto zaprosić ją do swojego domu. Jak uprawiać dracenę wonną, by prezentowała się jak najlepiej? Sprawdź! 

Roślina dla rodziny palacza. Pochłania toksyny z powietrza
Dracena wonna poprawi jakośc powietrza w mieszkaniu Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Skąd pochodzi dracena wonna? 

Dracena wonna (łac. fragnans) – podobnie jak inne rośliny tego gatunku – pochodzi naturalnie z rejonów Afryki. Dziko rośnie głównie w tropikalnych lasach, jednak nie wymaga idealnego odtworzenia tych warunków w trakcie uprawy. 

Dracena wonna przywędrowała do Europy w XVIII wieku i od tego czasu jest niezwykle popularna we wnętrzach. Jej nazwa pochodzi od przepięknie pachnących kwiatów, których niestety raczej nie spotkasz na swoim okazie. W domach hodowane są zwykle specjalnie wyselekcjonowane kultywary – stworzone właśnie po to, by była prosta w utrzymaniu i obsłudze. 

Przeczytaj również: Grubosz marszczy liście i gubi gałązki? Tak uratujesz roślinę

Ogromną zaletą tej rośliny są jej właściwości pochłaniające toksyny i zanieczyszczenia. Świetnie sprawdza się do poprawy jakości powietrza, gdy na dworze występuje sporo smogu lub w rodzinie palaczy. Jest też dobrym wyborem dla alergików i astmatyków, którzy mogą dzięki niej zauważyć poprawę w trakcie oddychania. Spożycie rośliny może jednak wywołać zatrucie, dlatego trzeba uważać, gdy w domu mieszkają dzieci i zwierzęta. 

Jak wygląda dracena wonna? 

Naturalnie dracena wonna jest rośliną drzewiastą, osiągającą 3-6 m wysokości. W warunkach pokojowych może osiągnąć nawet ponad 2 m, jednak potrzebuje do tego wielu lat powolnego wzrostu. Jeśli chcesz, by Twój okaz był jak najwyższy, wybierz ten uprawiany na pniu. 

Prawdziwą ozdobą tego gatunku są duże i szerokie na ok. 5 cm liście – zielone lub w paski i lancetowate, podobne do liści kukurydzy. Są bardzo duże, z maksymalną długością 1 m. Chociaż pachnące kwiaty pojawiają się raczej jedynie w warunkach naturalnych (rzadko mogą wystąpić w domu, przy odpowiedniej opiece i po kilku latach uprawy), uroda rośliny zapewniła jej wielu zwolenników. 

Do najczęściej hodowanych w domach odmian draceny wonnej należą: 

 • Victoria – ma zielone liście z jasnym obramowaniem i ciemniejszym paskiem na środku, 
 • White Stripe – ma zielone liście z kilkoma jasnymi paskami, 
 • Massangeana – ma zielone liście z jednym jasnym pasem przez środek. 

Wybierz najlepsze stanowisko dla draceny wonnej 

Dracena wonna należy do gatunków prostych w uprawie i polecanych początkującym hodowcom. Aby długo cieszyła oczy, warto jednak wybrać dla niej odpowiednie stanowisko. Na co zwrócić uwagę? 

 • Najlepszym miejscem dla draceny wonnej będzie to jasne o rozproszonym świetle. Nie wystawiaj jej bezpośrednio na słońce, żeby nie spalić liści. Da sobie radę ponadto w półcieniu czy nawet zacienieniu. 
 • Zapewnij roślinie w lecie temperaturę ok. 18-25°C, w zimie 18-21°C. Niższa temperatura może niekorzystnie wpłynąć na jej rozwój. 
 • Ten rodzaj draceny lubi powietrze o wilgotności ok. 50-65%. Warto zadbać o ten wskaźnik, ponieważ zwiększa on szansę, że nawet w pokojowych warunkach pojawią się pięknie pachnące kwiaty. Uważaj zimą przy kaloryferze – najlepiej zastosować nawilżacz powietrza lub postawić obok doniczki pojemnik z wodą. 
 • Nie narażaj rośliny na przeciągi, szczególnie podczas zimowego wietrzenia. Dracena nie ma natomiast problemu z dymem papierosowym czy innymi wyziewami, które pochłania. 
 • W miesiącach letnich możesz wystawić roślinę na balkon, taras bądź do ogrodu. Pamiętaj jednak, by temperatura była odpowiednio wysoka. 

Stanowisko dla draceny wonnej możesz przygotować na parapecie lub podłodze czy w stojącej donicy blisko okna. 

