Urządzanie wnętrz

Wybieramy lustro do łazienki. Architekt zdradza sekret, jak zrobić to dobrze

Lustro pełni praktyczną i estetyczną funkcję. Jest więc obowiązkowym elementem w każdej łazience. Dopasowanie odpowiedniego lustra wcale nie jest jednak takie łatwe. Aby osiągnąć zamierzony efekt, dobierz je do stylu i powierzchni pomieszczenia oraz potrzeb mieszkańców. Jak to zrobić? Skorzystaj z naszych porad! 

Wybieramy lustro do łazienki. Architekt zdradza sekret, jak zrobić to dobrze
Lustra do łazienki podświetlane z wykorzystaniem światła LED mają wiele innych zalet. Fot.123RF.com
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Lustra do łazienki – jakie wybrać? Kształt ma znaczenie 

Wybierając lustro do łazienki, zawsze zwróć uwagę najpierw na wyposażenie we wnętrzu. Jeśli twoja umywalka, wanna czy toaleta są okrągłe, najlepiej dobrać lustro również o takim kształcie. Gdy wyposażenie jest bardziej kanciaste i z kątami prostymi, prostokątne lustro do łazienki może być znacznie lepszym rozwiązaniem. 

Nie jest to jednak regułą. Lustra do łazienki okrągłe są po prostu łatwiejsze do urządzenia. Jeśli masz małą łazienkę poniżej 5 mkw, a zaraz obok umywalki znajdują się pralka, wanna, szafka i kosz na pranie, większe lustro do łazienki może wprowadzić do wnętrza niepotrzebny chaos. 

Zobacz więcej zdjęć

Ponadto prostokątne rozwiązania należą do najbardziej typowych. Jeśli chcesz się wyróżnić, lustra do łazienki okrągłe mogą ci w tym pomóc. Jeżeli zdecydujesz się umieścić podobne lustro także w salonie, korytarzu lub sypialni, stworzysz spójną estetycznie przestrzeń, którą docenią wszyscy domownicy. 

Lustro do łazienki – na jakiej wysokości i jakie wymiary? 

Wymiary i wysokość zamontowania lustra mają ogromne znaczenie. Wpływają na sposób montażu, ale też wygodę wykonywania codziennej toalety.  

Montując lustro nad umywalką, wymierz wysokość tafli. Ważne, by nad górną krawędzią umywalki i pod źródłem światła zostawić około 10 cm przestrzeni. Dzięki temu korzystanie z umywalki będzie wygodne, a lustro nie będzie zachlapywane wodą. Wielkość tafli dostosuj do rozmiarów umywalki. 

W przypadku dużych luster dolna krawędź powinna znaleźć się na wysokości przynajmniej 1–1,3 m od podłogi, a górna – na wysokości drzwi wewnętrznych, czyli około 2 m od podłogi. Pamiętaj też o dzieciach. Jeśli nie da się tak zaplanować przestrzeni, by lustro było dostępne dla wszystkich domowników, zadbaj o osobny kącik dla najmłodszych. 

Skorzystaj z pomocy specjalistów 

Pamiętaj, że specjaliści w sklepach pomogą ci dopasować lustro do łazienki. Na jakiej wysokości je umieścić? To jedno z pytań, na które uzyskasz odpowiedź od eksperta. Nie masz pewności, czy 10 cm wystarczy w przypadku wybranego przez ciebie modelu (szczególnie, jeśli jest niestandardowy)? Poproś o pomoc sprzedawców. Dlaczego? 

Zobacz więcej zdjęć

Zakłada się, że lustro powinno być szerokie jak umywalka lub kilka cm krótsze. Wyjątkiem są bardzo małe łazienki. Jeśli zdecydujesz się w nich na prostokątne rozwiązania – wtedy duża tafla może optycznie powiększyć przestrzeń. Specjalista na pewno będzie wiedział, z jakich opcji skorzystać! 

Nie bój się też szukania nowych wariantów. Nie wszystkie łazienki są ustawne i nie zawsze da się stworzyć praktyczną przestrzeń, używając do tego gotowych rozwiązań. Lustra do łazienki, jakie tylko chcesz, znajdziesz w sklepach wykonujących meble na wymiar. Pamiętaj o tym! 

Jaka grubość lustra do łazienki? 

Warto też wspomnieć o często pomijanej kwestii, która nie pozostaje bez znaczenia dla kupujących. Jest nią grubość lustra. Według specjalistów nie powinna być mniejsza niż 4 mm. 

Zakłada się, że jest to wystarczająca grubość dla luster klejonych i wieszanych. 5 mm i więcej stosuje się w przypadku dużych luster, np. przekraczających 2 m, lub takich z otworami czy wycięciami. To samo dotyczy luster przeznaczonych do oprawienia w ramy, które powinny mieć grubość 5–6 mm. 

