Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Artykuł sponsorowany

Jak zaprojektować szafę w sypialni lub małą garderobę, by utrzymać porządek?

Zastanawiasz się, czy w sypialni zaprojektować szafę czy może małą garderobę? Szafa to przedmiot magiczny nie tylko ze względu na literackie nawiązania. Tylko ten jeden szczególny mebel może pomieścić wszystko, co związane z twoją codziennością. Znajdziesz w niej to, co przywołuje miłe wspomnienia, poprawia nastrój czy chroni przed niepogodą. Tylko jak sprawić, aby rzeczywiście była magiczna i pomagała też w utrzymywaniu porządku, segregowaniu i dokonywaniu wyborów? Tylko jak zaprojektować szafę lub garderobę w sypialni, aby wykorzystać maksymalnie przestrzeń i pomieścić jak najwięcej ubrań i akcesoriów. Zacznijmy od planu.

Jak zaprojektować szafę w sypialni lub małą garderobę, by utrzymać porządek?

Jak zaplanować szafę – wymiary i wstępny projekt 

• Ile miejsca chcesz przeznaczyć na szafę? 

Projekt szafy skrojonej na twoje potrzeby wymaga stworzenia planu oraz tak naprawdę sprecyzowania swoich oczekiwań i wyobrażeń. Na samym początku powinieneś dokładnie zmierzyć miejsce, w którym ma ona stanąć. Najlepiej wykorzystać wnęki lub zabudować jedną ze ścian. Do wyboru masz szeroką gamę mebli, które dopasujesz do wielkości pomieszczenia. 

• Szafa do małej sypialni: od 50 do 125 cm szerokości 

Niewielkie szafy wolnostojące mają szerokość 50 cm. Będą się jednak nadawały do niewielkiego pokoju, nie będą przytłaczać i nadadzą pomieszczeniu lekkości – mogą też stanowić część kompletu mebli i korespondować z łóżkiem czy szafkami nocnymi. Jest to najlepsze rozwiązanie dla jednej osoby, może być trudno zmieścić w niej garderobę dwóch osób. Jeśli masz mało miejsca, ale chcesz zmieścić w szafie jak najwięcej rzeczy – warto zastanowić się nad wąską szafą modułową (50 lub 75 cm szerokości). Jeśli szukasz szafy dla dwojga, najlepiej zdecydować się na szafę modułową o szerokości  100-125 cm.

• Szafa do większej sypialni: od 150 do 300 cm szerokości 

Jeśli dysponujesz większą powierzchnią, przemyśl rozplanowanie szafy o szerokości 150 cm. Taka szerokość pozwala już na zamontowanie drzwi przesuwnych. W takiej szafie zdołasz już zaplanować przestrzeń na ubrania wiszące, buty oraz bieliznę. Szerokość 200, 250, a nawet 300 cm to już ogromne możliwości projektowe – miejsce na ubrania wiszące, wieszaki na spodnie, półki na buty, szuflady na bieliznę, otwarte półki na ubrania składane oraz wysuwane gablotki na paski, biżuterię i zegarki. Dzięki dobrej organizacji z łatwością pomieścisz w niej też zapas pościeli, ręczników czy innych przedmiotów domowego użytku. Umieszczona w niej garderoba będzie też prezentowała się estetycznie, bo łatwiej będzie ci zachować porządek. Ubrania nie będą pogniecione i dzięki większej przestrzeni dłużej zachowają świeżość. W ten sposób zostawisz też miejsce na nowe.

• Głębokość szafy 

Głębokość szafy jest bardzo ważna – jeśli planujesz umieścić w niej ubrania wiszące na wieszakach powinna mieć min. 60 cm głębokości – chodzi tu o rozpiętość wieszaków. Jeśli chcesz w niej umieścić głównie ubrania składane i szuflady lub kosze np. na bieliznę – wystarczy głębokość 38 – 44 cm.

• Wysokość szafy 

Oczywiste jest, że im wyższa szafa, tym więcej rzeczy w niej pomieścisz. Jednak zastanów się, czy zbyt wysoka szafa nie przytłoczy pomieszczenia. Jeśli chcesz zamieścić dodatkowe oświetlenie szafy – pamiętaj, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca od sufitu. Szafy PAX od IKEA są dostępne w wysokościach 201 cm i 236 cm.

