Jakie warzywa wysiewamy w kwietniu?
Jakie warzywa wysiewamy w kwietniu? Jak przygotować grządki pod te wysiewy? Przypomnienie tych informacji będzie tematem dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszam!
Kwiecień to miesiąc, w którym możemy chyba siać najwięcej warzyw. Jeżeli czegoś nie wysialiśmy w marcu, to możemy to jeszcze zrobić na początku tego miesiąca. Jeżeli chcemy przyspieszyć uprawę warzyw ciepłolubnych, które do gruntu wysiewa się dopiero w maju, w w kwietniu możemy przygotować ich rozsady. Pod względem wysiewów jest to więc bardzo bogaty miesiąc.
A przed wysiewami należy przygotować grządki w warzywniku lub pojemniki i podłoże do wysiewu w przypadku rozsad. Grządki warto przedsiewnie nawieźć obornikiem, kompostem lub innym wybranym nawozem. Warto też zadbać o to, by nie było w glebie szkodników, zwłaszcza jeżeli w poprzednim sezonie mieliśmy problem np. z pędrakami, larwami opuchlaków czy drutowcami. Odstraszająco na szkodniki glebowe działa np. oprysk wrotyczem, ale do tego tematu jeszcze wrócimy pod koniec filmu.
Podczas przygotowywania rozsad pamiętajmy o tym, by doniczki, wielodoniczki czy plastikowe pojemniki po produktach spożywczych, których używamy podczas wysiewów były czyste i miały otwory drenażowe na dnie. Warto też używać podłoża do wysiewu, które ma odpowiednią strukturę i wolne od patogenów chorobotwórczych i szkodników.
I przechodząc do warzyw jakie możemy w kwitnieniu wysiewać, zacznijmy od tych, które można było wysiewać do gruntu już w marcu. Cały czas siać możemy więc, rzodkiewki w przeróżnych odmianach, o różnych kolorach i kształtach zgrubień. Warto to robić w mniejszych ilościach np. co 2 tygodnie, żeby przez dłuższy czas mieć pod ręką te warzywa, które najczęściej spożywamy w wersji na surowo. Można też wysiać rzodkiew lub rzepę.
Nie jest jeszcze za późno by wysiać groch i groszek cukrowy oraz bób. Pamiętajmy, że przy uprawie grochu należy zaplanować późniejsze mocowanie na podporach, bób zazwyczaj ich nie potrzebuje. Do połowy kwietnia z powodzeniem możemy wysiewać jeszcze szpinak, który potem w pierwszej kolejności możemy zbierać w postaci młodych liści, a potem zamrozić na lato większe ilości zbiorów. Początek tego miesiąca to ostatni moment, żeby wysiać roszponkę, ponownie będziemy mogli ją siać od lipca do września, za to rukolę czy rokiettę siewną możemy siać przez cały sezon, od marca do września, w kwietniu też. W tym miesiącu możemy też wysiać szczaw.
Do gruntu lub na rozsady cały czas siać możemy sałatę, liściową, masłową, lodową, kruchą czy rzymską, w różnych odmianach i kolorach. Wysiewając ją bezpośrednio na grządkę warto pamiętać o późniejszej przerywce lub rozsadzeniu siewek, które zapewne wykiełkują dość gęsto. Podobnie możemy zrobić w przypadku wybranych warzyw kapustnych, m.in. kapusty głowiastej i włoskiej, kalafiora, brokułu, kalarepy czy brukselki i jarmużu oraz w przypadku pora i cebuli. Możemy te warzywa wysiać od razu na zagonach w wybranych dla nich miejscach lub najpierw przygotować ich rozsady. Możemy też przez cały miesiąc sadzić cebulę dymkę, a na początku kwietnia można jeszcze posadzić czosnek jary.
Do połowy kwietnia radzi się także zakończyć wysiew pietruszki korzeniowej. Zamiast lub oprócz pietruszki o tej porze można siać także pasternak, salsefię czy skorzonerę. Przez cały kwiecień można wysiewać na grządkach marchew, w pierwszej kolejności odmiany wczesne, w dalszej – odmiany średnio wczesnych, średnio późne i późne. W drugiej połowie miesiąca można sięgnąć po nasiona buraków ćwikłowych, one wolą już nieco cieplejszą aurę. Oprócz tych najbardziej znanych buraków, które występują w różnych odmianach, możemy o tej porze rozpocząć tez uprawę buraków liściowych, które będzie można zbierać od czerwca do października, a nawet dłużej.
Kwiecień to także miesiąc sadzenia np. ziemniaków lub szparagów, jeżeli chcemy je uprawiać w ogrodzie, a także sadzenia przygotowanej wcześniej rozsady warzyw tolerujących wiosenne chłody, takich jak m.in. warzywa kapustne, sałata czy por.
Oraz to miesiąc miesiąc, w którym możemy przygotować kolejne rozsady. Dotyczy to, oprócz wcześniej wspomnianych warzyw liściowych i kapustnych, roślin ciepłolubnych, które swoje miejsce w warzywniku mogą zająć w drugiej połowie maja, gdy minie już ryzyko nocnych przymrozków.
Zatem na początku kwietnia na rozsady możemy jeszcze wysiewać rośliny psiankowate, takie jak np. pomidory w przeróżnych odmianach i papryka, zarówno słodka, jak i ostra na późniejszy jesienny zbiór i bakłażany, a także z roślin dyniowatych arbuzy i melony...
Życzę pięknych wschodów i obfitych późniejszych plonów. I zapraszam na kolejny film z cyklu „Ogród Warzywny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Wrotycz : https://www.wik-tor.pl/Sumin-Wrotycz-1l-p6476
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#kwiecień #wysiew #uprawa #warzywa #ogrod_na_co_dzien #porada #poradnik #ogródek