Największe błędy popełniane przy uprawie róż

Data publikacji: 2014-07-08 13:00:00

Róża to królowa wszystkich kwiatów, jednak często popełniamy błędy w jej uprawie. Specjalnie dla was opisujemy najczęściej popełniane błędy w uprawie tych pięknych i delikatnych roślin!

Największe błędy popełniane przy uprawie róż

Złe miejsce

Jeśli posadzimy róże przy południowej lub północnej ścianie budynku, na skarpie czy pod gęstymi koronami drzew, nie będziemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem.

Róże w takich miejscach bardzo szybko przekwitają i są dużo częściej atakowane przez szkodniki takie jak przędziorki.

Pod koronami drzew będzie im zbyt ciemno, chłodno i wilgotno, posadzone przy narożnikach domów będą narażone na przeciągi.

Róże lubią ciepłe i zaciszne stanowiska, z dobrym dostępem do światła słonecznego.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Nieodpowiednia pora na sadzenie

O ile róże zakupione w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny, to rośliny z nagimi korzeniami powinniśmy wysadzać jesienią (zanim przyjdą pierwsze mrozy) lub wczesną wiosną (zanim rozwiną się pierwsze pączki).

Najlepszym terminem, szczególnie dla róż o odkrytych korzeniach, zawiniętych w wilgotnym torfem, jest wrzesień, październik i kwiecień.

Róże posadzone jesienią łatwiej się ukorzeniają, wcześniej rozpoczną wegetację i łatwiej będzie nam je przycinać.

Wiosna natomiast, to idealna pora do sadzenia róży piennych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Nieprzemyślane zakupy

Kupując krzaki róż zwróćmy uwagę, czy mają zabezpieczone korzenie. Wybierajmy te okazy, których korzenie są obsypane wilgotnym torfem i zapakowane w jutowe czy foliowe woreczki.

Pędy powinny być woskowane lub okryte perforowaną folią - to sprawia, że mniej parują. Korzenie powinny być zdrowe i dobrze rozrośnięte, bez narośli.

Podczas zakupów zwróćmy uwagę również na koronę rośliny. Powinna składać się z kilku zielonych pędów i dobrze wykształconych pąków - to oznacza, że krzew jest silny.

Nie kupujmy kilkuletnich róż, które mają grube gałęzie i ciemną korę. Robiąc zakupy wczesną wiosną pamiętajmy, by wybierać te okazy, które nie mają jeszcze liści.

Po przyniesieniu róży do domu koniecznie umieśćmy ją w wodzie, albo od razu wysadźmy do ogrodu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Nieumiejętne nawożenie

Różom szkodzi zarówno niedobór, jak i nadmiar nawozów. Pierwszymi objawami nieumiejętnego nawożenia jest żółknięcie albo brązowienie liści na krawędziach. Innym objawem jest wybujały wzrost, gdzie pędy są jasnozielone i słabe lub zupełne zahamowanie wzrostu rośliny.

Kolejnym z objawów złego nawożenie jest zbyt szybkie więdnięcie rośliny na słońcu.

Róże powinniśmy nawozić w marcu i potem powtórzyć czynność w lipcu. Do tego celu stosujmy nawozy zakupione w sklepach ogrodniczych. Naturalnym nawozem może być również rozcieńczony wyciąg z pokrzywy.

Jeśli przesadziliśmy z ilością nawozu roślinę warto przesadzić do nowego podłoża i koniecznie obficie podlać, by odżyła.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Nieumiejętne podlewanie

Róże to bardzo delikatne rośliny, które nie mając odpowiedniej ilości wody gorzej kwitną i szybciej więdną.

Róże ogrodowe podlewamy głównie latem, ale tylko wtedy, gdy długo nie pada deszcz.

Róże hodowane w doniczkach podlewamy 2 razy w tygodniu, a latem zawsze wtedy, gdy mają sucho.

W obydwu przypadkach rośliny najlepiej podlewać wcześnie rano lub wieczorem. Jeśli zrobimy to w upalny dzień i krople wody spadną na delikatne płatki róż, może dojść do poparzenia słonecznego.

 

UPRAWA STORCZYKÓW - NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY >>

Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
Han_ka

Autor: Han_ka
Data: 2016-10-05 10:27:17
U nas był problem z podlewaniem i nieodpowiednim nawożeniem, ale w tym roku udało sie w końcu odratować roślinkę. W ogrodniczym doradzili nam dobry nawóz i wywaliliśmy ten poprzedni. Podlewanie ręczne zamieniliśmy na automatyczne tropf Blumatem i myślę, że to też pomogło. Uprawa róż nie jest trudna, nie mozna się tylko zniechęcać.