Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Klimatyzacja do domu i mieszkania. Jaką wybrać, ile kosztuje, ile zużywa prądu?

Klimatyzacja w domu czy mieszkaniu jest bardzo przydatna właśnie teraz, latem, gdy temperatura osiąga nawet 40 st. C. Czy opłaca się w nią zainwestować? Na co zwracać uwagę przy zakupie klimatyzacji do domu lub mieszkania? Ile kosztują klimatyzatory? Czy rachunki za prąd bardzo wzrosną po zainstalowaniu klimatyzacji? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Klimatyzacja do domu i mieszkania. Jaką wybrać, ile kosztuje, ile zużywa prądu?
Idealna klimatyzacja w domu do 100m2. Sprawdźmy, ile taki zakup będzie nas kosztować. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Instalacja klimatyzacji w domu nie jest taka łatwa, jak mogłoby się nam wydawać. Wszystko zależy od dobranego urządzenia i jego mocy. Popularne są klimatyzatory z mocą chłodzenia na poziomie powyżej 2,6 kW. Dla domu o wielkości 100 m² dobrze będzie pomyśleć nad mocą minimalną wynoszącą 5 kW. Tylko jak wybrać, aby nie zaskoczyć się wydatkiem? Ile taki klimatyzator zużywa prądu? Radzimy w wyborze klimatyzacji do domu poniżej 100 m².

Klimatyzacja w domu. Jaki rodzaj wybrać do domu o powierzchni poniżej 100 m²

Klimatyzatory do domu dzielą się na dwa najbardziej ogólne typy. Są nimi klimatyzatory split oraz multi-split. Model split sprawdzi się idealnie do chłodzenia jednego pomieszczenia. Należy natomiast zwrócić uwagę na miejsce jego instalacji. Wszystko zależy od wybrania najlepszego miejsca do montażu. Takie miejsce najlepiej skonsultować ze specjalistą.

Model multi-split będzie wyborem idealnym, jeśli chcemy chłodzić całe wnętrze domu. Wszystko przez to, że posiada jedną zewnętrzną jednostkę łączącą wszystkie wewnętrzne instalacje. Daje dostęp do wspólnego systemu chłodzenia, pomimo posiadania kilku wywiewów.

Jak wybrać domową klimatyzację?

Przy wyborze klimatyzatora do domu chcemy być pewni zakupu oraz trwałości urządzenia. Na co powinniśmy jednak zwrócić uwagę przy wyborze idealnego klimatyzatora do naszego domu poniżej 100 m2? Z pewnością najważniejszą rzeczą będzie moc urządzenia. Należy dobrać odpowiednią moc urządzenia w proporcji do metrażu, na którym będzie użytkowany.

Idealna moc klimatyzatora na metraż naszego domu jest możliwa do wyliczenia samemu. Wystarczy wielkość pomieszczenia pomnożyć przez 100 W. Należy pamiętać, że chodzi tu o wielkość pomieszczenia. Nie chodzi tu o metraż całego domu. Można z niego korzystać, kiedy jesteśmy pewni metrażu danego miejsca. Inną metodą jest wyliczenie kubatury, czyli wysokość x szerokość x głębokość. Wynik kubatury mnożymy przez 40 W lub 45 W. Wybór mocy zależy od tego, jak mocno nasłonecznione jest pomieszczenie.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu (100 oraz 150 m²)

Największym wydatkiem będzie zakup samego sprzętu i narzędzi do jego instalacji. Za klimatyzator split o mocy 5,1 kW zmuszeni będziemy zapłacić w okolicach 2200 zł. Dużo więcej kosztuje klimatyzator multi-split. Chłodzenie kilku pomieszczeń jednym klimatyzatorem kosztować nas może nawet ok. 4000 zł. To dopiero pierwszy zakup, czeka nas jeszcze montaż.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Klimatyzator split jesteśmy w stanie zamontować samemu. Mimo wszystko wymaga od nas wiedzy z zakresu instalowania tego typu urządzenia. Lepiej jednak wybrać firmę zajmującą się montażem. Możemy być wtedy pewni, że narzędzia do montażu będą wybrane zgodnie z naszym modelem urządzenia. Koszt takiej obsługi zazwyczaj wynosi 1000-1500 zł. Wynika z tego, przy 100-150 m² zakup klimatyzacji i montaż wyniosą nas w okolicach 5000 zł.

Ile kosztuje utrzymanie klimatyzacji w domu?

Klimatyzacja w domu jest kolejnym urządzeniem, o której należy dbać. Dlatego też należy co jakiś czas go serwisować, co wiąże się z dodatkowymi opłatami. Co mimo wszystko zyskujemy przy kontroli naszego urządzenia? Serwisant, oprócz kontroli urządzenia, od razu może je przeczyścić, nabić preparat chłodniczy i odgrzybić nasz sprzęt. Pozwala na dłuższą żywotność klimatyzacji.

Ceny utrzymania klimatyzacji w domu są różne. Wszystko zależy od serwisu, który podejmie się działania na rzecz naszej wygody. Mimo to ceny w Polsce oscylują w konkretnych przeciętnych wydatkach. Zwykle serwisowanie klimatyzacji waha się w kwotach 150-250 zł. Powinniśmy przed każdym sezonem letnim zgłaszać się na przegląd. Zaniechanie weryfikacji stanu urządzenia może skutkować jego awarią lub nawet utratą gwarancji.

Ile prądu w domu zużywa klimatyzacja?

Przy zakupie klimatyzacji do domu 100 m2 mamy wiele możliwości wyboru. Należy przed kupnem sprawdzić moc chłodzenia i klasę energetyczną. Od niej zależy to, jak dużo klimatyzator zużywa energii podczas pracy. Większość klimatyzatorów posiada klasę energetyczną oznaczoną A, A+, A++ etc. Jest to jednak pewna pułapka. Im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym sam sprzęt jest droższy. Z jednej strony zakup taki może wyjść na naszą korzyść, lecz z drugiej możemy na to spojrzeć jak na inwestycję.

Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za korzystanie z klimatyzatora, zależna jest od jego mocy. Już przed zakupem urządzenia dość często producenci pokazują nie tylko moc urządzenia, lecz także jej pobór energii. Dla przykładu klimatyzator z mocą 3,5 kW może pobrać 1,1 kW. Mało kiedy mimo wszystko klimatyzatory działają cały czas na pełnej mocy. Dla przykładu uznajmy, że posiadamy klimatyzator o mocy 5 kW i poborze 0,8 kW. Ile zapłacimy za niego w skali miesiąca?

Na początek musimy obliczyć, ile godzin w ciągu miesiąca nasza klimatyzacja będzie włączona. Dodatkowo zwrócić należy uwagę na taryfę opłat energii elektrycznej w naszym rejonie. Uznajmy, że u nas za 1 kWh płaci się 0,54 zł, a dziennie wykorzystujemy klimatyzację przez dwie godziny. Na tej podstawie wychodzi 60 godzin w skali miesiąca.

  • 0,8 kW * 60 H = 48 kWh w skali miesiąca
  • 48 kWh * 0,54 zł = 25,92 zł w skali miesiąca

Jak widać, używając klimatyzatora przez dwie godziny dziennie, miesięcznie zapłacimy w okolicach 25,92 zł. Oczywiście kwota może być wyższa, jeśli ustawimy urządzenie na pełne obroty. Nie zalecamy takiego sposobu na korzystanie z klimatyzatora. Nie dość, że nasze rachunki drastycznie wzrosną, to jeszcze zwiększamy szansę na uszkodzenia sprzętu.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.