Liściaste

Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon)

Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon) jest przyciągającą wzrok byliną o jaskrawych kwiatach i mięsistych liściach. Jakie warunki musisz jej zapewnić, aby efektownie kwitła w twoim ogrodzie?

Lewizja liścieniowa przyciąga wzrok. Fot. 123RF.com

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany

Lewizja liścieniowa charakteryzuje się kwiatami w kształcie gwiazdek, które przyjmują barwy m.in. białą, żółtą, czerwoną lub fioletową. Brzegi płatków dodatkowo zdobią białe paseczki. Zadbana Lewisia cotyledon obficie kwitnie od maja do czerwca. Jej liście przybierają kształt łopatkowy lub lancetowaty. Sama roślina jest zimozielona i osiąga od 10 do 30 cm wysokości.

Lewizja występuje w kilku odmianach. Jedną z najbardziej popularnych jest tzw. lewizja „Tweedy’ego”. Wyróżnia się pastelowymi kwiatostanami. Inną ciekawą odmianą jest lewizja „Rediviva” o dużych, jasnych kwiatach wyrastających na krótkich łodygach.

Wymagania: stanowisko i ziemia dla lewizji liścieniowej

Najlepszym stanowiskiem dla lewizji liścieniowej jest półcień. Bylina dobrze rozwija się także w nasłonecznionym miejscu, ale może jej doskwierać wyjątkowo upalne lato. Lewizja dobrze radzi sobie w ziemi suchej, przepuszczalnej i próchnicznej. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Można ją też z powodzeniem uprawiać w ziemi umiarkowanie wilgotnej. Warto wtedy wokół niej wysypać warstwę żwiru, która zapobiegnie gniciu korzeni.

Uprawa i pielęgnacja byliny

Lewizja liścieniowa jest bardzo żywotną byliną, ale nie należy jej zbyt obficie podlewać. Nie odpowiada jej woda gromadząca się w rozetce liściowej. Zbyt częste nawadnianie może doprowadzić do gnicia rośliny. Lewizja liścieniowa nadzwyczaj dobrze rozwija się w ogrodach skalnych czy w szczelinach murków. Zimą należy ją chronić przed nadmierną wilgocią. Bylina może zostać zaatakowana przez mszyce, mączliki lub ślimaki.

Sposoby na rozmnażanie lewizji liścieniowej

Lewizję liścieniową można rozmnożyć poprzez wysiew nasion jesienią do inspektów. Dojrzałe byliny mają delikatne korzenie i nie tolerują przesadzania. Możliwe jest jednak rozmnażanie rośliny przez ukorzenienie bocznych rozetek liściowych.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże suche

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Płożący

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.