Zobacz więcej zdjęć

Jaka grubość lustra do łazienki jest najlepsza? Wszystko zależy od rodzaju lustra, jakie montujesz. Może być ona uzależniona też od tego, czy są to lustra do łazienki z oświetleniem. 

Lustra do łazienki podświetlane – czy warto? 

Lustra do łazienki z oświetleniem są estetyczne i znacznie ułatwiają codziennie korzystanie z tego pomieszczenia. Szczególnie docenią je osoby, które codziennie wykonują makijaż, używają kremów czy golą się, dbając przy tym o dokładność. 

Zakup takiego lustra nie wymaga większej wiedzy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Do wyboru kształtu i rodzaju możesz skorzystać z wymienionych wyżej porad, dodatkowo skupiając się wyłącznie na rodzaju oświetlenia oraz jego estetyce. Światła często zastępują ramę lustra. Czy to zaleta? Oczywiście. Oświetlenie jest estetyczne, a rama połączona z żarówkami ułatwia ci czyszczenie i niweluje konieczność dotarcia do mało praktycznych wgłębień. 

Zobacz więcej zdjęć

Lustra do łazienki podświetlane z wykorzystaniem światła LED mają też wiele innych zalet. Należą do nich:

  • wytwarzanie niewielkiej ilości ciepła, dzięki czemu korzystanie z lustra jest komfortowe i bezpieczne dla dzieci, które mogłyby chcieć dotknąć jasnych elementów konstrukcji; 
  • wysoka wydajność, która generuje oszczędności (wynoszące nawet 60% w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami); 
  • długa żywotność (nawet kilkanaście razy wyższa niż standardowych żarówek); 
  • bezpieczeństwo materiałów (produkcja bez użycia szkodliwych substancji). 

Jak zamontować lustro w łazience? 

Chcesz mieć nowe lustro do łazienki? Jakie wybrać mocowanie, aby było praktyczne? Żeby szybko zamontować lustro w łazience, można użyć taśmy montażowej. Wtedy unikniesz wiercenia, które może być sporym utrudnieniem przy kolejnym remoncie. 

Zobacz więcej zdjęć

Lustra łazienkowe zaplanuj jeszcze przed ułożeniem glazury. Wtedy łatwiej określisz, gdzie zawisną. Zostawisz też wolne miejsce na ścianie. Lustro możesz przykleić także na płytkach. Jak? Okładzinę ceramiczną przemyj płynem do szyb i wysusz powierzchnię. Pasma taśm naklej na spód lustra (w równych odstępach) i zerwij paski ochronne. Dociśnij równomiernie, ale niezbyt mocno, by nie zniszczyć powierzchni. Gotowe! 

Przykręcenie lustra w mieszkaniu 

Kiedy klejenie się nie sprawdzi? Przykręcenie to sposób odpowiedni do montażu ciężkiego lustra lub takiego o dużych rozmiarach. Klej lub taśma mogą nie utrzymać ciężaru i doprowadzić do zniszczeń. Ta metoda wymaga jednak umiejętności i jest czasochłonna, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów.  

Zobacz więcej zdjęć

W tym przypadku między lustrem a ścianą nie powinna znaleźć się glazura. Jeśli płytki znajdują się już w tym miejscu, zamocowanie na nich lustra będzie możliwe, ale technicznie trudniejsze. Problemem może być nie tylko wytyczenie zamocowań, ale też ich wykonanie w taki sposób, by szkło nie pękło pod naciskiem. Pomoc zawodowca może okazać się niezbędna. 

Wybór lustra do mieszkania a jego styl 

Lustra do łazienki okrągłe, prostokątne, kwadratowe… rozwiązań jest wiele. Podczas poszukiwania najbardziej praktycznych modeli i obliczania ich odległości od innych mebli, nie zapomnij o estetyce.  

Choć to ważne, na jakiej wysokości zostanie zamontowane lustro do łazienki, pamiętaj przy tym o poszukiwaniu idealnych wariantów do twojego wnętrza. 

Zobacz więcej zdjęć

Lustra znajdziesz w wielu wariantach kolorystycznych, a oświetlenie LED może zachwycić cię na wiele sposobów. Sprawdzając ofertę sprzedawców, koniecznie zwróć uwagę na jakość wykonania. Przejrzyj także przykładowe wizualizacje wnętrz lub zdjęcia od zadowolonych klientów – mogą okazać się bardzo pomocne! 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wybieramy lustro do łazienki. Architekt zdradza sekret, jak zrobić to dobrze"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.