Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Chruścina jagodna - drzewo truskawkowe (Arbutus unedo)

Przykuwające uwagę owoce i czerwona kora to znaki rozpoznawcze chruściny jagodnej. Ten liściasty i zimozielony krzew uprawiany w naszym klimacie w donicach coraz częściej stanowi ozdobę trasów i balkonów.

Chruścina jagodna - drzewo truskawkowe (Arbutus unedo)
Fot. 123RF/PICSEL / Chruścina jagodna (Arbutus unedo)

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany

Chruścina jagodna (Arbutus unedo), zwana też drzewem truskawkowym lub poziomkowym, to wiecznie zielony krzew, który zdobi ogrody w obszarze basenu Morza Śródziemnego przez cztery pory roku. Od jesieni do połowy zimy na gałęziach można zauważyć grona białych, dzwonkowatych kwiatów o niezwykłym zapachu. Później w ich miejscu pojawiają się niewielkie, okrągłe owoce. Dojrzewają do żółtego koloru, a następnie zmieniają barwę na czerwoną. Są jadalne i mają słodki, mdły smak.

Ciemnozielone liście chruściny jagodnej są błyszczące, bujne i wyrastają z czerwonych łodyg. Roślina ta może osiągać wysokość od 2 do 8 m. Jedną z odmian o mniejszych rozmiarach jest „Compacta”, która sprawdzi się w uprawie w donicy na balkonie czy tarasie. W Polsce popularne są też inne wolno rosnące chruściny jagodne „Elfin King” oraz „Croomei”.

Wymagania: stanowisko i ziemia dla chruściny jagodnej

Chruścina jagodna, uprawiana w gruncie i w donicy, efektywnie rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i na stanowisku zacienionym.  Choć drzewo truskawkowe preferuje wilgotną ziemię o dobrej przepuszczalności, wykazuje wysoką odporność na suszę. Do uprawy chruściny jagodnej wybierz glebę o odczynie od silnie kwaśnego do lekko zasadowego.

Uprawa i pielęgnacja chruściny jagodnej

Pamiętaj, że chruścina jagodna w okresie wegetacyjnym wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Nie nawadniaj jej jednak nadmiernie. Do nawożenia drzewa truskawkowego wybierz biohumus oraz nawóz przeznaczony dla roślin kwitnących. Oba te specyfiki powinny być stosowane naprzemiennie. Aby uzyskać elegancki wygląd chruściny jagodnej, nie zapominaj o regularnym przycinaniu jej gałęzi sekatorem.

Sposoby na rozmnażanie chruściny jagodnej

Podstawowym sposobem rozmnażania chruściny jagodnej jest wysiew nasion. Choć możesz zająć się tym zadaniem przez cały rok, najlepsze efekty uzyskasz wiosną. Rozmnażanie drzewa truskawkowego powinno odbywać się w pomieszczeniu.

Stanowisko: Cieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce

Podlewanie: średnie

Wysokość: 2-3m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Wrzesień, październik, listopad

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Chruścina jagodna - drzewo truskawkowe (Arbutus unedo)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.