Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Azalia indyjska

Azalia indyjska (Rhododendron simsii) to roślina ceniona za swoje piękne kwiaty. Często można spotkać ją w postaci zachwycających drzewek bonsai.

Azalia indyjska
Azalia indyjska w trakcie kwitnienia wygląda spektakularnie. Fot. CanvaPro

Właściwości gatunku

Istnieje ponad tysiąc gatunków azalii. Tylko dwa z nich uprawiane są jako rośliny doniczkowe. Są to azalia indyjska i azalia japońska. Okazy dostępne w sklepach mają około 15 cm wysokości. W domowych warunkach dorastają do 50 cm.

Azalia indyjska to roślina o pokroju krzewiastym. Doskonale sprawdza się przy tworzeniu widowiskowych bonsai. Okres kwitnienia to przełom maja i czerwca. Kwiaty wyglądają egzotycznie. Najczęściej występują w kilku kolorach: białym, różowym, czerwonym, purpurowym i łososiowym.

Wymagania: stanowisko i temperatura dla azalii indyjskiej

Azalie lubią stanowiska półcieniste, z rozproszonym światłem. Jeżeli roślina cały rok stoi w domu, potrzebuje stałej temperatury. Najlepsze dla niej będzie ok. 15–18°C. Wtedy wypuści więcej pąków kwiatowych.

W maju możesz wynieść roślinę do ogrodu lub na balkon. Ustaw ją w zacienionym miejscu. We wrześniu przenieś ją z powrotem do domu i trzymaj w pomieszczeniu o temperaturze ok. 10°C.

Podlewanie i pielęgnacja azalii indyjskiej

Podlewanie azalii jest bardziej skomplikowane niż w przypadku większości roślin. Nigdy nie nawadniaj jej wodą bezpośrednio z kranu. Musi być przegotowana i odstana. Jeśli masz w domu twardą wodę, wspomóż się dodatkowo dzbankiem filtracyjnym. Możesz zraszać azalię wodą przygotowaną w ten sam sposób.

Od czasu do czasu zakwaś glebę odrobiną rozcieńczonego soku z cytryny lub fusami z kawy. Regularnie zasilaj azalię indyjską odpowiednim nawozem. W okresie kwitnienia stosuj nawóz do roślin kwitnących, a po kwitnieniu – do roślin zielonych.

Choroby azalii indyjskiej

Azalie dotykają głównie choroby grzybowe, mszyce i przędziorki. Poradzisz sobie z nimi przy użyciu dedykowanych preparatów. Domowym sposobem jest oczyszczanie rośliny ze szkodników za pomocą mieszanki octu i wody.

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Krzewiasty

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Azalia indyjska"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.