Dracena wonna preferuje przepuszczalną, próchniczą i żyzną glebę Fot. Unsplash.com 

Sadzenie draceny wonnej – ziemia i nawożenie 

Dracenę wonną najlepiej zasadzić w przepuszczalnej, próchniczej i żyznej glebie. Dobrze sprawdzi się zwykła ziemia z wymieszanym piaskiem lub perlitem albo specjalna mieszanka do dracen i palm. Bardzo ważne, by na dnie doniczki umieścić keramzyt, kamienie czy żwir. Drenaż jest wskazany, by zapobiec przestojowi wody na dnie. Najlepszym rozwiązaniem jest także doniczka z dziurkami odpływowymi i podstawką. 

Przeczytaj również: Roślina będzie kwitła przez cały rok. Wystarczy prosty zabieg

W miesiącach wiosennych, letnich i jesiennych nawożenie jest wskazane – najlepiej nawozem przystosowanym do tego rodzaju roślin, ponieważ draceny mają zwiększone zapotrzebowanie na potas. Uważaj również, by nawozu nie było zbyt dużo – oznaką tego jest brązowienie brzegów liści. 

Dracena wonna podlewanie – jak robić to poprawnie? 

Dracena wonna wymaga wilgotnego podłoża, ale nie może być przelana – lepiej odrobinę ją przesuszyć niż narazić na zalanie. Oto najważniejsze wskazówki, by roślina rosła piękna i zdrowa. 

 • Podlewanie wskazane jest nawet 2-3 razy w tygodniu latem i 3-4 razy w miesiącu zimą (w zimie podłoże przed kolejnym nawadnianiem może nawet odrobinę przeschnąć w górnej warstwie). 
 • Najlepiej, by woda była odstana i miękka, nie zimna i prosto z kranu. 
 • Unikaj zastoju wody w doniczce – jeśli zacznie zbierać się w podstawce, odlej ją. 
 • Dracena wonna lubi zraszanie bez względu na temperaturę i porę roku – w lecie pamiętaj jednak, by nie robić tego na bezpośrednim słońcu. 

Przeczytaj: Szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni. Jakich roślin unikać?

Choroby draceny wonnej  

Dracena wonna jest bardzo odporna na choroby. Należy uważać przede wszystkim z nawadnianiem – przelanie może wywołać infekcje grzybicze i gnicie korzeni oraz pleśnienie. Innym niebezpieczeństwem dla rośliny są szkodniki (takie jak przędziorki), które uaktywniają się przy bardzo niskiej wilgotności powietrza. Suche powietrze może powodować ponadto żółknięcie liści oraz ich opadanie. 

Pielęgnacja draceny wonnej – przycinanie i mycie liści

Dracena wonna lubi przycinanie liści, które dzięki temu szybciej się rozrastają. Jest ono wskazane szczególnie w sytuacji, gdy miejsce rośliny jest raczej zacienione (wówczas pędy mogą mieć mniej liści niż przy jasnych stanowiskach). Usuwaj także zniszczone czy wysuszone lub chore fragmenty rośliny. Aby zapewnić błysk liściom warto je przemywać wilgotną gąbką bądź szmatką, a także urządzać swojemu okazowi prysznice. Co ok. 2 miesiące możesz stosować ponadto środki nabłyszczające przeznaczone do liści. 

Pielęgnacja tej rośliny obejmuje ponadto regularne obracanie doniczki – co ok. 2 tygodnie. Wszystko dlatego, że liście rosną w stronę światła i lekka zmiana miejsca pozwala na bardziej równomierny wzrost. 

Rozmnażanie i przesadzanie draceny wonnej – jak to zrobić? 

Rozmnażanie draceny wonnej najłatwiejsze jest z wykorzystaniem przyciętych wcześniej pędów, które wystarczy umieścić najpierw w torfie i piasku oraz poczekać na wypuszczenie korzeni, a następnie zasadzić w ziemi.  

Na początku swój okaz możesz przesadzać częściej (np. co roku), a następnie co kilka lat. Obserwuj, czy korzenie wychodzą już z otworów doniczkowych – jeśli tak, to znak, że roślina potrzebuje większego pojemnika. Przesadzanie draceny wonnej powinno odbywać się delikatnie, by nie zniszczyć systemu korzeniowego. 

Przeczytaj również: Dlaczego dracena żółknie i gubi liście? Dzięki temu odratujesz roślinę

Dracena wonna to jedna z tych roślin, które dobrze czują się praktycznie w każdym domu i są polecane nawet początkującym miłośnikom kwiatów doniczkowych. Jeśli szukasz prostego w uprawie, ale efektownego gatunku – to idealne rozwiązanie dla Ciebie. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.