Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas)

Paprocie mają wiele gatunków. Najbardziej znana i chętnie uprawiana w ogrodach jest nerecznica samcza, którą nazywa się też paprotnikiem samczym.

Nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas)
Nerecznica samcza to rodzaj paproci o niewielkich wymaganiach. Fot.123RF.com

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany

Znakiem rozpoznawczym nerecznicy samczej (Dryopteris filix-mas) są pierzaste liście, które składają się tak naprawdę z wielu drobnych listków ułożonych wzdłuż ogonka. Nazwa rośliny bierze się z tego, że na spodzie listków znajdują się zarodniki o nerkowatym kształcie. Zarodniki te rozsiewane są przez wiatr i w ten sposób dochodzi do rozmnażania nerecznicy samczej.

To, jaki dokładnie wygląd mają liście nerecznicy samczej, zależy od konkretnej odmiany. „Crispa” charakteryzuje się liśćmi mocno karbowanymi, „Linearis Polydactyla” – ażurowymi, a „Cristata” – częściowo kędzierzawymi.

Wymagania: stanowisko i ziemia dla nerecznicy samczej

Nerecznica samcza to roślina, która zdecydowanie lubi cień. Może on być częściowy lub całkowity, jednak musi występować, bo inaczej paprotnik wyschnie.

Warunki, które sprzyjają rozwojowi nerecznicy samczej, to również żyzna, próchniczna gleba o kwaśnym odczynie oraz stała wilgoć. Idealnie odnajdzie się więc ona na przykład przy oczku wodnym.

Nerecznica samcza jest bardzo wrażliwa na wysokie temperatury oraz za duże nasłonecznienie. Latem może potrzebować nawadniania. Zimą natomiast roślina ta wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych, bo niskie temperatury znosi akurat dość dobrze. W związku z tym nie potrzebuje specjalnego okrycia.

Nerecznica może jednak wymagać przycinania, ponieważ dość szybko się rozrasta. Jeżeli jest pozostawiona bez korygowania, może się stać inwazyjna.

Sposoby na rozmnażanie nerecznicy samczej

Istnieją dwa główne sposoby na rozmnażanie nerecznicy samczej. Jednym z nich jest samosiew, który wiąże się z zarodnikami. Inny wariant można zastosować na wiosnę i polega na rozmnażaniu przez podział karpy.

Stanowisko: Cieniste, półcieniste

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.