Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Iglaste

Cyprys wiecznie zielony (Cupressus sempervirens)

Cyprys wiecznie zielony to jedno z najciekawszych drzew iglastych. Jego smukła sylwetka doda elegancji każdemu ogrodowi. Nadaje się też do formowania jako bonsai.

Cyprys wiecznie zielony (Cupressus sempervirens)
Cyprys wiecznie zielony pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Fot. CanvaPro

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany

Cyprys wiecznie zielony (Cupressus sempervirens) zwraca uwagę strzelistym, stożkowym pokrojem. Jego igły są ciemnozielone. Gęsto pokrywają gałęzie i ściśle do siebie przylegają. Kwiaty pojawiają się w marcu. Cyprys jest rozdzielnopłciowy, jednopienny. Kwiaty męskie umieszczone są w górnych częściach pędów. Żeńskie kwiatostany mają postać szyszek.

Interesującą odmianą cyprysa jest „Swane's Golden”. Jego igły mają kolor żółtozielony. Z kolei „Stricta” cechuje się szczególnie zwartym pokrojem.

Wymagania: stanowisko i ziemia dla cyprysa wiecznie zielonego

Posadź cyprysa wiecznie zielonego na miejscu słonecznym, ciepłym, ale osłoniętym od wiatru. Ziemia powinna być lekka i przepuszczalna. Drzewo doskonale poradzi sobie w nieco piaszczystym podłożu.

Uprawa i pielęgnacja cyprysa wiecznie zielonego

Cyprys wiecznie zielony jest ciepłolubny. Kiepsko znosi mrozy. Na zimę zabezpiecz roślinę agrowłókniną. Możesz też posadzić drzewko w pojemniku, który na czas mrozów przeniesiesz do pomieszczenia.

Zapewnij cyprysom regularne nawadnianie, zwłaszcza w czasie przedłużających się susz. Przycinanie nie jest konieczne. Cyprys wiecznie zielony jest jednak drzewem dość łatwym do formowania. Ze względu na wysoką odporność na zanieczyszczenia świetnie radzi sobie również w kompozycjach zieleni miejskiej.

Sposoby na rozmnażanie cyprysa wiecznie zielonego

Do rozmnażania cyprysa wiecznie zielonego wykorzystuje się zdrewniałe sadzonki. Możesz uzyskać je samodzielnie. Wybierz zdrowy pęd rośliny i odetnij go na długości ok. 30–40 cm. Usuń pędy boczne w dolnej części gałązki i posadź ją w mieszance torfu i piasku. Możliwe jest też rozmnażanie cyprysów przez nasiona. Młode rośliny rosną jednak bardzo wolno i wymagają wysokiej wilgotności powietrza do prawidłowego rozwoju.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Igły

Podlewanie: średnie

Wysokość: Powyżej 30m

Pokrój: Kolumnowy, stożkowy

Termin kwitnienia: Marzec, kwiecień

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Cyprys wiecznie zielony (Cupressus sempervirens)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.