Jak rozmieścić ubrania w szafie? Ile miejsca na wieszaki, półki, szuflady 

Kiedy już określisz wymiary szafy powinieneś też ocenić stan swojej garderoby i zdecydować:
• ile ubrań wymaga powieszenia na wieszakach, a ile będziesz składać

• jakie wymiary mają najdłuższe części garderoby, np. płaszcze i sukienki

• czy potrzebujesz miejsca w szafie na przechowywanie bielizny, akcesoriów, biżuterii

• czy potrzebujesz dużo miejsca na przechowywanie butów

• czy w szafie ma znaleźć się miejsce na pościel, ręczniki i inne artykuły gospodarstwa domowego, jak odkurzacz czy deska do prasowania.

Od odpowiedzi na te pytania będzie tak naprawdę zależała cała organizacja miejsca w szafie. Tylko dobre rozplanowanie wieszaków, półek, wysuwanych koszy i szuflad pomoże ci logicznie poukładać rzeczy. To również dobra okazja do zrobienia porządków i pozbycia się tego, co już nie jest ci potrzebne.

 

Szafa w sypialni czy mała garderoba?

Kiedy znasz już wymiary szafy i wiesz, jakie strefy do przechowywania ubrań i akcesoriów chcesz w niej zmieścić, zdecyduj o formie szafy. Wbrew pozorom możesz wybierać wśród wielu rozwiązań, które z łatwością dopasujesz do pomieszczenia, jakim dysponujesz. Tak naprawdę nie musisz decydować się na klasyczny mebel, ale stworzyć ze swoich ubrań część wystroju.

Garderoba – jak ją urządzić

Jeśli umieścisz ubrania na mobilnych wieszakach, np. MULIG, RIGGA lub TURBO z IKEA, twoja sypialnia może przypominać pracownię projektanta mody.

Być może będzie to też najlepsza motywacja do tego, aby utrzymywać porządek, a nawet segregować bluzki, spodnie, marynarki i sukienki kategoriami lub kolorami. Mobilne wieszaki ciekawie sprawdzą się we wnętrzach industrialnych i minimalistycznych. Stanowią wtedy pełnoprawny aspekt wystroju. Jeśli takie rozwiązanie to dla ciebie zbyt wiele, wieszaki możesz po prostu przysłonić kotarą zawieszoną na karniszu. W ten sposób wprowadzisz do sypialni miękką tkaninę, która doda przytulności i ciepła, a także stworzy mini garderobę. Odsłaniając ją codziennie możesz się poczuć jak w kulisach teatru.

Pojemna garderoba, w której wszystkie rzeczy magicznie składają się w kosteczkę, równo wiszą na wieszakach i mają przestrzeń, by pięknie się prezentować to marzenie wielu kobiet, a zapewne też niejednego mężczyzny. To nie tylko fanaberia miłośniczek mody. Dobrze urządzona garderoba to najlepsza strażniczka domowego porządku oraz twojego schludnego wyglądu. Tylko jak ją stworzyć nawet wtedy, kiedy w niewielkim mieszkaniu brak miejsca na dodatkowe pomieszczenie tylko dla ubrań?


 
Jeśli masz do dyspozycji osobny, nawet niewielki pokój, który ma służyć za miejsce przechowywania, sprawa jest prosta. Wystarczy tylko dokupić odpowiednie półki, zamontować drążki lub wieszaki oraz pomyśleć o szufladach na bieliznę i drobiazgi. Dobrze też, jeśli masz możliwość wydzielenia np. z części sypialni powierzchni, która posłuży za garderobę. W takim wypadku możesz postawić ściankę działową lub po prostu posłużyć się kotarami, które ukryją część przechowywania. Czasem takie rozwiązanie – choć może wydawać się, że zabiera sporo miejsca – jest bardziej praktyczne od szafy i lepiej dopasowuje się do przestrzeni, którą dysponujesz.



Niezależnie od tego, ile masz miejsca oraz jaki sposób na garderobę wybierzesz, do jej wyposażenia najlepiej sprawdzi się otwarty system przechowywania, np. z serii ALGOT. Możesz go dopasować do swoich potrzeb i w razie potrzeby zmienić układ elementów tj. np. proste półki, drążki, przewiewne kosze, wieszaki, wysuwane półki na buty, haczyki czy nawet kosze do sortowania prania.

