Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Pelargonia pasiasta (Pelargonium × hortorum)

Pelargonia pasiasta (Pelargonium × hortorum) to roślina z rodziny bodziszkowatych. Świetnie sprawdza się jako ozdoba słonecznych balkonów i tarasów.

Pelargonia pasiasta (Pelargonium × hortorum)
Pelargonia pasiasta (Pelargonium × hortorum). Fot. 123RF.com

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany

Pelargonia pasiasta powstała ze skrzyżowania dwóch gatunków: Pelargonium zonale i Pelargonium inquinans. Roślina ta rośnie bardzo szybko. Rocznie może przyrastać nawet o 20–40 cm. Jej maksymalna wysokość to ok. 80 cm. Pelargonia pasiasta kwitnie długo. Przez całe lato wytwarza piękne, dekoracyjne kwiaty. Ich barwa uzależniona jest od odmiany rośliny.

Najciekawsze i najczęściej spotykane odmiany pelargonii pasiastej to: „Weiss” o białych kwiatach, różowa „Pico”, czerwona „Rubin” i łososiowa „Ania”.

Wymagania: stanowisko i ziemia dla pelargonii pasiastej

Pelargonia pasiasta najlepiej rośnie na nasłonecznionym stanowisku. Sprzyjają jej nawet bezpośrednie, intensywne promienie. Roślina ta dobrze czuje się w glebie torfowej i gliniastej.

Uprawa i pielęgnacja pelargonii pasiastej

Uprawa pelargonii pasiastej jest łatwa. Poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. Najważniejsze jest regularne, codzienne podlewanie kwiatów. W słoneczne, upalne dni podlewaj je nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Rośliny nie należy zraszać – może to doprowadzić do powstawania białych plam na liściach lub gnicia. Przez cały okres kwitnienia usuwaj przekwitłe kwiatostany. W ten sposób wspomożesz powstawanie nowych. Od kwietnia do września zasilaj pelargonię pasiastą nawozem przeznaczonym do tego typu roślin.

Sposoby na rozmnażanie pelargonii pasiastej

Rozmnażanie pelargonii pasiastej wykonuje się za pomocą nasion lub sadzonek wierzchołkowych bądź bocznych. Nasiona można wysiewać od grudnia do połowy marca.

Sadzonki powinny mieć 8–10 cm wysokości. Usuń z nich przylistki i posadź w mieszance piasku, torfu i ziemi kompostowej. Taką sadzonkę ustaw w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Gdy puści korzenie, możesz przesadzić ją do doniczek z ziemią ogrodową.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Pelargonia pasiasta (Pelargonium × hortorum)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.