Artykuły
Liście kwiatów doniczkowych to delikatne struktury, które najlepiej prezentują się wtedy, gdy uważnie je pielęgnujemy. Jednak z pielęgnacją da się przesadzić, dlatego warto wiedzieć, które zabiegi dla liści są niezbędne, które wskazane, a jakich lepiej nie wykonywać. Nabłyszczanie to temat kontrowersyjny głównie z uwagi na szkodliwość niektórych gotowych preparatów. Czym nabłyszczać liście roślin doniczkowych, by lśniły żywą zielenią, jednocześnie nie używając chemii? Oto domowy sposób, który nadaje piękny połysk i możesz go stosować u większości roślin.
Czytaj artykułGrudzień to czas, gdy większość roślin w naszych ogrodach znajduje się w uśpieniu. Choć mogłoby się zdawać, że nie jest to odpowiednia pora na ich przycinanie, w przypadku kilku gatunków jest to zalecane. Zimą zabieg trzeba jednak przeprowadzić z ostrożnością, aby nie zaszkodzić drzewom i krzewom. Jakie rośliny przycinać w grudniu? Jak to zrobić prawidłowo? Najważniejsze podpowiedzi znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułTrudno wyobrazić sobie okres Bożego Narodzenia bez poinsecji, czyli gwiazdy betlejemskiej. Tradycyjnie wykorzystywana jest jako świąteczna ozdoba wnętrz, która przykuwa wzrok intensywnie zabarwionymi liśćmi. Nie każdy jednak wie, że dzięki właściwej pielęgnacji może być dekoracyjna nawet tygodnie po Gwiazdce. Jak długo kwitnie poinsecja? W jaki sposób przedłużyć jej trwałość? Przedstawiamy 5 wskazówek na długie kwitnienie gwiazdy betlejemskiej.
Czytaj artykułJak skutecznie usunąć przebarwienia i rdzę ze sztućców? Nie potrzebujesz do tego silnych detergentów
Choć w teorii stal nierdzewna nie koroduje, w praktyce zdarza się, że wykonane z niej sztućce tracą swój blask i zaczynają źle wyglądać przez brązowe, szpecące plamy. To efekt niewłaściwej pielęgnacji, twardej wody czy nieregularnego polerowania. Jak sobie z nimi poradzić? Na szczęście nie trzeba sięgać po agresywne środki chemiczne - wystarczą proste, naturalne składniki, które znajdziesz w swojej kuchni.
Czytaj artykułRudziki są ptakami wędrownymi, które niegdyś rzadko zostawały u nas na zimę. W ostatnich latach jednak coraz więcej osobników nie odlatuje do ciepłych krajów. Te, które zimują w Polsce, potrzebują naszego wsparcia, aby przetrwać trudne miesiące. Czym dokarmiać rudziki? Jak przyciągnąć je do karmnika? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułPrzygotowania do świąt obejmują również czyszczenie szkła, w którym podczas rodzinnych spotkań będziemy serwować napoje. Podpowiadamy, jak wyczyścić i wypolerować szklanki, kieliszki czy kryształową karafkę. Gwarantujemy, że szkło odzyska dawny blask.
Czytaj artykułZimowa opieka nad fiołkiem afrykańskim, choć wymaga szczególnej uwagi, pozwala utrzymać jego bujne kwitnienie i zdrową kondycję. Kluczowe znaczenie mają odpowiednio dobrane warunki oświetleniowe, precyzyjne podlewanie oraz subtelne nawożenie, które wspiera roślinę w mniej sprzyjającym okresie. Przedstawiamy sprawdzone sposoby pielęgnacji fiołków afrykańskich zimą oraz przepis na naturalny nawóz z łupin cebuli, który wzmacnia roślinę i stymuluje jej dalszy rozwój.
Czytaj artykułCzęsto zdarza się, że egzotyczne i oryginalnie prezentujące się rośliny botanicznie zaliczane są do dziwnych rodzin. Tak jest z kordyliną z rodziny szparagowatych, doniczkową księżniczką i nie tak znowu daleką kuzynką draceny, która w naturze pnie się na kilkanaście metrów i przypomina rozłożystą palmę. W domowych warunkach pozostaje niewielka, ale zachowuje pokrój palmowy i bajecznie się wybarwia. To sprawia, że w ciekawy sposób dekoruje rozmaite wnętrza. Podpowiadamy, jak pielęgnować kordylinę – jej różowobordowe liście, gęste, strzeliste, rozłożyste są warte poświęconego czasu.
Czytaj artykułO tym, że płyn do mycia naczyń skuteczne usuwa z ubrań tłuste plamy z masła po gotowaniu, smażeniu i pieczeniu, wiem już od dawna. Jednak ostatnio wypróbowałam inną metodę, szczególnie popularną w angielskich domach, którą podpowiedziała mi mieszkająca tam znajoma. Okazało się, że naprawdę dobry odplamiacz do oleistych plam da się bez przeszkód przygotować w domu. Poniżej czeka na ciebie gotowy przepis na produkt, który pozwoli uratować pobrudzoną sukienkę, spodnie czy koszulę.
Czytaj artykułZastanawiasz się, co zrobić z popiołem z kominka lub pieca? Wiele osób bez wahania go wyrzuca, nie warto jednak tego robić. Choć traktowany jest jak zwykły odpad, możemy wykorzystać go z pożytkiem na wiele sposobów – zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przedstawiamy 10 nietypowych zastosowań popiołu, których być może jeszcze nie znasz.
Czytaj artykułSmród może wydobywać się z odpływu nawet wtedy, gdy starannie sprzątamy kuchnię i łazienkę. W rurach, gdzie jest wilgotno, panują doskonałe warunki dla bakterii i to właśnie one są odpowiedzialne za powstawanie przykrej woni. Zanim sięgniesz po agresywną chemię, sprawdź, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z odpływu domowymi sposobami.
Czytaj artykułIle można zaoszczędzić, obniżając temperaturę o jeden stopień. Czy warto obniżać temperaturę na noc?
Obniżenie temperatury w domu o zaledwie jeden stopień może przynieść znaczące oszczędności – zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska. Co więcej, nie powinno to znacząco wpłynąć na komfort mieszkańców. W przypadku dobrze zaizolowanych budynków korzyści będą większe niż w przypadku tych starszych, nieocieplonych, w których straty cieplne są zdecydowanie większe. Wyjaśniamy, jak niższa temperatura wpływa na system grzewczy i czy przekręcanie termostatu o jeden stopień rzeczywiście ma sens.
Czytaj artykułDotychczas zawsze wyjmowałam z pralki intensywnie pachnące pranie, co bardzo mnie cieszyło. Jednak zauważyłam, że z czasem tkaniny zaczęły tracić charakterystyczną miękkość i puszystość. Nie miałam pojęcia, jak ją przywrócić, dopóki przyjaciółka nie podpowiedziała mi dwóch protipów na miękkie ręczniki. Drobna zmiana metody prania sprawiła, że znów są one mięsiste, puszyste i milutkie w dotyku.
Czytaj artykułSkrzydłokwiat może kwitnąć przez cały rok, jednak zimą trudno go do tego nakłonić. O tej porze roku warunki panujące w ogrzewanych wnętrzach sprawiają, że roślina ta traci urok, zamiast zachwycać nowymi pąkami. Na szczęście dopasowana pielęgnacja może sprawić, że odzyska utracony wigor i rozwinie swe piękne kwiaty. Sprawdź, jak zadbać o skrzydłokwiat zimą i czym go zasilać. Przedstawiam przepis na sprawdzoną odżywkę.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 745
- Następna