Garderoba – jak ją urządzić - infografika
Jak zaplanować miejsce w szafie – najczęstsze błędy

Zauważyłeś, że trudno ci zachować porządek w szafie? Często nie chodzi nawet o brak czasu czy ochoty na sprzątanie. Bałagan to skutek źle zaprojektowanej szafy. Ważny jest układ poszczególnych jej elementów – wystarczająca ilość szuflad, drążków, półek, koszy i organizerów na mniejsze akcesoria – oraz ich wymiary. Najczęstsze błędy, które trudno przewidzieć podczas projektowania szafy:

• za wąskie półki nie zmieszczą niektórych części garderoby, takich jak spodnie, bluzy czy obszerne swetry;

•  za szerokie półki są niepraktyczne bo trudno na nich ułożyć ubrania w stosy tak, aby się ze sobą nie mieszały przy wkładaniu lub wyjmowaniu;

•  za głębokie półki to niewykorzystana przestrzeń za ubraniami, zbyt płytkie sprawiają, ze ubrania się gniotą a drzwi nie domykają;

•  za wysokie półki są niepraktyczne gdyż tracimy miejsce nad ubraniami;

• miejsce do wieszania sukienek i ubrań długich połączone z miejscem do wieszania ubrań krótkich wprowadza chaos i trudno znaleźć szybko potrzebną część garderoby;

• za mało miejsca na ubrania wiszące – trzeba pamiętać, że wieszaki też mają swoją grubość, a wieszaki na spódnice mają specjalne klipsy – jeśli ubrania wiszą zbyt ciasno, trudno je wyjąć, niektóre delikatne tkaniny mogą się niszczyć;

• zbyt głębokie szuflady nie zawsze są praktyczne – bielizna i skarpetki nie potrzebują wiele miejsca, ale lepiej ich ze sobą nie mieszać – lepiej więc zaprojektować więcej mniejszych/niższych szuflad: osobna na majtki, osobna na biustonosze, osobna na skarpetki, osobna na pończochy i rajstopy.



Może się też okazać, że pozornie szafa jest duża, ale niepraktyczna, bo niedostosowana do rodzajów ubrań, które nosisz. Lepiej więc wybrać taką, którą możesz rozplanować, np. z serii PAX dla IKEA wyposażoną w wiele przydatnych elementów, pozwalających na uporządkowanie wszystkiego: od drobnej biżuterii po spodnie i długie płaszcze.

Sprawdź, co powinna zawierać szafa i jakie dobrać wymiary elementów wewnętrznych:

Jak zaprojektować szafę: strefy ubrań wiszących, składanych i akcesoriów

Akcesoria, które pomogą ci zorganizować przestrzeń w szafie

W perfekcyjnej szafie liczą się nie tylko wymiary, ale przede wszystkim dobór elementów, które ułatwią poranne przygotowania i skrócą czas poszukiwania poszczególnych części garderoby oraz porządkowania. Zapewne, jeśli będziesz mieć nieprawidłowo skonstruowaną szafę, trudno będzie ci codziennie równo układać rzeczy na swoim miejscu.



Lepiej więc, zamiast prostego układu wybrać elementy dopasowane do tego, co przechowujesz, np.:
•  szuflady z przegrodami i przezroczystym frontem na dodatki sprawią, że będziesz wiedzieć, co dokładnie znajduje się w szufladzie, dzięki nim poranny pośpiech nie spowoduje wyjmowania całej zawartości szuflady w poszukiwaniu ulubionej apaszki czy bluzki;

•  wysuwane wieszaki na spodnie – dzięki nim spodnie w kant będą idealnie przechowywane i nie będą się gniotły, nie będzie też potrzeby przeszukiwania otwartych półek w celu znalezienia tych jednych w odcieniu bardziej niebieskim od innych – na tych wieszakach widać wszystko jak na dłoni;

• dodatkowe haczyki na komplet ubrań do założenia kolejnego dnia - okazuje się, że dzięki uporządkowanej szafie, można też uporządkować swoje poranki.

Jak zaplanować wnętrze szafy: drążki, wieszaki, szuflady i haczyki - infografika
• organizery do szuflad sprawią, że skarpetki, krawaty, paski nie będą się mieszać między sobą i gnieść, bez problemu namierzysz też właśnie te elementy, które chcesz założyć;

• pudełka i pojemniki świetnie się sprawdzą w przechowywaniu rzeczy sezonowych – ubrań, kapeluszy czy pościeli – można je umieścić w mniej dostępnych miejscach szafy, czyli na wyższych półkach;

•  kosze zamiast szuflad to dobry pomysł na przechowywanie ręczników czy obrusów.


 
Artykuł powstał przy współpracy z IKEA.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.